Här är yrket med många lediga tjänster

2024 06 23

En specifik bransch skriker efter arbetskraft och har många lediga tjänster.

Det handlar om lastbils- och fordonsbranschen, där det just nu finns ett stort behov av kompetent arbetskraft.

Det behövs fler personer som kan jobba med lastbilspåbyggnad, rapporterar SR.

Jobbet går ut på att färdigställa lastbilar med flak, släp och inredning.

Men allt för få människor utbildas idag till yrket, enligt radiokanalen.

”Jobben finns”

Anställda inom branschen berättar att det är ett bra yrkesval där det finns stora möjligheter till jobb.

– Jag upplever att jobben finns, det är absolut inga problem. Det är det som är så bra med utbildningen, tycker jag, säger Simon Rosén, som jobbar för Translink i Kilafors, till radiokanalen.

Utbildningen finns dock inte som alternativ på särskilt många skolor.

Därför finns det inom branschen en stor oro för kompetensförsörjningen.

”Konstant problem”

Translink har idag 80 anställda, men har det ständigt svårt att hitta personal med rätt utbildning.

– Det är ett konstant problem och en utmaning för oss i den branschen vi är, säger Otto Nyängen från Translink.

Nu hoppas man på att riksdagens beslut om mer arbetsmarknadsanpassade utbildningar på gymnasiet och Komvux ska leda till en förbättring.

– För vår del, för att långsiktigt kunna vara kvar och växa och vara lönsamma här, så är det helt avhängigt av att vi får hitta rätt kompetenser, säger företagets VD Carina Jakobsson.

Samstämmig bild i branschen

Branschorganisationen Lastfordonsgruppen har tidigare rapporterat att kompetensförsörjningen är en stor utmaning i branschen.

Enligt dem finns det en samstämmig bild bland medlemsföretagen, som gör gällande att kompetensförsörjningen är ett stort problem.

Allmänhetens låga kännedom om påbyggnadsbranschen anses vara ett av problemen.

Därför jobbar man bland annat för att synliggöra branschen mer.

Samtidigt hoppas man även på att kunna utöka kompetensbasen bland annat genom att kartlägga de utbildningar som finns och fylla i eventuella luckor.

Foto: C Onojeghuo

Text: Redaktionen


”Täcks inte av försäkringen” – bilägare varnas inför däckbyte

2025 11 03

Många känner inte till regelverket när det kommer till vinterdäck.

Det är som bekant dags att byta till vinterdäck.

En undersökning från tidigare i år visar att så många som sex av tio svenskar inte känner till reglerna när det gäller vinterdäck.

Och vissa misstag kan bli mer kostsamma än andra.

“Täcks inte”

Det finns flera misstag som görs vid byte till vinterdäck.

Motorexperten Stefan Brala menar att det vanligaste felet när folk själva byter däck är att de är oaktsamma och lyfter bilen på fel sätt – vilket kan skada karossen.

– Det gillar inte försäkringsbolagen. Då landar kostnaden på fordonsägaren, säger han till TV4.

Det är viktigt

Den som själv ska byta däck uppmanas att stå på en plan yta och ha bilen i parkeringsläge.

– Ha rätt verktyg, läs på noga om hur det här hjulskiftet går till och se till att du har tid så du inte gör det stressat, fortsätter Stefan Brala.

Läs mer: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Det gäller

Från den första december till den 31 mars ska personbilar, lätta lastbilar, lätta bussar, A-traktorer samt släpvagnar till dessa, ha vinterdäck eller likvärdig utrustning när vinterväglag råder. 

Minsta mönsterdjup är 3 mm under perioden 1 december - 31 mars när vinterväglag råder. 

För personbilar klass II med totalvikt över 3 500 kg är kravet dock enligt Transportstyrelsen minst 5 mm. 

“Stressa inte”

Vissa kan känna stress inför däckbytet – men det är bättre att vara ute i god tid.

Det konstaterar Carl-Erik Stjernvall vid branschorganisationen M Sverige.

– Många känner lite ångest inför bytet och pop-up-anläggningar stressar gärna på och menar att man måste byta däck som börjat bli slitna direkt, säger han i ett pressmeddelande.

– Men ta det lugnt och fundera ett par veckor, däck är nästan aldrig så dåliga att det krävs ett omedelbart byte.

Läs mer: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: D. Foster

Text: Redaktionen


”Alla har den om 15 år” – revolutionerande produkt lanseras

2025 11 03

Om 15 år kommer många vardagssysslor vara ett minne blott för hushåll i Norden.

Det förutspår AI-experten Anders Bæk.

Han hänvisar till en ny uppfinning som han bedömer kommer att bli en permanent del av framtidens hem. 

Det handlar om den nya hushållsroboten Neo som utvecklats av det norsk-amerikanska företaget 1X.

Roboten klarar av flera vardagssysslor – som att tömma diskmaskinen, gå ut med soporna och vattna växter.

Anders Bæk bedömer att roboten kommer att bli ett självklart inslag i nordiska hem om cirka 15 år. 

–  Det finns stor potential, och under de kommande åren kommer man att se det bli bättre och bättre, säger AI-experten till DR:s P1 Morgen.

Fjärrstyrs

Ambitionen är att Neo ska kunna utföra vardagssysslor på egen hand i framtiden. I dagsläget måste roboten dock styras av en människa för att lära sig och klara av de svåraste uppgifterna.

– Om du säger åt den att tömma diskmaskinen, så säger den att den kan göra det, men du måste vänta två timmar eftersom en mänsklig operatör måste styra den på distans, förklarar Bæk.

Experten betonar att det är viktigt att vara medveten om att roboten i nuläget fjärrstyrs av en annan person, vilket innebär att operatören får en inblick i användarens hem.

– 1X är väldigt ärliga om det och säger att det är en tidig betaversion, och om man köper den måste man vara beredd att acceptera att det finns en annan person som får gå runt och flytta runt saker i ens hem, säger han till radion.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Går att beställa

Förra veckan meddelade 1X att det går att förhandsbeställa Neo till sin bostad. De första robotarna väntas levereras till amerikanska hushåll under 2026.

Företaget har betonat att Neo har inbyggda säkerhetsfunktioner som säkerställer att den inte  skadar människor. Roboten kan exempelvis inte hantera mycket tunga, heta eller vassa föremål.

LÄS OCKSÅ: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump 

Foto: K. Eliason

Text: Redaktionen