Här faller mest snö på måndagen – Varning i 11 områden

2022 11 20

Snön kommer att fortsätta att vräka ned på flera håll i Sverige under måndagen.

SMHI utfärdar varningar i hela elva olika län och landskap under måndagen och i samtliga fall handlar det om hårt snöoväder.

Fara för allmänheten

Värst väntas det bli i Stockholm och Gotland och båda länen får orange varning vilket är den näst högsta varningsnivån.

– Det innebär att väderutvecklingen kan leda till fara för allmänheten och allvarliga konsekvenser för samhället, betonar SMHI avseende Stockholm och Gotland.   

Såväl personskador som materiella egendomsskador är att vänta.

Stanna hemma om du kan

Miljontals personer kan påverkas och i Stockholm uppmanas allmänheten att om möjligt stanna hemma på måndagen.

– Jobba hemifrån under måndagen om du har möjlighet, framhåller Storstockholms Lokaltrafik, SL.

– Det kan bli svårt för bussar att komma fram på vägarna och även spårtrafiken kan bli påverkad, betonar Stockholms länstrafik på sin webbsida.

Här är samtliga vädervarningar från SMHI för måndagen:

Skåne – Gul varning

Hela länet

Fram till måndagen kl 21

– Natt mot måndag och måndag morgon väntas snöbyar dra in över västra Skåne och sprider sig under dagen även till övriga delar av Skåne. Totalt väntas 5-10 cm snö. Snömodd, dålig sikt, snörök och begränsad framkomlighet. Risk för förseningar. Risk för störningar i el- och teleförsörjningen. Risk för försenade bussar, tåg och flyg samt inställda avgångar.

Kalmar län – Gul varning

Hultsfred, Vimmerby, norra Oskarshamn och Västervik

Fram till tisdagen kl 02

– Fram till natten mot tisdag tidvis snöfall. Periodvis kraftigare snöfall. Totalt 10-20 cm snö, lokalt upp till 30 cm snö. Snömodd, dålig sikt, snörök och begränsad framkomlighet. Risk för förseningar. Risk för störningar i el- och teleförsörjningen. Risk för försenade bussar, tåg och flyg samt inställda avgångar.

Gotland – Orange varning

Hela länet

Fram till måndagen kl 12

– Periodvis kraftigare snöfall. Lokalt upp mot 20-30 cm. Under sena kvällen fram till måndag förmiddag väntas snöfallet kunna bli som mest intensivt. På vissa håll handla om relativt tung snö. Framför allt måndag morgon även blåsigt. Mycket begränsad framkomlighet, förseningar, sannolikt elbortfall och mobila telestörningar.

Östergötland – Gul varning

Hela länet utom vätternkusten

Fram till måndagen kl 23

– Periodvis kraftigare snöfall. Totalt 10-20 cm snö, lokalt omkring 30 cm. Snömodd, dålig sikt, snörök och begränsad framkomlighet. Risk för förseningar. Risk för störningar i el- och teleförsörjningen.

Västergötland sydöstra – Gul varning

Från Hjo ned till Mullsjö, Habo och

Fram till måndagen kl 04

– Fram till tidigt måndag morgon tidvis snöfall. Periodvis kraftigare snöfall. Totalt 10-20 cm snö, lokalt 20-30 cm. Snömodd, dålig sikt, snörök och begränsad framkomlighet. Risk för förseningar. Risk för störningar i el- och teleförsörjningen. Risk för försenade bussar, tåg och flyg samt inställda avgångar.

Västergötland nordvästra – Gul varning

Uddevalla, Trollhättan, Grästorp och hela kustremsan upp till Spik

Fram till måndagen kl 23

– Fram till sent måndag kväll tidvis snöfall. Periodvis kraftigare snöfall. Totalt kan 10-20 cm snö komma, lokalt 20-30 cm snö. Snömodd, dålig sikt, snörök och begränsad framkomlighet. Risk för förseningar. Risk för störningar i el- och teleförsörjningen. Risk för försenade bussar, tåg och flyg samt inställda avgångar.

Bohuslän – Gul varning

Munkedal och gränstrakterna mot Dalsland och Västergötland

Fram till måndagen kl 23

– Fram till sent måndag kväll tidvis snöfall. Periodvis kraftigare snöfall. Totalt kan 10-20 cm snö komma, lokalt 20-30 cm snö. Snömodd, dålig sikt, snörök och begränsad framkomlighet. Risk för förseningar. Risk för störningar i el- och teleförsörjningen. Risk för försenade bussar, tåg och flyg samt inställda avgångar.

Dalsland – Gul varning

Hela landskapet

Fram till måndagen kl 23

– Fram till sent måndag kväll tidvis snöfall. Periodvis kraftigare snöfall. Totalt kan 10-20 cm snö komma, lokalt 20-30 cm snö. Snömodd, dålig sikt, snörök och begränsad framkomlighet. Risk för förseningar. Risk för störningar i el- och teleförsörjningen. Risk för försenade bussar, tåg och flyg samt inställda avgångar.

Södermanlands län – Gul varning

Hela länet

Fram till måndagen kl 23

– Periodvis kraftigare snöfall. Totalt 10-20 cm snö, lokalt omkring 30 cm. Snömodd, dålig sikt, snörök och begränsad framkomlighet. Risk för förseningar. Risk för störningar i el- och teleförsörjningen.

Stockholms län – Orange varning

Större delen av länet

Fram till måndagen kl 20

– Lokala stråk där snöfallet i perioder kan bli mycket kraftigt och ge stora snömängder på kort tid, lokalt upp till ca 30 cm. Samtidigt blåsigt. Sön väntas bli blöt och tung. Mycket begränsad framkomlighet, förseningar, sannolikt elbortfall och mobila telestörningar.

Uppsala län – Gul varning

Större delen av länet

Fram till måndagen kl 23

– Periodvis kraftigare snöfall. Lokalt 20-30 cm snö. Snömodd, dålig sikt, snörök och begränsad framkomlighet. Risk för förseningar. Risk för störningar i el- och teleförsörjningen.

Foto: K. Ritvanen

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA säger nej till Sverige

2025 07 06

USA uppges ha sagt nej till Sverige och Finland.

Sverige ska leda arbetet med den nya Natostyrkan FLF, vilket står för Forward Land Forces.

Styrkan kommer att vara baserad i norra Finland.

Men USA säger nej till att låta amerikanska soldater ingå i styrkan.

USA säger nej

I samband med Natos toppmöte i Haag meddelades att Danmark, Frankrike, Island, Norge och Storbritannien kommer att ingå i den svenskledda Natostyrkan Rovaniemi och Sodankylä.

Sverige och Finland hade dock hoppats på att även Kanada och framför allt USA skulle ingå i styrkan, rapporterar DN.

Sverige har dock fått nej – USA vill inte ingå i styrkan. De är för upptagna på annat håll.

– De vill nog inte sträcka ut sina åtaganden för mycket, framför allt om det blir kris eller konflikt, säger Joel Linnainmäki, försvarsforskare i Finland, till tidningen.

USA:s närvaro i Europa minskar, och landet vill göra andra prioriteringar.

– Det är säkerligen en besvikelse för både Finland och Sverige, säger Joel Linnainmäki till tidningen.

Ska ha ”framskjuten närvaro” i Finland

Det var vid Natos toppmöte i Washington 2024 som alliansens medlemsländer enades om att etablera en ”ny, framskjuten närvaro” i Finland, enligt regeringen. Styrkan ska vara skräddarsydd för regionala förhållanden i norra Finland.

Senare har det alltså beslutats att styrkan ska ledas av Sverige men utgöras av multinationella styrkor från Natoländerna.

Men USA vill alltså inte ingå. Istället får andra länder – Danmark, Frankrike, Island, Norge och Storbritannien – bidra till styrkan.

– Sverige ser fram mot att fortsätta utvecklingen av FLF Finland tillsammans med dessa länder, har försvarsminister Pål Jonson (M) tidigare sagt i ett uttalande.

– FLF Finland är en viktig del av Natos samlade avskräckning och försvar och bidrar till att stärka alliansens förmåga i Natos norra flank. Det är också en viktig del av Sveriges och Finlands integrering i Nato, tillade försvarsministern.

Foto: Nato resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Mardröm för svenskar på Mallorca – kommer inte in i sina hem

2025 07 06

Många svenskar på Mallorca drabbas av en mardrömssituation.

Många svenskar som har bostad på Mallorca råkar ut för ett allvarligt problem.

Mallorca har sedan länge problem med husockupanter.

Även svenskar som har hus eller lägenhet på ön drabbas, och att få ut ockupanterna kan vara väldigt svårt.

Bostäder ockuperas

De som drabbas av husockupationer är ofta personer som har en bostad som står tom under längre perioder, rapporterar SR.

Då sparkar ockupanter upp dörren, byter lås och installerar sig i bostaden, enligt radiokanalen.

Eftersom utlänningar som har boende på Mallorca ofta är borta under längre perioder, är de ofta extra hårt drabbade. Det gäller bland annat svenskar som äger ett boende på ön.

Ockupanterna är ofta personer som lever i samhällets utkanter. Många av dem har inte råd med bostad och kan vara arbetslösa, sjuka eller ha andra typer av problem.

På ögruppen Balearerna skedde runt 500 husockupationer förra året.

Stort problem för svenskar

För den som drabbas kan det bli en mycket svår situation, särskilt om husockupanten är kvar under en längre tid. Då kan ockupanten få besittningsrätt.

– Det är ett stort problem för dem som är boende här i Spanien, eller de som har hus och boenden, de blir ju utsatta för det här, och då kan man inte vara i bostaden under sin semester eller en längre period, säger Simon Dicksved, en svensk jurist som tidvis vistas på Mallorca, till radiokanalen.

En lagändring ska nu stärka husägarens rätt, men situationen kan ändå bli väldigt svår, särskilt för svenskar som kanske inte är så insatta i hur det fungerar i Spanien.

– Framför allt är det svårt för svenskar för att man inte är så van med det här spanska systemet, säger Simon Dicksved.

Över tusen ockupanter på liten ort

Problemet med husockupationer är utbrett på Mallorca.

Tidningen Majorca Daily Bulletin har tidigare rapporterat om orten Santa Margalida med runt 13 000 invånare.

Där finns det enligt stadens borgmästare runt 1 500 husockupanter.

Borgmästaren beskriver ockupanterna som ”sociala turister”.

Problemet har funnits i åratal, men har förvärrats på senare tid, enligt borgmästaren. Det väcker oro inte bara på grund av husägares rättigheter, utan också med tanke på säkerheten.

– Det bor tio till tolv personer i varje lägenhet utan de minimikrav på hälsa och säkerhet, säger borgmästaren Joan Monjo till tidningen.

Foto: O. Nord

Text: Redaktionen