Här bor det flest rika i världen – hela listan

2024 05 12

En studie avslöjar vilka städer i världen som har flest rika invånare.

Rapporten kommer från Henley & Partners, som har tagit fram den i samarbete med New World Wealth.

Den visar att de två rikaste städerna i världen finns i USA. Där finns det flest dollarmiljonärer i världen.

– New York är den rikaste staden i världen, med 359 500 miljonärer och 60 miljardärer, rapporterar CNBC.

New York allt rikare

Det innebär att New Yorks andel miljonärer har ökat med 48 procent under det senaste decenniet.

Detta trots oron över Covid-pandemins inverkan på ekonomin.

– New Yorks miljonärbefolkning är nu större än Orlandos och Pittsburghs hela befolkning, uppger kanalen.

New Yorks invånare har nu mer än tre biljoner i förmögenhet.

– Det är större än Brasiliens, Italiens eller Kanadas BNP, enligt kanalen.

Stora tech-framgångar

San Francisco och Bay Area ligger dock inte långt efter.

Bay Area rankas som tvåa på listan.

– Bay Area i Kalifornien är inte långt efter, med en miljonärbefolkning som har ökat med 82 procent under det senaste decenniet, uppger kanalen.

Det är bland annat tillväxten i tech-industrin som har genererat fler dollarmiljonärer.

– USA fortsätter att dominera listan över världens rikaste städer på grund av dess dominans i de globala finans-, tech- och underhållningssektorerna, säger Andrew Amoils, forskningschef på New World Wealth.

London fattigare

Bland städer som har fallit på listan finns Tokyo i Japan, som var rikast i världen för ett decennium sedan. Nu ligger staden trea.

Den rikaste europeiska staden är London, som dock också har backat. Stadens miljonärsbefolkning har minskat med 10 procent det senaste decenniet.

Noterbart är också att Kina tog sig in på topp 10 för första gången.

Peking har sett en 90-procentig ökning av antalet dollarmiljonärer de senaste tio åren.

Topp 10 – världens rikaste städer

  1. New York City
  2. Bay Area, Kalifornien
  3. Tokyo
  4. Singapore
  5. London
  6. Los Angeles
  7. Paris & Île-de-France
  8. Sydney
  9. Hong Kong

10. Peking

Foto: M Marco

Text: Redaktionen


10mars26

OFFICIELLT DATUM: Pensionärer får extra pengar

2026 03 11

Pensionsgruppen gick i höstas ut med ett löfte om en gas i inkomstpensionssystemet.

I gruppen finns representanter från samtliga riksdagspartier, som enades om att utdelning bör ske när inkomstpensionssystemets tillgångar överstiger skulderna med 15 procent.

– Nivån utgår från en försiktighetsprincip för att inte mer än marginellt öka risken för att den så kallade bromsen slår till och sänker pensionerna, uppger regeringen.

Lagförslaget klart

Nu går regeringen vidare med förslaget, och lägger fram den nya lagen i en proposition till riksdagen.

Från och med den 1 augusti i år ska lagändringarna gälla, enligt förslaget.

I praktiken innebär det att utdelning till pensionärer och pensionssparare kan ske från och med 2027.

– På samma sätt som det finns en broms i pensionssystemet i dåliga tider är det både rätt och rättvist att det finns en gas i goda tider, säger äldre- och socialförsäkringsminister, tillika ordförande i Pensionsgruppen, Anna Tenje (M), i ett uttalande.

– Det finns inget egenvärde i att stora överskott byggs upp över tid som aldrig kommer pensionärerna och pensionsspararna till del. Därför går vi nu vidare med förslaget om en så kallad gas för att kunna göra just det.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Finanserna har stabiliserats

De senaste åren har finanserna i det svenska pensionssystemet blivit stabilare.

I nuläget finns därför ett överskott.

– Regler för överskottsutdelning införs därför, för att inte spara onödigt mycket i systemet och låta överskottet komma pensionärer till del, uppger regeringen.

Efterfrågats tidigare

Förslaget om en gas i pensionssystemet har funnits sedan tidigare, bland annat från Tjänstemännens centralorganisation, TCO.

– Gasen skulle vid överskott fungera på motsvarande sätt som bromsen vid underskott och träffa samma kategorier. De som förlorar i pension på bromsen skulle alltså vinna på att det finns en gas, uppger organisationen i förslaget.

LÄS MER: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: M. Aurelius

Text: Redaktionen


10mars26

Tung Bank ID-varning utfärdas – anmälningar ramlar in

2026 03 11

Polisen går ut med en bedrägerivarning.

Den senaste tiden har flera bedrägerivarningar utfärdats.

Nu går polisen ut med ett meddelande där de varnar för bedragare som påstår sig ringa från myndigheten.

– Bedragarna ringer i polisens namn och använder polisens logotyp som profilbild när de kontaktar personer via en välkänd meddelandeapplikation, förklarar polisen.

Anmälningar ramlar in

Myndigheten har nu tagit emot återkommande anmälningar om bedrägeriförsök via telefon.

Och därför går nu polisen ut med en uppmaning till allmänheten.

– Polisen ringer aldrig upp via appar och begär aldrig legitimering med Bank-ID, uppmanar polisen.

– Får du ett sådant samtal ska du genast lägga på luren!

Snart vanligaste brottet

Brott mot enskilda personer generellt har minskat under de senaste 20 åren.

Men när det kommer till bedrägerier, som är på väg att bli det vanligaste brottet i landet, är utvecklingen den motsatta, enligt en ny rapport från Brå.

Under 2024 utsattes hela 6,6 procent av Sveriges befolkning för bedrägeri i någon form.

Extra utsatta är äldre personer.

Våg av bedrägerier

För ett par veckor sedan varnade polisen för en bedrägerivåg i Stockholm.

– Totalt rör det sig om cirka 25 brott som riktats mot målsägare som i huvudsak är i 80- till 90-årsåldern. Detta är ovanligt många, uppgav polisen i samband med varningen.

Den gången handlade det både om telefonbedrägerier, men också fysiska besök i hemmet, enligt myndigheten.

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Spara numret

Om någon blivit utsatt för ett bedrägeriförsök är det viktigt att anmäla det till polisen genom att ringa 114 14 eller genom att gå in på myndighetens hemsida.

Och för att underlätta att gå vidare efter en anmälan uppmanas drabbade att lämna så många uppgifter som möjligt vid kontakten med myndigheten.

– Om du misstänker att du blivit lurad, spara telefonnumret du blev uppringd från och eventuellt namn på bedragaren. Dessa uppgifter kan du bifoga när du anmäler ett bedrägeri, uppger polisen.

LÄS MER: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Text: Redaktionen