Här är fem saker Trump vill göra som president

2024 11 06

Det amerikanska folket har röstat fram Donald Trump som nästa president.

Efter en intensiv valperiod är striden mellan Kamala Harris och Donald Trump nu över.

Trump tog hem valsegern efter att ha säkrat de 270 elektorsröster som krävs och efterträder den sittande presidenten Joe Biden.

Här är fem saker som Trump vill göra som president.

Deportera illegala invandrare

Ett av de ämnen som Trump har fokuserat mest på under valperioden har handlat om invandringen och situationen vid den södra gränsen.

Trump har enligt BBC utlovat de största massdeporteringarna av papperslösa migranter i USA:s historia.

En annan sak som Trump vill ta tag i är att distansera USA från krigen som råder i världen.

Han har tidigare sagt att han ska avsluta Ukrainakriget på 24 timmar, och vill att USA ska frigöra sig från utländska konflikter i allmänhet.

Skattesänkningar

Trump har även pratat mycket om ekonomin, och skattesänkningar kan vara på väg under Trump-administrationen.

– Han har utlovat omfattande skattesänkningar och förlängt sin översyn från 2017. Han har föreslagit att inkomst av dricks ska bli skattefri, att skatten på socialförsäkringsutbetalningar ska avskaffas och att bolagsskatten ska sänkas, uppger BBC.

Klimat och åklagarkritik

Trump väntas även backa från regleringar kopplade till klimatet, särskilt som ett sätt att hjälpa den amerikanska bilindustrin.

Han har även lovat att ”inom två sekunder” efter sitt tillträde sparka den veteranåklagare som leder två brottsutredningar mot honom.

Åklagaren Jack Smith har åtalat Trump för påstådda försök att omkullkasta valet 2020 och för hans påstådda felaktiga hantering av sekretessbelagda dokument.

Flera misstag

Valet blev ett rejält fiasko för Kamala Harris.

Demokraterna ställer sig nu frågan vad som gick fel, någonting som Newsweek har nystat i.

Ett av misstagen ska enligt tidningen ha varit att ha kastat in Kamala Harris i hetluften utan någon riktig plan.

– Om Biden hade avgått tidigare hade demokraterna kunnat hålla en mycket kort primärvalskampanj för att välja en kandidat som representerade en tydlig brytning med den nuvarande administrationen och tilltalade tillräckligt många väljare för att besegra Trump, uppger Newsweek.

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen