Här är svenska folkets populäraste resmål 2022

2022 12 18

Trots passproblem och flygplatsköer reser svenska folket nästan lika mycket som före pandemin.

Det konstaterar Ticket som är Nordens största resebyråkedja för privatpersoner. Företaget har summerat 2022 och kartlagt 10-i-topp-listan.

Väldigt glädjande

– Efter år av restriktioner och begränsningar är reslusten stark bland svenskar. Antalet bokade resor är bara 11 procent färre jämfört med innan pandemin, uppger Ticket.

Allmänheten längtar efter att resa ut i världen igen när land efter land öppnat upp under 2022.

– Det är väldigt glädjande att vi närmar oss samma nivåer på resande som innan pandemin, säger Sofia Eddelid som är kommunikationsansvarig på Ticket.

– Det är ett högt tryck, säger hon.

Thailand still going strong

En trend under 2022 är att folk föredrar säkra och smidiga resor till välkända destinationer.

Exotiska långresor har inte varit lika populärt. Och det innebär att destinationer i Europa klättrat på listan.

Men ett av svenskparadisten långt bort i världen står sig fortfarande starkt – och det är Thailand.

Svenska folket älskar att semestra i den thailändska värmen med långsträckta stränder och populära och billiga restauranger.

Årets stora vinnare

Allra populärast landet ligger dock på närmare håll.

– Årets stora vinnare är Spanien, som står för inte mindre än 5 av de 10 mest bokade resmålen, uppger Ticket.

Särskilt en av Spaniens storstäder har gått som en raket och går ända upp på fjärde plats på topplistan.

– Barcelona har ökat med 215 procent jämfört med innan pandemin.

– Även Alicante och Malaga har klättrat starkt, med en ökning på 139 respektive 52 procent.

Svenskarnas superfavorit

Inget resmål slår dock svenska folkets superfavorit – Kanarieöarna och Gran Canaria.

– Kanarieöarna har rusat efter pandemin när svenskarna söker sol och bad på närmare håll.

– Med sol- och badväder året runt, och gott om direktflyg från Sverige, så har Gran Canaria därför lockat många av resenärerna som innan pandemin reste till Asien, USA eller Karibien.

En annan trend är att allt fler bokar charterresa eller paketresa vilket ger skydd av Paketreselagen enligt Ticket.

Svenska folkets populäraste resmål 2022 inkluderar både storstäder och badorter.

Här är 10-i-topp-listan:

1, Gran Canaria (2)

2, Malaga (8)

3, Bangkok (1)

4, Barcelona (NY)

5, London (5)

6, Mallorca (6)

7, Alicante (NY)           

8, Paris (NY)

9, Berlin (NY)

10, Kreta (7) 

Statistiken bygger på Tickets bokningsstatistik 1 januari 2022 – 14 december 2022.

Inom parentes ses placering från 2019 som är senaste helåret innan pandemin.

Foto: A. Ahmed

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen