Här är världens bästa flygbolag – hela listan

2024 06 25

Nu har världens bästa flygbolag korats.

Och det är inte längre Singapore Airlines som klassas som det allra bästa.

Istället är det Qatar Airways, som kom två förra året, som nu tar sig högt upp på prispallen.

Det rapporterar CNBC.

Flygindustrins Oscarsgala

Det är research-bolaget Skytrax som har sammanställt listan.

Galan hölls i Fairmont Windsor Park precis intill Heathrow flygplats i London, och bedöms vara flygindustrins motsvarighet till Oscarsgalan.

Priset gavs för första gången ut år 1999, och det är den åttonde gången som Qatar Airways vinner.

– Qatar Airways har utsetts till världens bästa flygbolag vid World Airline Awards 2024, vilket är åttonde gången som flygbolaget tar hem titeln Airline of the Year under utmärkelsens 25-åriga historia, framhåller Skytrax.

“En stolt stund”

Badr Mohammed Al-Meer, verkställande direktör för Qatar Airways-koncernen, har uttalat sig.

– Det här är ett stolt ögonblick för Qatar Airways och det är en ära för mig att få dela denna utmärkelse med mina hårt arbetande kollegor, säger han.

– Det här priset är ett bevis på vårt obevekliga engagemang för att tillhandahålla oöverträffad service och innovation. Vi ser fram emot fler vinster i framtiden.

Hela listan

Här är hela listan på världens bästa flygbolag:

  1. Qatar Airways
  2. Singapore Airlines
  3. Emirates
  4. ANA All Nippon Airways
  5. Cathay Pacific Airways
  6. Japan Airlines
  7. Turkish Airlines
  8. EVA Air
  9. Air France
  10. Swiss International Air Lines

Mest familjevänligt

Ett flygbolag som inte var med på topp 10-listan men som får ett annat pris är British Airways, som är det mest familjevänliga bolaget.

– Priset för världens mest familjevänliga flygbolag vanns av British Airways, framhåller Skytrax. 

– Denna utmärkelse täcker många aspekter av upplevelsen, inklusive familjeplatser, incheckningsfaciliteter för familjer, prioriterad ombordstigning, barnmåltider, barnfaciliteter och leksaker samt aktivitetspaket.

– Även barnspecifik underhållning ombord, barnbagage och policyer för barnvagnar och barnvagnar, och standarderna för service från markpersonal och kabinpersonal under familjens reseupplevelse.

Foto: K. Woblick

Text: Redaktionen


Statyer ändras i hela Sverige – se bilderna här

2025 11 12

Regeringen vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år.

Ett förslag som kritiseras av barnrättsorganisationen Bris.

Nu har Bris inlett en omfattande protestkampanj mot förslaget runt om i landet. Flera statyer i svenska städer har klätts i svartvita fångdräkter med texten ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

Se bilderna på statyerna längst ner i texten

”Det är allvarligt”

Enligt Bris är syftet med statykuppen att synliggöra den kritik som finns mot regeringens förslag att sänka straffbarhetsåldern till 13 år för vissa grövre brott.  

– Regeringen har redan mottagit massiv kritik när förslaget att sänka straffbarhetsåldern till 14 år för grövre brott presenterades, ändå väljer de att gå vidare och sänka ytterligare till 13 år. Det är allvarligt inte minst med tanke på att förslaget riskerar att öka andelen barn som begår brott, säger Maria Frisk, generalsekreterare på Bris. 

Regeringen: ”Vi behöver ställa om”

Regeringen motiverar den sänkta straffbarhetsåldern med att det ska hjälpa barn att lämna den kriminella banan samt öka brottsoffers upprättelse och samhällets behov av skydd.

– Antalet brottsmisstankar som gäller barn under 15 år har fördubblats på ett decennium, och de misstänkta i grova våldsbrott har blivit allt yngre, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M).

– Vi behöver ställa om för den här verkligheten. En sänkning av straffbarhetsåldern när det gäller allvarliga brott fyller flera syften. Det är viktigt för att hjälpa unga att lämna den kriminella banan, för brottsoffers upprättelse och för att skydda samhället.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt 

Se bilderna här

Nedan syns bilder på statyerna ”Lekande barn” i Malmö och ”Nikes” i Göteborg. Båda har klätts i klassiska svartvita fångdräkter med texten: ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

 

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer 

Foto: Bris 

Text: Redaktionen


12nov2025

”Spenderade timmar” – Trump i påstådd jätteskandal

2025 11 12

Demokraterna i representanthusets tillsynsutskott har offentliggjort nya mejl som kopplar president Donald Trump till pedofilen Jeffrey Epstein, som stod åtalad för omfattande sexhandel innan sin död 2019.

Det första mejlet är från 2011 och ska ha skickats till Epsteins dåvarande partner och medarbetare Ghislaine Maxwell – som just nu avtjänar ett långt fängelsestraff för bland annat människohandel.

I mejlet kallar Epstein Trump för "hunden som inte har skällt" och berättar att ett av hans traffickingoffer "spenderade timmar" med Trump.

– Jag vill att du ska inse att den där hunden som inte har skällt är Trump. [Offret] tillbringade timmar hemma hos mig med honom, står det i mejlet enligt ABC News.

Flera mejl

Det andra mejlet som Demokraterna har publicerats är mellan Epstein och författaren Michael Wolff, som har skrivit fyra böcker om Trumps presidentskap.

– Jag hörde att CNN planerar att fråga Trump om hans relation med dig – antingen i direktsändning eller i en intervju efteråt, skrev Wolf till Epstein 2015 – sex månader efter att Trump officiellt annonserat sin presidentkandidatur.

– Om vi ​​skulle formulera ett svar åt honom, vad tycker du att det borde vara? svarade Epstein enligt ABC News.

Författaren svarade en dag senare.

– Jag tycker vi ska låta honom gräva sin egen grav. Om han säger att han inte har varit på planet eller i huset, då ger det dig värdefull PR och politisk valuta. Du kan exponera honom på ett sätt som potentiellt kan gynna dig, eller, om det verkligen ser ut som att han kan vinna, kan du rädda honom och därmed skapa en skuld till dig. 

”Självklart visste han om”

Det tredje mejlet skickades mellan Epstein och Wolff under Trumps första presidentperiod i januari 2019. Mejlutväxlingen verkar handla om att Trump förbjudit Epstein från att besöka hans residens Mar-a-Lago.

– Trump sa att han bad mig lämna. Självklart visste han om tjejerna eftersom han bad Ghislaine att sluta, skriver Epstein enligt ABC News.

Trump har tidigare berättat att han blev osams med Jeffrey Epstein när det uppdagades att Epstein försökte värva unga kvinnor som arbetade på Trumps spa i Mar-a-Lago.

– Han stal folk. Det var slutet för honom, sade presidenten i juli 2025.

LÄS MER: Trump varnar för ”ekonomisk katastrof”

Förnekar 

Trump har förnekat all kännedom om Jeffrey Epsteins sexhandelsverksamhet. Enligt presidenten umgicks de under en begränsad tid, men relationen tog slut efter en konflikt mellan dem. 

LÄS OCKSÅ: Fall på 25 procent – hårt slag mot tre svenska branscher

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen