16 jun 2026

Hålls hemligt från Putin – tror knappt sina ögon

2026 05 14

I Danmark byggs just nu ett av landets dyraste och mest omfattande privata byggprojekt genom tiderna.

Det är Jacob Brunsborg, son till Lars Larsen som grundade möbeljätten Jysk, som i Silkeborgs idyll låter bygga en enorm lyxfastighet värd motsvarande drygt en halv miljard svenska kronor.

I vanliga fall är alla danska byggärenden offentliga handlingar.

Men inte den här gången.

Jyskarvingen har mörklagt mängder av dokument, bland annat fasad- och planritningar, vilket hindrar insyn från allmänhet och journalister.

Anledningen:

Han fruktar reaktionen från Rysslands diktator Vladimir Putin, uppger danska Ekstra Bladet.

Dumpade Ryssland

Enligt Jacob Brunsborgs advokater lever Jyskfamiljen under risk.

Det anses främst bero på att Jysk lämnat den ryska marknaden efter kriget, men fortfarande finns kvar i Ukraina.

Det är bedömning att publicering av de aktuella dokumenten kommer att innebära en ökad risk för de boende på fastigheten. Detta måste också ses mot bakgrund av den geopolitiska situationen med osäkerhet och oro, framhåller advokaterna i ett remissvar som den danska tidningen tagit del av.

Detta gäller särskilt i samband med Rysslands krig i Ukraina, tillägger juristerna.

LÄS MER: Trump säger nej: Kalldusch för Putin 

Tror knappt sina ögon

Mörkläggningen beskrivs också som nödvändig för att undvika vad som troligen befaras vara ryska hämndaktioner.

– Det är utan tvekan så att ägarna av fastigheten är föremål för en särskild säkerhets- och skyddsfråga, bland annat till följd av tidigare situationer, men särskilt för att hantera potentiella framtida situationer; oavsett om sådana kan riktas mot fastigheten, byggnaderna, inventarierna eller ägarna själva, framhåller juristerna.

Fallet har fått stor uppmärksamhet i Danmark.Flera ledande experter tror knappt sina ögon.

Sten Bønsing expert i förvaltningsrätt vid juridiska institutionen vid Aalborgs universitet, menar att ärendet är sensationellt.

– Det låter ovanligt och väldigt speciellt. Det krävs en riktigt bra motivering om man ska undanta dokument i en sådan situation. Och då måste det vara en hel del dokument och information. Det har jag aldrig hört talas om, säger han till Ekstra Bladet.

Jacob Brunsborg har inte velat kommentera varken fallet eller bygget, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ukraina uppges göra jättedeal med USA

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 juni 2026

Ryssland vädjar till grannland – behöver hjälp omedelbart

2026 06 25

Ryssland står inför många stora utmaningar.

Det ryska samhället lider på flera olika sätt.

Slag efter slag drabbar landets ekonomi och de ukrainska attackerna har orsakat stora förluster i det ryska maskineriet.

Nu tvingas Ryssland vända sig till grannlandet Kazakstan för att vädja om hjälp att tillfälligt lösa en av landets kriser, rapporterar Reuters med hänvisning till flera källor.

– Vi förhandlar med Kazakstan, och det finns lite hopp, säger en källa till nyhetsbyrån.

Stora mängder behövs

Ryssland har den senaste tiden drabbats av stor brist på bensin och bränsle, ett område som landet normalt är starkt inom.

Men nu råder ransonering för den ryska befolkningen och många pumpar är tomma.

Nu ställs hoppet till grannlandet Kazakstan.

– Ryssland förhandlar med Kazakstan om möjligheten att importera bensin i en mängd av cirka 50 000 ton på grund av brist på bränsle på den inhemska marknaden, uppger oberoende Moscow Times.

Attacker ligger bakom

Ryssland är normalt en stark producent av petroleumprodukter.

Men efter att en rad stora raffinaderier har fått pausa verksamheten till följd av ukrainska drönarattacker har produktionen minskat med omkring 25 procent, enligt uppgifter till Reuters.

Varken Kazakstan eller Ryssland har ännu gått ut och kommenterat uppgifterna.

LÄS MER: Inte synts till på flera dagar – plötsligt skifte vid ukrainska gränsen

Flera åtgärder

Ryssland överväger ytterligare åtgärder för att begränsa den omfattande bränslebristen.

Exporten kan begränsas, subventionerna för raffinaderierna ökas och import via sjövägen kan initieras, rapporterar RBC-Ukraine.

– Den här månaden har Moskva redan tillåtit raffinaderier att producera bränsle som inte uppfyller standardkvalitetskrav, uppger tidningen.

– Restriktioner för bensinförsäljning har införts i 53 regioner och Tatneft begränsar inköp till 30 liter per tillfälle.

Det är inte första gången som Ryssland vänder sig till Kazakstan för att få hjälp med bränsle.

Under 2024 bad den ryska ledningen Kazakstan att ha 100 000 ton bensin redo om en plötslig kris skulle uppstå i landet.

LÄS MER: Glatt besked för kvinnor i Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 juni 2026

Ryktet sprider sig utomlands – vågar inte komma till Sverige

2026 06 25

Ett rykte om Sverige har börjat cirkulera utomlands.

Under många år har utländska stöldligor kommit till Sverige. Många hushåll har drabbats när de kriminella ligorna har dragit fram.

Men nu syns en vändning i utvecklingen.

Antalet personer som drabbas i Sverige har minskat kraftigt, enligt ett uttalande på Polismyndighetens officiella konto på sociala medier.

– Konkret betyder detta att antalet personer som drabbats av internationella stöldligor mellan januari och april i år minskat med hela 50 procent, jämfört med samma period 2022, uppger polisen.

– Antalet unika målsägare för tillgreppsbrott överlag har sjunkit med 35 procent.

Ryktet sprider sig

Samtidigt sprids meddelande mellan de olika utländska aktörerna, som tidigare haft ögonen på Sverige.

Enligt en chatt från en beslagtagen mobiltelefon har rädslan för den svenska polisen börjat sprida sig bland ligorna.

– Jag skulle råda att glömma Sverige för en kort tid – det sägs att snutarna där jobbar som djävlar, står det i chatten, enligt polisens uttalande.

Ett kvitto

Polisen ser positivt på att stöldligorna inte längre söker sig till Sverige av rädsla för rättsväsendet.

– Att internationella stöldligor väljer bort Sverige är ett positivt kvitto på att våra metoder ger resultat. Även om vi inte kan avslöja exakt hur vi arbetar för att komma åt internationella ligor har antalet stölder de senaste åren minskat i en takt som vi aldrig tidigare sett, framhåller polisen.

LÄS MER: Ryssland köper svenska fartyg

Märks på bred front

Den tydliga minskningen av anmälda brott har skett på bred front.

Allt från båt- och fordonsstölder, till bostadsinbrott och stöder av drivmedel.

Och för att trenden ska fortsätta går myndigheten ut med en uppmaning till svenska folket, som har en viktig roll att spela.

– Fortsätt grannsamverkan, fortsätta märka era båtmotorer, och framför allt – fortsätt tipsa polisen när ni ser något misstänkt, uppmanar polisen.

– Tillsammans gör vi Sverige ännu mindre attraktivt för internationella stöldligor!

LÄS OCKSÅ: Glatt besked för kvinnor i Sverige

Foto: NordWood Themes

Text: Redaktionen