Han vinner om Trump möter Biden i USA-valet 2024

2022 05 29

Det finns flera indikationer på att USA:s presidentval 2024 blir en fajt mellan Donald Trump och Joe Biden.

Det skulle i så fall bli en repris på valet USA-valet 2020 och det vore inte första gången samma kandidater ställer upp två val i rad.

Lyndon B Johnson

Att en sittande president ställer upp för omval är mycket vanligt och snarare regel än undantag. Det är få tillfällen i USA då en sittande president inte ställt upp för omval och försökt bli vald för en andra mandatperiod.

Ett exempel är president Lyndon B Johnson som till slut avstod från att försöka bli omvald 1968 efter att landet skakats av ökad kriminalitet och på grund av missnöje med Vietnamkriget.

86 år i rappet

I Joe Bidens fall indikerar dock hans aktningsvärda ålder att han inte ställer upp för omval.

Han skulle vara 82 år när han svärs in som president för sin andra mandatperiod.

Dessutom skulle han hinna bli 86 år när han slutar som president om han sitter en hel andra mandatperiod.

Han har dock själv meddelat att han ställer upp för omval – ett besked som emellertid kan komma att ändras.

Motkandidaten 78 år

Republikanernas i särklass mest kända profil är inte heller purung – Donald Trump skulle vara 78 år när han återigen svärs in som president i januari 2025 om han vinner presidentvalet 2024.

Men mätningarna just nu klargör att det trots allt är just Donald Trump och Joe Biden som är de hetaste kandidaterna inför USA-valet 2024.

Oerhört jämna mätningar

Om Trump och Biden drabbar samman i valkampanjen 2024 så är den stora frågan förstås vem som drar längsta strået.

Läget är väldigt jämnt och Biden vinner två av de fem senaste mätningarna samtidigt som Trump vinner tre av mätningarna.

Detta om man bara räknar med en mätning per opinionsinstitut och väljer deras respektive senaste mätning.

Och alla fem mätningar är oerhört jämna.

Trump drar längsta strået

I den mätning där Biden går starkast vinner han över Trump med 48 procent mot 46.

Och i den mätning där Trump går starkast vinner han över Biden med 47 procent mot 43 procent.

Den sammantagna bilden av RealClearPolitics visar att vinnaren av Trump och Biden om de båda skulle mötas i valet igen 2024, sett till genomsnittet av de senaste mätningarna, skulle vara Donald Trump.

Yngre förmågor

The Donald skulle vinna över Joe Biden med 45,2 procent mot 44,0. I nuläget pekar med andra ord mycket på en väldigt jämn kamp i valet 2024.

Det är dock sannolikt att en av de två kandidaterna och kanske båda två mycket väl kan komma att avstå valet 2024 till förmån för yngre förmågor.

Trump brottas även med rättsprocesser som kan komma att skapa problem för honom i ett eventuellt kommande presidentval.

Varningssignal för Trump

I valet 1956 möttes president Dwight D Eisenhower från Republikanerna och utmanaren Adlai Stevenson från Demokraterna och de båda hade redan mött varandra i valet 1952.

Stevenson förlorade båda valen vilket sedan dess fungerat som en varningssignal för kandidater som försökt sig på att besegra en motståndare som de förlorat emot i ett tidigare presidentval.

Foto The White House

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen