25 november 2025

Här flydde dussintals skräckslagna turister från dödligt vulkanutbrott

2023 07 14

Överlevare har i veckan vittnat i rättegång om upplevelsen som beskrivs “som en ugn men tusen gånger värre”.

Det är överlevare från en av Nya Zeelands värsta naturkatastrofer genom tiderna som nu går ut och berättar om de skräckslagna ögonblick då de tvingades fly från vulkanutbrottet på ön Whakaari.

En länk till videon finns längst ned i texten.

Utbrottet ägde rum 2019, men vittnesmålen uppmärksammas nu av medierna flera år senare på grund av att en efterföljande rättegång pågått under den gångna veckan.

Det är WorkSafe, landets hälso-och säkerhetsmyndighet, som har initierat åtalet som bland annat pekar ut tre bröder som äger ön, rapporterar CNN.

22 personer dog

När vulkanutbrottet var ett faktum befann sig 47 personer på ön, som då lockade såväl familjer som nygifta på smekmånad.

22 personer dog, och ännu fler fick svåra brännskador.

En australisk kvinnlig turist som var på plats vittnade i rätten via videolänk.

Enligt henne utfärdades inga varningar förrän vulkanen hade nått “nivå 2” – måttlig till förhöjd vulkanisk oro med risk för utbrott.

– Det nämndes ingenting om att det skulle vara farligt. Intrycket var att det mer eller mindre var en vanlig dag, säger hon enligt CNN.

När hon väl lyckats komma från ön var nästan 40 procent av hennes kropp brännskadad.

"Misslyckats med säkerheten"

Åklagaren från WorkSafe menar att företaget Whakaari Management LtD (WML) och två andra turistföretag på ön misslyckats med sin omsorgsplikt gentemot besökande turister.

Trots att WML gör miljonvinster varje år läggs inte tillräckligt med resurser på säkerheten, menar åklagaren Kristy McDonald.

– WML måste förstå riskerna med vad de gjorde. De brydde sig aldrig om att förstå riskerna ordentligt, argumenterar hon.

Enormt askmoln: "obeskrivlig smärta"

Videon som spelades upp i rätten visar hur ett enormt askmoln i rasande fart drar in över turisterna som flyr för sina liv.

Den australiska kvinnan beskriver vad som hände därefter som “obeskrivlig smärta”.

– Det är som att sand och stenar kastas på mig från alla håll. Det brände. Jag har aldrig känt någonting liknande. Det var som att någon värmde upp nålar så att de var lika varma som ett strykjärn och sedan dränkte mig i dem.

– Det var som en ugn men tusen gånger värre.

Se videon här

Fem turistorganisationer har redan erkänt sig skyldiga och inväntar nu dom.

WML och ett annat företag har nekat till anklagelserna.

Rättegången väntas pågå i 16 veckor.

Se videon på CNN:s hemsida genom att klicka här (varning för starka bilder).

Arkivfoto: Y. Ginsu

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen