Här går gränsen för Donald Trump: “Då bombar vi era städer”

2024 09 26

Donald Trump uppmanar sittande president Joe Biden att agera.

Igår informerades Donald Trump av amerikanska myndigheter om uppgifter som pekar på att Iran planerar att mörda den republikanska presidentkandidaten.

Nu kräver han att USA:s president Joe Biden utfärdar en skarp varning till diktaturen med anledning av dödshotet, rapporterar Sky News.

"Kommer spränga era städer"

– Om jag vore president skulle jag informera det hotande landet, i det här fallet Iran, att om ni gör något för att skada den här personen så kommer vi att spränga era största städer och landet självt i spillror, säger Donald Trump vid ett evenemang i North Carolina.

– Ni får inte lov att göra så. Och det skulle inte finnas fler hot. Det skulle inte finnas fler hot, tillägger han enligt tv-kanalen.

"Vill hindra mig från att återvända"

Den amerikanska underrättelsetjänsten har bekräftat att Trump informerats om dödshoten.

Man har inte velat kommentera om det finns bevis för en ny komplott som riktar sig mot expresidenten, eller om hoten handlar om tidigare rapporter.

I sitt tal tog Trump upp det senaste mordförsöket, när en agent från Secret Service upptäckte en gevärspipa genom staketet under en golfrunda, och sade att det “kan eller kanske inte kan involvera Iran”.

– Våra fiender runtom i världen är desperata för att hindra Donald Trump från att återvända till Vita huset eftersom de vet att jag kommer att göra USA stort igen. De vill inte det, säger presidentkandidaten om sig själv.

De amerikanska myndigheterna har inte gjort någon koppling mellan de två tidigare mordförsöken på Trump och Iran.

"Kommer försöka igen"

Igår uppgav tjänstemän från Office of the Director of National Intelligence att iranska hot “förvärrats under de senaste månaderna”.

Ett intensivt arbete pågår nu för att skydda Trump och säkerställa att presidentvalet under hösten inte påverkas.

Donald Trump själv har även kommenterat saken på sin sociala medie-plattform Truth Social.

– Stora hot mot mitt liv från Iran.

– Hela den amerikanska militären tittar och väntar. Iran har redan gjort försök som inte fungerat, men de kommer att försöka igen. Inte en bra situation för någon.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead


Hundratusentals svenskar har insjuknat – ökar lavinartat

2025 10 21

Det finns en “dold folksjukdom” i Sverige som kan ha drabbat en miljon svenskar.

Sjukdomen är allvarlig och orsakar skador på kroppen nästan omedelbart.

På bara 15 år har antalet unga vuxna som insjuknat fördubblats.

Det handlar om typ 2-diabetes som ökar kraftigt i Sverige, rapporterar DN. Totalt lever idag 7,5 procent av befolkningen med sjukdomen. 

I verkligheten kan dock siffran vara betydligt högre med tanke på mörkertalet. Enligt epidemiologen Sofia Carlsson skulle hela 12 procent kunna vara drabbade.

– För mig låter det tyvärr inte orimligt, säger Marju Orho-Melander, som är professor i genetisk epidemiologi vid Lunds universitet, i en kommentar till siffran, enligt DN.

Högre risk för hjärtsjukdomar

Att så många kan vara drabbade av typ 2-diabetes utan att veta om det får forskarna att varna för att det handlar om en “dold” folksjukdom.

Sjukdomen är dessutom aggressiv och kan orsaka svåra konsekvenser för hälsan, bland annat njurskador, nervskador och synförlust.

– Ju tidigare man får typ 2-diabetes, desto farligare är det. Man har en högre risk för bland annat hjärt- och kärlsjukdom och för tidig död, säger Sofia Carlsson till tidningen.

Genetik och socioekonomiska faktorer

Enligt studier på området är sjukdomen dubbelt så vanlig bland personer födda utanför Europa. Forskarna menar att det beror på genetiska faktorer.

Dessutom spelar socioekonomiska faktorer in i risken att drabbas av diabetes typ 2.

– Tyvärr så verkar det finnas en socioekonomisk gradient här, har Mats Martinell, som forskar på diabetes vid Uppsala universitet, tidigare förklarat för SR.

Livsstilsfaktorer som ökar risken för diabetes är vanligare bland grupper som har det sämre ställt socioekonomiskt.

LÄS OCKSÅ: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Stillasittande

Det handlar om bland annat övervikt och stillasittande, vilket är riskfaktorer när det gäller både diabetes och många andra sjukdomar.

– De som har bra socioekonomi klarar sig som med nästan alla sjukdomar bättre för att de har råd och möjlighet att äta god mat och har råd med fritidsaktiviteter och så vidare, medan de som har det lite jobbigare löper större risk att drabbas framöver, säger Mats Martinell till radiokanalen.

Enligt Svenska Diabetesförbundet kan uppskattningsvis 150 000 personer ha sjukdomen utan att veta om det.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: M. Dominguez de Gouveia

Text: Redaktionen


“Putins största fiende” redo med soldater – kommer få Kreml att koka

2025 10 21

Storbritannien är Rysslands “fiende nummer ett”.

Det säger den brittiske försvarsministern John Healy i ett uttalande sent på måndagskvällen.

Han ger även besked om att Natolandet är redo att spendera “långt över” 100 miljoner pund på att placera ut trupper i Ukraina.

Men bara på ett villkor.

Det förutsätter att Donald Trump lyckas säkra ett fredsavtal med Ryssland.

– Eftersom president Trump leder arbetet för fred här i Europa är vi redo att leda arbetet för att säkra den på lång sikt, säger John Healy enligt Sky News.

"Ny era"

Försvarsministern varnar i samma veva för “en ny era av hot”. 

Han säger att risken för en större konflikt i Europa inte varit så stor sedan andra världskriget. En slutsats som flera andra europeiska ledare delar.

En brittisk fredsbevarande styrka skulle bidra till att säkra Ukrainas luftrum och vatten och utbilda dess trupper om Ryssland går med på att avbryta kriget.

– För våra väpnade styrkor ser jag redan över beredskapsnivåerna och påskyndar finansieringen av miljontals pund för att förbereda oss för en eventuell utplacering i Ukraina, säger John Healy.

Får Kreml att se rött

Storbritannien har tillsammans med Frankrike vid flera tillfällen tidigare lyft diskussionen om att sätta in fredsbevarande styrkor i Ukraina.

Förslaget har fått Kreml att koka.

Rysslands diktator Vladimir Putin har mer eller mindre hotat att utrota de Natoländer som gör verklighet av idén.

– Det har talats om att skicka Natostyrkor till Ukraina. Men vi minns ödet för de som skickade styrkor tidigare. Nu kommer konsekvenserna för interventionisterna att bli mycket mer tragiska, sade Putin i ett tal till Rysslands parlament förra året.

LÄS MER: Allt ska bort – smocka mot Putin nu i veckan

“Legitima mål”

Han upprepade samma budskap så sent som i september i år.

– Om några trupper dyker upp där, särskilt nu under striderna, utgår vi från att de kommer att vara legitima måltavlor, sade Putin enligt The Moscow Times och tillade:

– Om beslut fattas som leder till fred, till långsiktig fred, så ser jag helt enkelt inte poängen med deras närvaro på Ukrainas territorium. För om överenskommelser nås, låt ingen tvivla på att Ryssland kommer att följa dem fullt ut.

LÄS MER: “Jag ska bryta Zelenskyjs ben” – EU-parlamentariker hotar

Foto: President of Russia Office

Text. Redaktionen