Här är svenska folkets populäraste resmål 2022

2022 12 18

Trots passproblem och flygplatsköer reser svenska folket nästan lika mycket som före pandemin.

Det konstaterar Ticket som är Nordens största resebyråkedja för privatpersoner. Företaget har summerat 2022 och kartlagt 10-i-topp-listan.

Väldigt glädjande

– Efter år av restriktioner och begränsningar är reslusten stark bland svenskar. Antalet bokade resor är bara 11 procent färre jämfört med innan pandemin, uppger Ticket.

Allmänheten längtar efter att resa ut i världen igen när land efter land öppnat upp under 2022.

– Det är väldigt glädjande att vi närmar oss samma nivåer på resande som innan pandemin, säger Sofia Eddelid som är kommunikationsansvarig på Ticket.

– Det är ett högt tryck, säger hon.

Thailand still going strong

En trend under 2022 är att folk föredrar säkra och smidiga resor till välkända destinationer.

Exotiska långresor har inte varit lika populärt. Och det innebär att destinationer i Europa klättrat på listan.

Men ett av svenskparadisten långt bort i världen står sig fortfarande starkt – och det är Thailand.

Svenska folket älskar att semestra i den thailändska värmen med långsträckta stränder och populära och billiga restauranger.

Årets stora vinnare

Allra populärast landet ligger dock på närmare håll.

– Årets stora vinnare är Spanien, som står för inte mindre än 5 av de 10 mest bokade resmålen, uppger Ticket.

Särskilt en av Spaniens storstäder har gått som en raket och går ända upp på fjärde plats på topplistan.

– Barcelona har ökat med 215 procent jämfört med innan pandemin.

– Även Alicante och Malaga har klättrat starkt, med en ökning på 139 respektive 52 procent.

Svenskarnas superfavorit

Inget resmål slår dock svenska folkets superfavorit – Kanarieöarna och Gran Canaria.

– Kanarieöarna har rusat efter pandemin när svenskarna söker sol och bad på närmare håll.

– Med sol- och badväder året runt, och gott om direktflyg från Sverige, så har Gran Canaria därför lockat många av resenärerna som innan pandemin reste till Asien, USA eller Karibien.

En annan trend är att allt fler bokar charterresa eller paketresa vilket ger skydd av Paketreselagen enligt Ticket.

Svenska folkets populäraste resmål 2022 inkluderar både storstäder och badorter.

Här är 10-i-topp-listan:

1, Gran Canaria (2)

2, Malaga (8)

3, Bangkok (1)

4, Barcelona (NY)

5, London (5)

6, Mallorca (6)

7, Alicante (NY)           

8, Paris (NY)

9, Berlin (NY)

10, Kreta (7) 

Statistiken bygger på Tickets bokningsstatistik 1 januari 2022 – 14 december 2022.

Inom parentes ses placering från 2019 som är senaste helåret innan pandemin.

Foto: A. Ahmed

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen