19 sep 2025

Har fallit från femte våningen

2023 12 25

En man har råkat ut för en mycket otäck händelse på juldagen.

Incidenten har närmare bestämt ägt rum i norra delarna av Göteborg.

Störtade till marken

Offret befann sig på femte våningen i ett högt hus när han råkade illa ut, uppger GP.

Av okänd anledning föll han ned och störtade till marken.

Det finns uppgifter om att han fallit ut från ett fönster, rapporterar Aftonbladet.

Polis, räddningstjänst och ambulans larmades till platsen för att hjälpa offret och för att ta reda på vad som ligger bakom.

Misstänker grovt brott

Göteborgspolisen tror inte att mannen trillade ut från fönstret på grund av en olyckshändelse.

I stället misstänker man att ett grovt brott ligger bakom fallet.

– Han fördes till sjukhus med allvarliga skador, berättar vakthavande polisbefäl Helena Clase för GP.

Polisen har sjösatt en omfattande utredning och rubriken på den pågående förundersökningen är försök till mord.

Koppling till offret

Man har redan identifierat en person som kan vara den som ligger bakom dådet.

Det handlar om en man som det i nuläget inte finns många uppgifter kring och just nu försöker man slå fast om den misstänkta har någon slags koppling till offret.

– Det är oklart vad de har för relation till varandra, säger Helena Clase.

Söker vittnen

Polisen uppger för Aftonbladet att mannen som fallit från fönstret vårdas på sjukhus. Det är oklart i vilken kondition han befinner sig.

Polisen vill nu tala med vittnen eller andra personer som kan ha sett eller hört något från de sekunder då man misstänker att någon försökte mörda offret.

Bland annat knackar man dörr i grannskapet.

Livlös kvinna

Göteborgspolisen har haft en hektiskt juldag.

Redan på morgonen fick man larm om en kropp som påträffats i södra Göteborg.

– En livlös kvinna påträffas vid Askims badplats. Hon konstateras senare avliden, berättar polisen.

– Polisen har vidtagit nödvändiga utredningsåtgärder och därefter upprättat en anmälan om dödsfall utan misstanke om brott. 

Den döda kvinnans anhöriga har informerats under juldagen. 

Foto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 22

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 21

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen