Grova hot mot politiker – partitillhörighet avgörande

2024 04 02

Många politiker utsätts för hat och hot, och två partier är extra utsatta.

Hat och hot är ett vanligt förekommande problem, inte minst inom lokalpolitiken.

Vissa grupper är mer utsatta än andra.

Det gäller bland annat unga politiker, som överlag känner sig mer drabbade än sina äldre kollegor, visar forskning från Högskolan i Halmstad.

– Studien ger inte svar på varför det är så, berättar Mikael Thelin, universitetslektor vid Högskolan i Halmstad.

– Tidigare forskning spekulerar i att när det handlar om att mäta en upplevelse kan yngre personer ha en annan uppfattning, men det kan också vara så att man mottar andra former av hat eller hot som berör mer, tillägger han.

Två partier extra utsatta

Men även partitillhörighet spelar stor roll för hur utsatt man känner sig.

Och det är framför allt två partiers företrädare som känner sig drabbade.

– Kandidater för Sverigedemokraterna och Miljöpartiet upplever sig mest utsatta, säger Ulf Petäjä, universitetslektor vid högskolan.

Bland politiker från andra partier än SD och MP är den upplevda hotnivån klart lägre.

Ideologi och sakfrågor

Enligt politikerna som har deltagit i studien så är det hot och hat som riktas mot dem ofta kopplade till ideologi och politiska sakfrågor.

– En möjlig tolkning är att politikerna i Miljöpartiet och Sverigedemokraterna jobbar mer med frågor som kan vara kontroversiella, som exempelvis vindkraft och migration, förklarar Mikael Thelin.

Kvinnor mer påverkade

Kvinnliga och manliga politiker känner sig i lika stor utsträckning drabbade av hat och hot.

Kvinnor upplever dock i högre utsträckning att deras hälsa påverkas negativt av utsattheten.

Studien från Högskolan i Halmstad har gjorts på uppdrag av SKR och är baserad på en enkätstudie bland kandidater i kommunvalet 2022. Det gjordes även djupstudier med 14 politiker.

Foto: L Villasmil

Text: Redaktionen


13 november 2025

JUST NU: ”Backa helt” – direkt uppmaning till Jimmie Åkesson

2025 11 13

I somras gick Tidöpartierna gemensamt ut med en omtalad lagändring.

Regeringen och Sverigedemokraterna meddelade då flera förändringar i vapenlagstiftningen, vilket bland annat innebar ett förbud mot vissa typer av halvautomatiska gevär.

Beskedet var en reaktion på skolskjutningen på Campus Risbergska i Örebro tidigare i år, då totalt elva personer dog.

Lagskärpningen orsakade en storm inom Sverigedemokraterna. Många partimedlemmar blev rasande eftersom geväret AR-15, som används vid jakt, ingick i förbudet.

Bland annat fick beskedet Richard Jomshof, tidigare ordförande i justitieutskottet, att avgå från sin post.

Under mina snart 13 år i Sverigedemokraterna har jag aldrig varit med om en sådan kritikerstorm mot partiet från våra egna sympatisörer som efter fredagens pressmeddelande angående vapenfrågorna, framhöll även SD-ledamoten Tobias Andersson på X när frågan kom upp.

Det talades till och med om att partiledaren Jimmie Åkesson kunde hänga löst och "ha gjort sitt" efter beslutet.

"Fortfarande jättearga"

Nu närmar sig SD:s landslagar.

Då väntas frågan och kritiken dyka upp på nytt. Flera motioner har kommit in som motsätter sig förbudet, rapporterar SvD.

Att regeringen och SD backat om att tvångsinlösa AR-15-vapen har inte hjälpt.

– En del är fortfarande jättearga och tycker att Tidöpartierna har svikit dem. Jag tycker faktiskt att man borde backa helt och inte göra någon halvmesyr som nu, säger Marcus Danielsson, gruppledare för SD i Östersund, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Kristersson – ras på 14 procentenheter

Måste ge och ta

Partistyrelsens svar på de inkomna motionerna är flera sidor långt. Huvudpoängen som framförs är att partier måste vara beredda att kompromissa.

– Om någon part skulle lämna delar av överenskommelsen finns en påtaglig risk att hela överenskommelsen faller, framhålls i motionssvaret enligt SvD.

Partiledare Jimmie Åkesson har tidigare uttryckt förvåning över att hans partikamrater blev så arga som de blev.

Jag förstod att det här skulle bli en stor fråga som väcker reaktioner, men inte på den här nivån så att människor till och med väljer att uttrycka sig på ett sätt som gör att man måste byta uppdrag i riksdagen, sade Åkesson i SVT:s Aktuellt i februari.

LÄS OCKSÅ: Ilska inom regeringen – skyller på Liberalerna

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


29sep2025

“Det som inträffat är inte okej” – bild från Coopbutik får kunder att fasa

2025 11 13

En bild som tagits i en av Coops butiker har väckt starka reaktioner på sociala medier.

Det var en privatperson som tog bilden och som sedan lade ut den på Linkedin.

På bilden syns hur en person fyller på butikshyllan med nya förpackade wraps – samtidigt som flera av dem ligger slängda direkt på golvet.

– En minut efter att jag själv tagit en wrap från hyllan kommer tydligen en ny leverans. Därför slängs alla "gamla" rakt ner på golvet. Om jag nu får köpa en likadan wrap (med samma utgångsdatum) en minut tidigare, är det då verkligen omöjligt att göra något vettigare än detta? skriver personen som lagt upp bilden.

"Blir så provocerad"

Reaktionerna har haglat in. Många frågar sig folk hur livsmedelshanteringen på Coop generellt egentligen fungerar och om kedjan följer reglerna om att mat som slängs ska separeras från förpackningen. 

– Jag blir så provocerad när jag ser detta. Lägg dom i en låda 40 % rabatt så folk kan välja, skriver en person i kommentarerna.

– Otroligt. Är det detta ni menar med “Coop ska vara den goda kraften där mat, hälsa och hållbarhet går hand i hand”? frågar sig en annan.

"Inte okej"

Coop Sverige har svarat på kritiken. Enligt matkedjan tar man incidenten på “största allvar”.

– Det som inträffat är inte okej, något vi även bett om ursäkt för på Linkedin till personen och de som reagerat och uppmärksammat oss på detta. Att förpackade wraps slängs på golvet i samband med rensning och datumkontroll är inte acceptabelt, framhåller Marcus Björling, pressekreterare på Coop Sverige, för Dagligvarunytt, som också uppmärksammat händelsen.

LÄS MER: City Gross nya besked till kunderna – “Vi har lite att bevisa”

"Ser mycket allvarligt på det"

Coop understryker också att ärendet kommer att följas upp noggrant. Något liknande ska inte ske framöver.

Det framhålls också att Coop varsamt hanterar och källsorterar varor enligt gällande regelverk. Enligt Coop har man varit i kontakt med den berörda leverantören, som man menar bär ansvaret för incidenten.

Hanteringen i detta fall har skötts av en extern leverantör och inte av Coops egen personal. Vi ser dock mycket allvarligt på det som hänt, uppger Marcus Björling.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Arkivfoto: Coop Sverige

Text: Redaktionen