Gudrun Schyman ryter ifrån: Gör INTE det här på internationella kvinnodagen

2024 03 08

I dag, den 8 mars, är det den internationella kvinnodagen.

Men det finns ingen anledning att fira.

Det anser den tidigare V- och Fi-partiledaren Gudrun Schyman.

Att många väljer att säga ”grattis” till kvinnor på dagen anser hon vara direkt problematiskt.

I en intervju med TV4 framhåller Schyman att jämställdsarbetet går bakåt, både i Sverige och världen.

Sedan är Sverige en av de länder som är högst rankade vad gäller jämställdhet i världen. Men man kan inte jämföra något dåligt med något ännu sämre, för att få det att framstå som bättre. Så det är ingen stor idé att säga grattis, säger feministprofilen till tv-kanalen.

Flera faktorer

Gudrun Schyman hänvisar till flera faktorer som visar att kvinnokampen stagnerat, bland annat:

- En ny FN-rapport fastslår att det kommer ta 300 år till världen är helt jämställd

- Inkomstklyftan mellan män och kvinnor fortsätter att öka

- Mäns våld mot kvinnor minskar inte

”Orden räcker inte till”

Den tidigare V- och Fi-ledaren nämner även att kvinnor och barn drabbas värst av världens konflikter.

I den feministiska nättidningen Fempers skriver Schyman att ”orden inte räcker till” för att beskriva situationen.

–  Jag säger Gaza, Ukraina, Sudan. Jag säger kvinnor och barn. Ni vet hur det ser ut, framhåller hon och tillägger:

– I attackerna i Gaza är en majoritet av de över 30 000 människor som dödats barn och kvinnor.  Två år efter den ryska invasionen har nästan 6,5 miljoner människor flytt Ukraina. De flesta av dem är kvinnor och barn.  

Fakta Gudrun Schyman

- Riksdagsledamot för Vänsterpartiet kommunisterna  (1988–1990)

- Riksdagsledamot för Vänsterpartiet 1990–2004, varav 1993–2004 som partiledare

- Partiledare för Feministiskt initiativ (Fi) 2005–2011 och 2013–2019

- 2022 grundade Schyman det nystartade partiet Klimatalliansen

Foto: Elisabeth Ohlson

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen