Häpnadsväckande utspel från Trump: ”Jag kan förstå Ryssland”

2025 01 08

Ett nytt uttalande från USA:s tillträdande president Donald Trump väcker stor uppmärksamhet.

Det nya utspelet som uppmärksammas handlar om kriget i Ukraina och vänder sig mot uppfattningen om att Ryssland bär ansvaret för invasionen. 

En uppfattning som stora delar av västvärlden är eniga om.  

Men inte Donald Trump.

Han hävdar att USA:s sittande president Joe Biden provocerat fram kriget i Ukraina.

Under en pressträff utrycker Trump förståelse för den ryska invasionen av grannlandet.

Han lyfter i synnerhet upp Ukrainas strävan efter ett medlemskap i Nato som en förklaring till Moskvas agerande.

Trump lägger dock inte skulden på Ukraina.

I stället hävdar han att USA:s nuvarande regering bär ansvaret.

Enligt Trump provocerade Biden-administrationen fram en rysk reaktion genom att öppna för ett ukrainskt medlemskap i Nato.

– I ett känsligt läge sa Biden: ”Ukraina borde gå med i Nato”. Det skulle innebära att Ryssland har någon precis utanför dörren. Jag kan faktiskt förstå Rysslands känslor inför det, säger han på en pressträff.

Kriget har öppnat dörren

Ukraina har länge strävat efter ett medlemskap i Nato.

När den ryssvänlige presidenten Viktor Janukovytj störtades från makten 2014 förnyade Ukraina sin ambition att gå med i alliansen.

Landets officiella ställning som alliansfritt slopades och den nytillträdde presidenten Petro Porosjenko utlovade en folkomröstning om Natomedlemskap.

Moskva ställde genast krav på att Ukraina inte får gå med i Nato.

Kravet tillbakavisades dock av flera västländer med motiveringen att Ukraina är en suverän stat som har rätt att avgöra om landet vill ansöka om medlemskap.

Ukrainas fria vilja är dock något som Ryssland aldrig accepterat. I februari 2022 inledde Moskva en fullskalig invasion av grannlandet.

Viljan har ökat

Kriget har inte fått önskad effekt för Putinregimen.

Invasionen har fört Ukraina närmare Nato.

Under krigets gång har den ukrainska ledningen insisterat på att landet måste gå med i försvarsalliansen för att skydda sig mot framtida rysk aggression.

Natos dörrar mot Ukraina har också öppnats efter Rysslands storskaliga militära anfall. USA har bland annat utryckt att man är ”övertygad om att Ukraina blir en del av Nato någon gång”.

LÄS MER HÄR:

USA ger besked – då kan Ukraina gå med i Nato

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen