Eftertraktad hemsida till salu – dyrast namn i hela världen
2025 03 05
Historiens största domänaffär är på gång.
Rätt namn på webbplatsen ska inte underskattas.
Och folk är beredda att betala dyra pengar för att lägga vantarna på hemsidor med namn som kan driva in mängder med trafik.
Just nu är en särskilt uppmärksammad domän till salu och kan mycket väl bli den största försäljningen någonsin, rapporterar sajterna The Information och Breakit.
"Ägaren sitter på en vinstlott"
Webbadressen det gäller är ai.com.
Det eftertraktade domännamnet har den senaste tiden fått bud på hundra miljoner dollar, det vill säga motsvarande en dryg miljard kronor.
Larry Fischer, som bland annat sålt Loeal och messenger.com till Facebook, är den som fått förtroendet att sälja namnet.
– Jag har dreglat över den dag då ai.com skulle säljas. Ägaren sitter på en vinstlott, och det enda som återstår är att se hur stor jackpotten blir, säger han till The Information.
Riktas till kinesisk tjänst
Den som idag går in på ai.com skickas automatiskt till den kinesiska AI-tjänsten Deepseek.
Tjänsten uppmärksammades stort tidigare i år och var en av de mest nedladdade apparna i Sverige och resten av världen. Tidigare var det genombrottstjänsten Chap GPT:s sajt som sajtens besökare hänvisades till – en tjänst som i slutet på förra året uppgavs ha över 300 miljoner användare.
Med andra ord är potentialen för en sida som ai.com gigantisk.
LÄS MER: Stort larm om Deepsek – radera direkt
Lyckligt lottad
Vem som äger sajten är inte känt för allmänheten. Larry Fischer vill nämligen inte tala om det.
Att domänen är extremt åtråvärd i den rådande kapplöpningen inom AI råder det dock inget tvivel om.
– Att jag köpte domänen hade ingenting att göra med den senaste tidens tillväxt inom artificiell intelligens, det var bara ett vanity-domännamn som råkade vara mina initialer. Jag var helt enkelt där i rätt tid. Jag är verkligen lyckligt lottad, säger den anonyma ägaren enligt Fischer.
Just nu är även techmiljardären Elon Musk aktuell med en ny AI-tjänst som kritiserats för att stå bortom etik och moral.
Läs mer här: Elon Musk tvärvänder –n y plan ska ta världen med storm
Foto: Kaitlyn Baker
Text: Redaktionen