Här är nya prislappen för hela vintern – drastisk förändring av elpriset

2024 10 14

Elpriserna till vintern går mot en kraftig förändring.

För många hushåll kommer prisskillnaden vara så stor som 30 procent jämfört med förra året.

Det visar en ny prognos från elbolaget GodEl, rapporterar SVT.

Glädjebeskedet är dock att det handlar om en kraftig sänkning av priserna – uppemot flera tusen kronor.

4 000 kronor för tre månader

Totalt spås prislappen för elen från december till och med februari att landa på 4 000 kronor för ett hushåll i elområde 1 och 2. Beräkningen baseras på en normalstor villa som förbrukar 20 000 kWh per år.

Det inbegriper södra och norra Norrland och skulle innebära 1 700 kronor mindre än motsvarande period förra året.

Jämfört med vintern 2022/23 är det hela 5 900 kronor mindre.

6-7 000 kronor i södra Sverige

I mellersta och södra Sverige är skillnaderna inte lika stora.

Motsvarande villaägare i elområde 3 kan förvänta sig elräkningar på totalt 6 000 kronor under de tre vintermånaderna, jämfört med 6 700 kronor förra vintern.

För den sydligaste delen, elområde 4, beräknas prislappen landa på 7 000 kronor – samma som sist.

Brasklappen är dock att väder och händelser runtom i världen kan påverka elpriset på nytt. Och det med kort varsel.

– Blir det en väldigt kall vinter kommer priset gå upp. Krigen och oroligheterna i världen kan påverka gastillgången för Europa, som då också kommer påverka Sverigepriserna, säger Maria Erdmann, vd på GodEl, till SVT.

Elmoddelen ändras

I sammanhanget bör också framgå att elmodellen i Sverige ändras i slutet av oktober.

Den nya modellen är en så kallad flödesberäkningsmodell som gör det möjligt att tillhandahålla mer effekt i elnätet.

Syftet är att öka elöverföringen mellan länder och elområdena i Sverige.

När Svenska kraftnät testkört modellen har det visat sig att elpriserna kommer höjas rejält för många hushåll. Sex procent i elområde 1 och 2 och nio procent i elområde 3.

I södra Sverige beräknas elpriset sjunka med 10 procent.

– Med den nya metoden kan vi använda elnätet mer effektivt och tillåta att mer el transporteras i våra ledningar. Det gör att elpriserna jämnas ut mellan elområden. De relativt låga elpriserna i norra Sverige stiger en aning och det högre i södra elområdet sjunker, säger Erik Ek, strategisk driftchef på myndigheten.

LÄS MER HÄR: Svenska kraftnät bekräftar – Tung smäll för miljontals hushåll

Foto: Tomas Ärlemo, Svenska kraftnät resp C. Patterson

Text: Redaktionen


26nov25

JUST NU: Jätteras mellan Sverige och USA

2025 11 26

Svensk export till USA störtdyker.

Under april–september har varuexporten sjunkit med hela 17 procent jämfört med samma period förra året, uppger Kommerskollegium i en ny sammanställning.

Främst har exporten minskat inom varugrupperna fordon och fordonsdelar, elektronik och läkemedel. 

Den kraftiga nedgången förklaras av president Trumps nya handelstullar mot EU.

– Det senaste årets handelspolitiska utveckling har varit dramatisk. I dag är USA:s genomsnittliga tullnivå 19 procent mot 2,5 procent i början av året. Tullarna har höjts gradvis men den största höjningen skedde i början av april 2025, då de höjdes i ett steg till 14 procent, säger Mai Ahrne Bojang, utredare på Kommerskollegium.

Högt över EU-snittet

Den svenska exporten till USA har minskat betydligt mer än genomsnittet i EU.

– För EU som helhet är utvecklingen jämfört med 2024 inte lika negativ – 5 procent lägre om man jämför samma perioder, skriver Kommerskollegium.

Amerikanska exporten är högre

USA:s export till Sverige har minskat stadigt sedan Trumps tullar trädde i kraft i april.

Men den amerikanska exporten till Sverige är högre under perioden april–augusti 2025 jämfört med samma period 2024, uppger Kommerskollegium.

LÄS MER: SANKTIONSSMÄLL: Oljeraffinaderi nära ”shutdown”

”Kan leda till färre arbetstillfällen”

Att läkemedelsexporten minskar till USA är dåliga nyheter för flera svenska regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i juli.

LÄS OCKSÅ: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26nov25

JUST NU: Lavrov sprider otäck lögn om Finland

2025 11 26

Att anklaga sina motståndare för att vara nazister är en av de mest centrala delarna i den ryska propagandan.

Kreml har genomgående, felaktigt, beskrivit Ukraina som en “naziststat” och påstår att den ukrainska regeringen och dess försvarsmakter är infiltrerade av nynazister.

Den ryska regeringen har också återkommande försökt motivera sitt krig i Ukraina med att landet ska “avnazifieras”.

Nu går Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov ut med en liknande anklagelse mot Finland.

– Finlands långa decennier av neutralitet har inte tystat de strömningar som bottnar sig i den finska statens nazistiska förflutna, säger Lavrov enligt den finska tidningen Iltalehti.

Det hätska utspelet liknar den retorik som Kreml dundrade ut mot Ukraina innan den fullskaliga invasionen inleddes i februari 2022.   

Ren lögn

Påståendet om att Finland har ett nazistiskt förflutet är en ren lögn.

Finland har aldrig styrts av ett nazistiskt parti och har – till skillnad från Ryssland – varit en fullvärdig demokrati i över 100 år.  

Efter att ha blivit invaderade av Sovjetunionen 1939 samarbetade Finland med Nazityskland under fortsättningskriget 1941–1944. Landets ambition var att återta finländskt territorium som Sovjetunion erövrat under vinterkriget 1939.

Samarbetet med Nazityskland var strikt militärt och inte ideologiskt.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 970 kilometer från Ukraina

Har ökat

Kremls propaganda mot Finland har ökat efter landets inträde i Nato och den ryska invasionen av Ukraina.

– Typiska påståenden är att framställa Finland som ett "fascistisk" och "rysshatande" land. Genom att sprida oro över riskerna för krigsupptrappning vill Ryssland undergräva Finlands engagemang för att stödja Ukraina, rapporterar Iltalehti.

LÄS OCKSÅ: ILSKA MOT NATOCHEFEN: ”Vi har gjort allt – i 30 år”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen