Här är alla svenska flygplatser som drabbats av dramatiska klimataktioner i dag

2021 10 31

Flygplatserna i Kalmar, Växjö, Halmstad, Malmö, Göteborg, Stockholm Bromma och Stockholm Arlanda har drabbats av klimataktioner i dag.

Totalt har 14 personer gripits misstänka för flygplatssabotage eller luftfartssabotage.

Väl förberedd insats

Det handlar om planerade och koordinerade insatser som tycks vara utförda av klimataktivister från Extinction Rebellion.

Ylva Lindskog är en av de resenärer som drabbats. Hon skulle ha flugit klockan 12 från Stockholm Bromma till Halmstad. Men tillsammans med cirka 70 andra passagerare befann hon sig fortfarande på Bromma två timmar senare rapporterar SVT.

Två hade limmat fast sig

– De har gått igenom oss alla och kollat så att vi är rätt personer som sitter på planet. Sedan har de letat efter aktivister på utsidan. De tog två som hade limmat fast sig på planet och så har de letat efter en tredje. Man märker hur barnen börjar bli otåliga och ledsna men alla tar det lugnt. Nu har de serverat oss vatten i alla fall, säger Ylva Lindskog till SVT.

Drabbade flygplatser

En rad flygplatser har drabbats runt om i Sverige enligt SVT och DN:

▪Kalmar: Intrång på landningsbanan. Misstänkt flygplatssabotage.

▪Växjö: Två personer gripna på landningsbanan. Misstänkt luftfartssabotage.

▪Malmö: En person gripen på landningsbanan. Misstänkt flygplatssabotage.

▪Halmstad: Två personer gripna på flygplan. Kan vara brott mot luftfartslagen.

▪Göteborg: Två personer gripna på flygplan. Kan vara brott mot luftfartslagen.

▪Stockholm Bromma: Fyra personer gripna på landningsbanan. Misstänkt flygplatssabotage eller luftfartssabotage.

▪Stockholm Arlanda: Två personer gripna på flygplan. Misstänkt flygplatssabotage eller luftfartssabotage.

Så ser aktivisterna på saken

Klimataktivistgruppen Extinction Rebellion tar på sig ansvaret för klimataktionerna talespersonen Mathilda von Schantz förklarar hur de tänker.

– Vi vill förflytta konversationen så att folk börjar prata om att vi behöver agera mer akut på klimatkrisen. Att vi behöver agera här och nu och inte bara skjuta fram det mot 2050, säger hon till SvD.

På frågan om varför de tar sig in på flygplatser svarar hon att det är ett effektivt sätt och att de granskat hur många gånger man kan uppnå förändring genom att använda sig av fredlig civil olydnad kopplat till olika aktioner.

ANALYS

Ingen har ännu blivit dömd men mycket talar för att klimataktivisterna har brutit mot lagen. Det är tveksamt om deras agerande bidrar till ökat stöd och ökad förståelse  bland allmänheten. Sannolikt finns det effektivare metoder för att få opinionsstöd. Att bryta mot lagen är fel väg att gå.

Foto: Swedavia, Daniel Asplund

[yop_poll id="848"]

JUST NU: Drönare nedskjuten över Natolands regeringsbyggnad

2025 09 15

En drönare har skjutits ned i Natos luftrum. 

Händelsen har inträffat i Polen.

Landets premiärminister Donald Tusk bekräftar att en drönare skjutits ned. Drönaren ska ha opererat över regeringsbyggnaden och presidentpalatset i Warzawa. 

– Säkerhetstjänsten har neutraliserat en drönare som opererade över regeringsbyggnaden och Belwederpalatset, skriver Tusk i ett inlägg på X.

Två personer omhändertagna

Vidare meddelar premiärministern att två belarusiska medborgare har gripits.

– Polisen utreder omständigheterna kring händelsen, framhåller Tusk.

Kort efter ryska angreppet

Händelsen inträffar kort efter att Polen skjutit ned flera ryska drönare som kränkt landets luftrum. Den polska regeringen har kallat händelsen för ett avsiktligt angrepp.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) gör samma bedömning.

– Det har spridits en bild internationellt att man inte kan veta vilket, det kan ha varit oavsiktligt, och en del har hävdat att man inte kan landsbestämma dem. Vi vet att det var ryska drönare, och vi vet att det var avsiktligt, säger statsministern enligt SVT.

LÄS MER: Trump om Putin och Zelenskyj: “Det är ofattbart”

Ryssland hävdar ”krig”

Kremls talesperson Dmitrij Peskov anser att Polens agerande visar att ”Nato är i krig med Ryssland”.

– Nato är i krig med Ryssland. Det är ett uppenbart faktum och det behövs inga bevis. Nato ger direkt och indirekt stöd till Kyivregimen, sade Peskov till ryska journalister tidigare under måndagen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland flyttar tunga vapen: Sverige inom räckhåll

Foto: 

Text: Redaktionen


Ryssland flyttar tunga vapen: Sverige inom räckhåll

2025 09 15

Den ryska krigsmakten fortsätter att hota Europa.

Efter att ha kränkt både polskt och rumänskt luftrum flyttar Kreml ballistiska robotar av modellen Iskander till den polska gränsen, rapporterar Defense Express.

Filmklipp visar hur robotarna utplaceras på en motorväg i den ryska exklaven Kaliningrad – nära Östersjön och gränsen till Polen och Litauen.

– Varje avfyringsramp är bestyckad med en ballistisk robot av typen 9M723, skriver tidningen.

Skapar oro

Enligt uppgift förflyttas robotarna som en del av den storskaliga rysk-belarusiska militärövningen Zapad 2025.

Men utplaceringen väcker ändå oro.

– Oavsett de formella skälen för utplaceringen av Iskander-robotarna är det tydligt att Ryssland riktar dessa robotsystem mot Polen. Dessutom är flera andra europeiska länder inom räckhåll, framhåller Defense Express.

Sverige inom räckhåll

Iskanderrobotarna har en räckvidd på 500 kilometer. Det innebär att robotarna i Kaliningrad kan nå flera mål i Europa, inklusive delar av östra Sverige.

Här är alla länder som hotas:

- Litauen

- Estland

- En tredjedel av Estland

- Nästan hela Polen

- Mindre delar av Tyskland och Danmark

- Delar av östra Sverige

Alla svenska områden

Följande svenska områden är inom räckhåll, enligt en karta som Defense Express publicerat:

- Delar av Skåne  

- Blekinge

- Delar av Småland

- Delar av Östergötland

- Delar av Södermanland

- Gotland

- Öland

LÄS MER: Kreml: Situationen i Västeuropa är katastrofal

Militärexpert kommenterar

Militärexperten Joakim Paasikivi har kommenterat händelsen. Han beskriver vapenförflyttningarna som en ”signal till Nato”

– De anser att det är vi som utgör hotet, så att de gör så här är helt följdriktigt. Att de har ett intresse av det ska synas är också helt följdriktigt, säger Paasikivi till Expressen.

– Frågan är hur stressade vi ska bli. Svaret är nog att vi inte bli borde bli så stressade som ryssarna vill, tillägger experten.

LÄS MER: Sjukt besked om Putins armé – hela befolkningen kan drabbas

Foto: Sociala medier resp Алексей Иванов

Text: Redaktionen