Här är årets vinnare i Melodifestivalen – stämmer 8 av 10 gånger

2024 11 27

I tisdags presenterades samtliga artister som tävlar i Melodifestivalen 2025.

I startfälte hittas bland annat John Lundvik, Klara Hammarström och debuterande Victoria Silverstedt.

Men det är en annan profil som ser ut att ta hem en promenadseger. 

Enligt Unibets odds kommer Måns Zelmerlöw att vinna tävlingen för andra gången.

Spelbolaget målar upp artisten som storfavorit. En seger för Måns Zelmerlöw spelas till låga 1,68 gånger insatsen.

Över 80 procent

Unibets odds på Melodifestivalen brukar stämma.

I över 80 procent av fallen (18 av 22) har spelbolaget prickat in rätt vinnare, inklusive de senaste vinnarna Marcus & Martinus. 

– Våra odds har ofta varit en pålitlig mätare på hur det kommer att gå, trots att det är länge kvar tills vi bänkar oss framför våra skärmar. Senast var Marcus och Martinus exempelvis klara favoriter redan innan deltävlingarna drog i gång, säger Raúl Valencia López, oddsexpert på Unibet.

Näst största favorit

Måns Zelmerlöws största konkurrent i årets tävling är John Lundvik, som likt Zelmerlöw tidigare har vunnit Melodifestivalen.

Det skiljer dock många punkter mellan artisterna.

En seger för Lundvik spelas till nio gånger pengarna.

Unibets odds på vinnaren av Melodifestivalen 2025

Måns Zelmerlöw 1.68
John Lundvik 9.00
SCARLET 12.00
Klara Hammarström 16.00
Malou Prytz 18.00
Saga Ludvigsson 18.00
Linnea Henriksson 24.00
Andreas Lundstedt 28.00
Angelino 28.00
Arvingarna 28.00
Erik Segerstedt 28.00
Victoria Silvstedt 28.00
Ella Tiritello 31.00
Kaliffa 36.00
Kristofer Greczula 41.00
Albin Johnsén feat PAM 51.00
Annika Wickihalder 51.00
Björn Holmgren 51.00
Maja Ivarsson 51.00
Adrian Macéus 61.00
Arwin 61.00
Meira Omar 61.00
Tennessee Tears 61.00
Vilhelm Buchaus 61.00
Amena 76.00
Dolly Style 76.00
Fredrik Lundman 76.00
Nomi Tales 101.0
Schlagerz 101.0
KAJ 151.0

Källa: Unibet

Foto: Melodifestivalen

Text: Redaktionen


1 november 2025

Varning för misstänkt SMS – gör så här om du får det

2025 11 01

Finansinspektionen går ut med en varning.

Finansinspektionen (FI) har den senaste tiden varnat för flera nya aktörer och metoder som syftar till att lura människor på pengar.

Många kontaktas via sms – och nu ger FI råd om hur man ska agera när man får ett misstänkt meddelande i telefonen.

Gör så här om du får misstänkt sms

FI varnar för metoden ”recovery rooms” som innebär att personer som redan har blivit utsatta för bedrägeri drabbas igen.

Om man redan har blivit utsatt bör man därför vara extra uppmärksam, inte minst om man erbjuds hjälp att få tillbaka sina pengar.

FI uppmanar bland annat de drabbade att se upp för misstänkta sms.

Om man får ett sms som verkar konstigt så ska man anmäla det på ett speciellt sätt, säger Moa Langemark, konsumentskyddsexpert på FI, till TV4.

– Vidarebefordra misstänkta meddelanden till 7726 – ett kortnummer som hjälper teleoperatörer att stoppa bedrägeriförsök, uppmanar hon, enligt kanalen.

Andra råd som riktas till alla, men i synnerhet till redan utsatta personer, är att aldrig lämna ut bankuppgifter samt att alltid kontrollera avsändaren (i sms, mejl eller telefon).

Se upp för löften som verkar för bra för att vara sanna, till exempel att du ska få tillbaka de pengar du blivit lurad på, mot en mindre avgift.

LÄS OCKSÅ: Oväntad upptäckt om salt - inte bara blodtrycket som påverkas

”Är särskilt cyniska”

Många bedragare återkommer alltså till personer som redan har blivit lurade, eftersom deras kontaktuppgifter sprids i kriminella nätverk.

Denna metod kallas för ”recovery room”, och avsändaren utger sig ofta för att representera en myndighet eller bank.

– Recovery rooms är särskilt cyniska eftersom de riktar sig till personer som redan förlorat pengar. Bedragarna utnyttjar hoppet om att få tillbaka sina pengar, men i själva verket handlar det om ett nytt bedrägeri, säger Moa Langemark i ett uttalande.

Utnyttjar människors oro

FI har hittills i år varnat för 148 aktörer som riktar in sig på konsumenter.

Förutom ”recovery rooms” så handlar det om en rad olika typer av bedrägerier, alltifrån falska lån till återhämtningsbedrägerier och aktietips.

Ofta lockas konsumenten till att betala en avgift i förskott mot löfte om snabba pengar eller lån utan kreditupplysning.

– Vi ser att bedragarna hela tiden hittar nya sätt att utnyttja människors oro eller vilja att förbättra sin ekonomi. Därför är det viktigt att vara extra försiktig när något låter för bra för att vara sant, säger Moa Langemark.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

Foto: P Puvvukonvict

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland attackeras med Black Hawk-helikoptrar

2025 11 01

Ryssland uppges ha attackerats med hjälp av Black Hawk-helikoptrar.

Ukraina har utfört en vågad specialoperation med hjälp av Black Hawk-helikoptrar.

Ukrainska specialstyrkor har landet i områden som Ryssland säger sig kontrollera.

Attackerar med Black Hawk

Det är den ukrainska militära underrättelsetjänsten HUR:s specialstyrkor som har landat i staden Pokrovsk tidigare i veckan och genomfört en vågad operation, rapporterar Kyiv Post.

Trupperna anlända med Black Hawk-helikoptrar i delar av den strategiskt viktiga staden som Ryssland säger sig kontrollera.

– Ja, det skedde en landstigning. Flera grupper som använde USA-tillverkade Black Hawk-helikoptrar landade och gick in i distrikt som Ryssland påstod sig kontrollera, säger en källa inom Ukrainas försvarsmakt, enligt tidningen.

Specialstyrkorna har haft i uppdrag att återställa försörjningslinjer och stabilisera frontlinjen.

– Det viktigaste målet med operationen var att återöppna kritiska logistikrutter som försörjer ukrainska enheter, enligt källan.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland - flygplatser stängs efter massattack

Ryssland hävdar att attacken stoppats

En video i sociala medier visar hur minst tio ukrainska soldater kliver ur en helikopter.

Ryssland har på lördagen hävdat att de har "stoppat ett försök av Ukrainas militära underrättelsetjänsts specialstyrkor att landa" nära Pokrovsk.

De hävdar också att alla 11 soldater som anlände med helikopter har dödats.

Men uppgifterna dementeras av Ukraina, som också har dementerat uppgifter om att hela staden har omringats.

– Gerasimov [chefen för generalstaben för de ryska väpnade styrkorna] ljuger – precis som han gjorde för några dagar sedan när han berättade för Putin att Pokrovsk var omringat, säger underrättelsekällan, enligt tidningen.

Viktig och omstridd stad

Pokrovsk beskrivs som en strategiskt viktig stad som inte kontrolleras fullt ut av vare sig Ryssland eller Ukraina.

Det har tidigare i veckan rapporterats att ryskt infanteri har infiltrerat staden och utlöst gatustrider.

Ukraina har sagt att situationen i Pokrovsk är ”svår”, och enligt DeepState är hälften av staden fortfarande omstridd.

LÄS OCKSÅ: USA tar chockerande beslut - "hot mot demokratin"

Foto: Acroterion Wikimedia

Text: Redaktionen