Grönland vill bli självständigt från Danmark: ”Dags att ta nästa steg”

2025 01 05

Grönland skickar allt tydligare signaler om att ön vill bli självständig från Danmark.

Grönland, som är världens största ö, är idag en autonom del av Konungariket Danmark.

Men allt fler röster höjs nu för att ön ska bli ett självständigt land.

Den autonoma öns premiärminister Mute Egede menar att det är dags för Grönland att ta nästa steg, rapporterar Euractiv.

”Är på tiden”

Självständighetsrörelsen på Grönland har vunnit allt fler sympatisörer på senare tid, inte minst efter avslöjanden om hur danska myndigheter behandlade befolkningen på 60-talet, bland annat i samband med en kampanj för födelsekontroll, enligt tidningen.

Grönlands premiärminister Mute Egede sade i samband med sitt nyårstal att det är hög tid för ön att ”ta nästa steg” mot självständighet.

– Historien och de nuvarande förhållandena har visat att vårt samarbete med kungariket Danmark inte har lyckats skapa full jämlikhet, sade Egede i talet.

– Det är på tiden att vi själva tar ett steg och formar vår framtid, också med hänsyn till vem vi kommer att ha ett nära samarbete med och vilka våra handelspartners kommer att vara, sade den grönländska premiärministern, enligt tidningen.

Han nämnde bland annat att ”kolonialismens bojor” har utgjort ett hinder för Grönlands samarbete med andra länder.

Trump vill ta kontroll över Grönland

Redan 2009 fick Grönland formell rätt att kräva självständighet från Danmark genom folkomröstning.

Stödet för självständighet har ökat bland Grönlands 57 000 invånare, enligt tidningen. Idag vill en majoritet av befolkningen att ön ska bli självständig.

Det finns dock en oro för hur en ö med en så pass liten befolkning ska klara sig om den blir självständig.

Debatten har också aktualiserats i samband med utspel från USA:s tillträdande president Donald Trump.

– För nationell säkerhet och frihet över hela världen känner USA att ägande och kontroll över Grönland är en absolut nödvändighet, har Trump skrivit på Truth Social.

Trump har uttryckt ett intresse för att USA ska köpa Grönland, vilket den danska statsministern Mette Frederiksen har avfärdat som ”absurt”.

Även Grönlands premiärminister Mute Egede har avfärdat Trump.

– Grönland är vårt. Vi är inte till salu och kommer aldrig att vara till salu, har Egede kommenterat, enligt Euractiv.

Foto: Annie Spratt

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Viktigt brev skickas ut till svenska hushåll – svara direkt

2026 05 13

Svenska hushåll har fått en viktig möjlighet att bidra till vad som i förlängningen skulle kunna påverka deras egna elräkningar.

Det skickas just nu ut brev till husägare över hela Sverige.

Släng det inte i soporna.

Utskicken ämnar att samla energistatistik som ska utgöra underlag för politiska beslut, planering och forskning.

Och det är av yttersta vikt att du faktiskt svarar, meddelar Energimyndigheten som är avsändare.

Den officiella statistiken är helt enkelt fakta på bordet. Genom att svara bidrar man till kunskap som i förlängningen påverkar energipolitik och planering, såväl lokalt som på riksplanet, säger Hanna Chapman, statistikchef på Energimyndigheten, i ett uttalande.

Svara direkt

Det hela handlar om en undersökning för att ta reda på hur energi används i hushåll, men också hos företag och i samhället. De svar som svenska folket skickar in ger underlag för att förstå behovet av energi och hur det kan ändras.

– För att statistiken ska bli tillförlitlig är det viktigt att de som får en enkät också väljer att delta, säger Hanna Chapman.

Varje svar väger tungt, understryker myndigheten. Uppgifterna ska dessutom lämnas "så snart som möjligt".

– Om för få deltar finns en risk att vissa typer av hushåll eller uppvärmningsformer inte syns tillräckligt tydligt i statistiken, eller att vi inte kan bryta ner statistiken på kommunnivå. Småhusägarnas situation ser väldigt olika ut i landet och för att fånga skillnaderna behöver vi ett brett deltagande.

LÄS MER: Svenska hushåll får pengar i juni

Slumpmässigt

Deltagarna i undersökningen är slumpmässigt utvalda. Den pågår fram till sommaren och är en del av den officiella energistatistiken för Sverige. 

Undersökningen genomförs av Statistiska centralbyrån på uppdrag av Energimyndigheten. Enkäten kommer antingen via digital brevlåda eller i pappersform.

LÄS MER: Larm om svensk ekonomi – klarar inte en kris

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


12 maj 2026

BankID-varning utfärdas – logga inte in

2026 05 13

Flera banker går ihop i en varning.

En ny gemensam varning från svenska banker uppmanar BankID-användare att vara extra försiktiga.

Nu uppmanas användare att se upp för att logga in.

Banker slår larm

Just nu pågår en stor våg av investeringsbedrägerier i landet.

Flera svenska banker går nu ut tillsammans i kampanjen Svårlurad! för att varna för ökningen av investeringsbedrägerier där bedragare försöker lura människor på pengar.

Budskapet är tydligt.

– Logga inte in på ditt BankID på någon annans uppmaning, lyder bankernas gemensamma varning.

Kampanjen pågår under fyra veckor och syns i tv, sociala medier, poddar och utomhusreklam runt om i landet.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Så går bedrägerierna till

– Bedrägerier är fortsatt ett stort samhällsproblem som drabbar många människor i alla olika åldrar. Svårlurad är ett gemensamt initiativ av Sveriges banker och Svenska Bankföreningen för att uppmärksamma problemet och komma med konkreta tips och råd om hur man kan skydda sig själv och sina närstående mot bedrägerier, uppger initiativet.

Enligt kampanjen börjar många bedrägeriförsök med oväntade samtal eller meddelanden där bedragare utger sig för att vara från banker, myndigheter eller företag.

I vissa fall kan de även ha personliga uppgifter om offret, vilket gör dem mer trovärdiga.

Falska investeringar

En stor del av årets varning handlar om investeringsbedrägerier där falska annonser används för att lura människor att sätta in pengar.

Ofta förekommer löften om hög avkastning och låg risk, något som enligt bankerna ska ses som en tydlig varningssignal.

 ”Var särskilt skeptisk om det låter för bra för att vara sant”, uppmanar bankerna i kampanjen.

Det är inte ovanligt att bedragarna använder bilder och namn på kända personer för att skapa förtroende.

Det kan vara svårt att få tillbaka pengar om du själv har godkänt något med BankID, eftersom banken ofta anser att du själv har godkänt betalningen.

Bankerna uppmanar nu alla att vara extra vaksamma vid investeringstips som kommer via telefon, mejl eller sociala medier.

De betonar också att man aldrig ska skicka mer pengar om man redan blivit utsatt för bedrägeri.

Vid minsta osäkerhet rekommenderas kunder att kontakta sin egen bank direkt.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: BankID

Text: Redaktionen