Positivt besked för Sverige

2023 07 03

Under det första halvåret av 2023 har 21 personer skjutits till döds i Sverige.

En fortsatt hög siffra.

Sverige sticker ut i Europa.

Men det finns ett ljus i mörkret.

Trenden är nedåtgående.

Siffran är en minskning jämfört med samma period förra året. Då hade 34 personer mist livet till följd av skjutningar, rapporterar SR Ekot.

”Börjar ge effekt”

För första gången på länge hörs nu försiktigt positiva tongångar i Sverige.

– Att vi nu ser en minskning kan helt enkelt ha att göra med att det var ett så avvikande år 2022. Men jag skulle nog också säga att en hel del av det arbete som bedrivits mot just skjutningar kan börja ha effekt nu, säger Sven Granath, kriminolog vid Stockholmspolisen, till SR Ekot.

Antalet rapporterade skjutningar har även minskat under det första halvåret av 2023 – från 205 till dryga 150 jämfört med samma period under fjolåret.

Pekar ut två åtgärder

Kriminolog Sven Granath pekar ut två åtgärder som kan ligga bakom minskningen av antalet skjutningar:

- Brottsförebyggande åtgärder

- Ett effektivt polisarbete

Beslagtar fler vapen

– Till exempel i Stockholm så beslagtar vi fler skjutvapen. Vi har också utredningar som gått framåt framgångsrikt och vi har ett flertal personer som åkt fast, säger Sven Granath till SR Ekot.

Han påpekar dock att det dödliga skjutvåldet sannolikt kommer att fortsätta under de kommande åren.

Enligt kriminologen finns det två primära anledningar till detta:

 - De kriminella gängen fortsätter att rekrytera i en snabb takt.

- Uppklaringsprocenten av brotten är alltjämt är låg.

Ny lag i juli

Arbetet med att slå tillbaka den grova brottsligheten pågår för fullt i Sverige. 

I juli trädde en ny lag om kommunernas brottsförebyggande arbete i kraft. 

Nu ska kommunerna, tillsammans med Polismyndigheten, utgöra kärnan i det lokala brottsförebyggande arbetet. Kommunerna ska ta fram en lägesbild över brottsligheten i kommunen och besluta om åtgärdsplaner. 

– Tillsammans med polisen lägesbild och gemensamma insatser ska arbetet bli mer effektivt.  Syftet med lagen är att säkerställa att kommunerna tar ansvar och att det brottsförebyggande arbetet är kunskapsbaserat, strukturerat och effektivt, skriver polisen på sin hemsida.

Polismyndigheten välkomnar den nya lagen.

– För oss inom polisen är den nya lagen positiv. Kommun och polis blir nu mer jämbördiga samarbetspartners vilket kommer att stärka våra möjligheter att förebygga fler brott, säger Annica Odelind, verksamhetsutvecklare vid UB Nord, Noa.

Foto: Polisen Linköping 

Text: Redaktionen


JUST NU: Amerikansk attack – flera döda

2025 10 14

USA har attackerat ytterligare ett fartyg utanför Venezuelas kust.

Det bekräftar president Trump, som delat en video på attacken.

I filmklippet syns det hur fartyget sprängs av amerikanska styrkor.

Enligt Trump har sex personer dödats i attacken. Presidenten uppger att besättningen och fartyget tillhör en terrororganisation som smugglar narkotika. Han namnger dock inte organisationen.

– Under mitt kommando som överbefälhavare beordrade krigsministern en dödlig attack mot ett fartyg kopplat till en terroristorganisation som bedriver narkotikahandel i US SOUTHCOM:s ansvarsområde, skriver presidenten.

– Underrättelsetjänsten bekräftade att fartyget smugglade narkotika, tillhörde ett olagligt narkotikaterrornätverk och färdades längs en utpekad rutt för terrororganisationer. Attacken genomfördes i internationellt vatten och sex manliga narkotikaterrorister dödades. Inga amerikanska trupper skadades, fortsätter Trump.

Se videon på attacken genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Flera attacker

Det är femte gången som USA attackerar fartyg utanför Venezuelas kust. Den amerikanska militären har tidigare slagit ut fyra fartyg som man uppger är inblandade i narkotikahandel.

Trump har framhållit att USA bedriver en ”icke-internationell väpnad konflikt” med drogkartellerna.

Presidenten har också för vana att benämna kartellerna som terrorister – trots att de inte formellt är klassade som terrororganisationer. Trump använder termen “Designated Terrorist Organization (DTO)”, vilket inte är den officiella amerikanska beteckningen för en terrororganisation.

LÄS MER: ”Sjuka och perversa” – Kreml försvarar Trumps raseri

Motiveringen: Räddar liv

Juridiska experter har ifrågasatt huruvida USA har rätt att attackera fartygen. Vita huset motiverar insatserna med att de räddar tiotusentals amerikanska liv genom att hindra narkotika från att nå landet.

SE VIDEON PÅ ATTACKEN GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL X)

Foto: Donald Trump Truth Social

Text: Redaktionen


14 oktober 2025

JUST NU: Kan behöva avsluta kriget – tung dom för Ryssland

2025 10 14

I april beräknade internationella valutafonden IMF att Rysslands BNP skulle växa med 1,5 procent under 2025.

Nu har prognosen mer än halverats. Under tisdagen meddelar IMF att tillväxten väntas uppgå till endast 0,6 procent.

Det är en kraftig nedgång jämfört med 2024, då Rysslands BNP-tillväxt uppskattades till 4,3 procent – en ökning som drevs av omfattande militära satsningar.

Nu tycks ekonomin ha stagnerat.

Bilden bekräftas av Heli Simola, seniorekonom vi Finlands Banks forskningsinstitut.

– Ekonomin befinner sig nära sin bristningsgräns och de ekonomiska obalanserna har ökat. Det är inte längre möjligt att uppnå samma tillväxt som tidigare, säger experten till Iltalehti.

Kan tvingas avsluta kriget

Heli Simola har studerat det ryska budgetramverket för 2025 och kommande år. Enligt experten tyder utformningen på att Ryssland förväntar sig att kriget i Ukraina snart går mot sitt slut.  

Simola bedömer att Ryssland sannolikt måste avsluta stridigheterna under nästa år för att undvika en fullskalig ekonomisk kris. Om så inte sker kommer de militära utgifterna behöva öka ytterligare – något som kan bli spiken i kistan för den redan hårt pressade ryska ekonomin.

– Om Ryssland tvingas fortsätta öka sina militära utgifter nästa år kommer de ekonomiska obalanserna att förvärras ytterligare, och det kan leda till ekonomisk kris, säger ekonomen till tidningen.

LÄS MER: Ryssland tvingas betala miljarder

Inflationen skenar

Inflationen fortsätter att ticka uppåt i Ryssland.

IMF förutspår att Rysslands inflationstakt kommer att stiga till 9 procent i år – mer än dubbelt så mycket som det globala genomsnittet på 4,2 procent.

I början av september låg inflationstakten på 8,2 procent, enligt den ryska centralbanken.

LÄS OCKSÅ: ”Sjuka och perversa” – Kreml försvarar Trumps raseri 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen