18 juni 2026

Här är Sveriges 10 attraktivaste arbetsgivare

2023 05 08

Nu är 2023 års lista över svenska folkets populäraste arbetsplatser klar.

Rekryterings- och bemanningsföretaget Randstad har rankat Sveriges mest attraktiva arbetsgivare och flera arbetsplatser har klättrat kraftigt på tio-i-topp-listan som nu presenteras. 

Musikgigant i topp

I topp placerar sig musikstreamingföretaget Spotify.

– Det känns fantastiskt kul att för andra året i rad utses till Sveriges mest attraktiva arbetsgivare, säger Spotifys personalchef Katarina Berg till Randstad.

– Våra konkurrenskraftiga löner och generösa villkor spelar säkert in. Men det som gör Spotify unikt är att vi är ett People First-företag. När våra medarbetare växer, växer Spotify, säger hon.

Silver och brons

Randstad Employer Brand Research har frågat över 4 300 svenskar om hur de ser på Sveriges 150 största bolag och myndigheter.

Silverplatsen kammas hem av möbeljätten Ikea och bronsplatsen går till Sveriges Television som klättrat två placeringar jämfört med listan 2022. 

Flera nykomlingar

Det finns flera nykomlingar på tio-i-topp-listan.

– I årets undersökning hamnar både Försvarsmakten och Försvarets materielverk bland de mest attraktiva arbetsgivarna.

– Det kan förklaras av att vi dels har krig i vår omvärld och dels att de arbetat framgångsrikt med att bygga sitt arbetsgivarvarumärke de senaste åren.

Det säger Catrine Jack som är employer branding-expert på Randstad

Topplistan

Här är listan på Sveriges attraktivaste arbetsgivare 2023: 

Inom parentes ses fjolårets placering.

1, Spotify  (1)

2, Ikea (2)

3, Sveriges Television (5)

4, Försvarets materielverk (ny)

5, IT- och teknikkonsulten AFRY (4)

6, Epiroc (ny)

7, Volvo Cars (3)

8, Försvarsmakten (ny)

9, Volvo Group (9)

10, EY (ny)

Lönen viktigast

Randstad har även undersökt vilka faktorer som svenska folket värderar högst hos en arbetsgivare.

De senaste sju åren har en trevlig arbetsmiljö legat i topp enligt DI. Men nu har en annan faktor intagit förstaplatsen.

Här är listan över de viktigaste faktorerna vid val av arbetsgivare 2023:

1, Attraktiv lön och förmåner

2, Trevlig arbetsmiljö

3, Balans mellan jobb och fritid

4, Anställningstrygghet

5, Intressanta arbetsuppgifter

Foto: K. Rakenimages

Text: Redaktionen


2 okt 2026

Nya däckregler införs i Sverige – börjar gälla i vinter

2026 10 03

Den meteorologiska hösten har på flera håll dröjt längre än vanligt och det kan kännas långt till vintern.

Men sedan igår, den 1 oktober, är det tillåtet att köra med vinterdäck och dubbdäck på bilen. De flesta väljer den senare varianten, enligt statistik från Trafikverket kör 54 procent av Sveriges bilister med dubbdäck.

Den som vill fortsätta med det bör göra sig medveten om att det i år införs nya regler för dubbdäck. Nu måste däcken kunna kombinera hög greppnivå med att påverka väg och miljö i mindre utsträckning.

– Dubbdäcken står inför sitt största teknikskifte på många år, säger Nils Svärd, däckexpert på bilmagasinet Vi Bilägare, till samma tidning.

Ytterligare regler 2027

De nya reglerna kallas för A+ och gäller även i Sveriges grannländer. Sedan januari 2026 måste tillverkare därför beviljas ett tillstånd för att få släppa nya dubbdäck.

Från och med januari 2027 införs dessutom ytterligare en dos av reglerna. Då måste samtliga nytillverkade däck uppfylla de nya hårda kraven.

Konkret handlar det om att tillverkarna måste anpassa konstruktion, materialval och dubbteknik. Annars kommer man inte att nå nivåerna som krävs.

– Den nya A+-regleringen markerar ett viktigt skifte för dubbdäck i Norden. För oss handlar det om att hitta rätt balans mellan trafiksäkerhet och hänsynen till vägslitage och miljö, säger Continentals däckexpert Per Linder till Däckavisen.

Andra läser: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Blir dyrare, men säkrare

Det stora syftet är att få säkrare och bättre däck på bilarna. Sannolikt kommer det dock ske till ett högre pris för kunderna.

– Så är det alltid när det kommer nya regler och krav på tillverkarna, det kommer att slå tillbaka mot kunderna som får högre priser. Men samtidigt får vi bättre däck och ibland kanske det kan vara värt en liten livförsäkring när det är halt ute, säger en däcktekniker som nättidningen Carup talat med.

Det kommer vara tillåtet att sälja äldre däck som redan producerats fram till 2029.

Andra läser: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Damir K resp E. Efre

Text: Redaktionen


3 oktober 2026

UPPGIFTER: De bildar troligtvis regering

2026 10 04

Regeringsbildningen kan dra ut på tiden.

I veckan kom beskedet. Talman Anderas Norlén tilldelar på nytt Magdalena Andersson (S) uppdraget att försöka bilda regering.

– Jag har gett Magdalena Andersson i uppdrag att från och med den 5 oktober återuppta sonderingen för att bilda en regering som kan tolereras av riksdagen, säger Andreas Norlén, i ett uttalande.

– Magdalena Andersson kommer att rapportera till mig senast den 12 oktober. När sonderingsuppdraget har avslutats kommer en statsministeromröstning att äga rum i riksdagen.

Kan ta tid

Efter valet 2018 tog det 131 dagar för Socialdemokraternas Stefan Löfven att få ihop januariavtalet, en överenskommelse med Miljöpartiet, Centerpartiet och Liberalerna. Det är inte omöjligt att det även denna gång drar ut på tiden, menar Johan Hellström som är statsvetare vid Umeå Universitet, rapporterar TV4.

– Det tar tid att bygga upp förtroenden och familjaritet. Enda sättet att göra det är att sitta ned i möten, och försöka förhandla, säger han till kanalen.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

De är mest troliga

Att regeringsbildningen kan ta lång tid är inte unikt i Sverige. Det är en trend som syns i allt fler europeiska länder med flerpartisystem. Det är troligt att det tar några månader innan en ny regering är på plats, menar Johan Hellström. Men när det sker är det troligt att den består av två partier, enligt statsvetaren.

– Om jag ska gissa är det troligaste en S-MP-regering, som V och C släpper fram i utbyte mot att få igenom mycket politik. Både V och C måste visa sina medlemmar och väljare att de inte gett sig för lätt, säger han till kanalen.

C har bjudit in

Under fredagen gick C ut och bjöd in samtliga rödgröna partier för diskussion. Inbjudan är ett steg i rätt riktningen, enligt V:s partisekreterare Maria Forsberg.

– Den viktigaste frågan som ställts till oss är ju vem som ska vara statsminister och vilka som ska sitta i regeringen och det måste vi diskutera nu, säger hon till SVT.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Text: Redaktionen