Gröna Lund slår tillbaka – efter Lisebergs fräcka kupp

2023 04 24

Fräckheterna mellan Sveriges ledande nöjesparker når nu nya nivåer inför sommarens rusning.

Det går inte att ta miste på att rivaliteten mellan Gröna Lund och Liseberg har vuxit sig minst lika hög som en berg-och-dalbana.

Våghalsig kupp

Detta efter att Liseberg ställt till med en våghalsig kupp mot Grönan och nu reagerar anställda på Stockholms nöjesfält mot konkurrenten i Göteborg.

– Jag är väldigt frustrerad alltså, säger Erik till Sveriges Radio.

Han jobbar på Gröna Lund men avstår att gå ut med sitt namn.

Bakgrunden är att Liseberg nu överraskat med ett fräckt tilltag på Gröna Lunds hemmaplan.

Bästa åkturen

Liseberg har köpt stora annonsytor på Djurgårdsfärjorna som tar besökare från Stockholm city ut till Gröna Lund på Djurgården i Stockholm.

– Dagens bästa åktur – med lite flyt går den till Göteborg och Nordens största nöjespark, lyder reklamtexten på färjan.

Och på andra sidan står det så här:

– Liseberg 100 år! Fira en riktig kalassommar i pirr-i-magen-huvudstaden.

Tagna på sängen

Att Liseberg slår till med en reklamkupp mitt bland Gröna Lunds besökare tar Gröna Lunds personal på sängen.

– Det är lite kaxigt av dem att säga så, säger Karolina som jobbar på Gröna Lund.

Lisebergs PR-chef Mårten Westlund är däremot väldigt glad över reklamkampanjen.

– Vi försöker jaga varandra lite grann kan man säga, uppger han till GP.

– Vi är ju Sveriges två största nöjesparker, även om det inte är någon tvekan om att vi är störst, framhåller han.

Slår tillbaka

Lisebergs PR-chef konstaterar att Lisebergsgänget har en ”vänskaplig beef” med Gröna Lund.

Ett tidigare år flög man en luftballong med en stor Lisebergskaninbild över Gröna Lund på nöjesfältets premiärdag i Stockholm.

Gröna Lund slår nu tillbaka mot Lisebergs påstående att göteborgarna skulle ha den bästa åkturen.

– Vi kan säga att det är absolut inte bästa åkturen. Vi har mycket bättre än så, säger Karolina, vid Gröna Lunds personal, med ett skratt till SR.

Älskar varandra

Gröna Lunds informationschef Annika Troselius tycker att fajten mellan de två stora rivalerna är festlig.

– Vi älskar ju varandra. Vi har busat med varandra ganska mycket genom åren, säger hon till GP.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Vänsterpartiet dumpas

2026 10 08

Ett styre bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centerpartiet med stöd från Vänsterpartiet.

Så har den styrande koalitionen sett ut i Region Stockholm de senaste fyra åren.

Nu sker en tvärvändning.

Socialdemokraterna dumpar Vänsterpartiet för att istället försöka nå en oväntad majoritet bestående av S, MP, C, KD och L.

–  Sedan valdagen har det förts konstruktiva samtal mellan flera olika partier. Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna har nu inlett förhandlingar för ett robust majoritetsstyre som kan ta ansvar för Region Stockholm under den kommande mandatperioden, framhåller S i Region Stockholm i ett uttalande.

M: "Historiskt svek av KD och L"

Som motivering anger S att Stockholm "behöver ett styre som tar ansvar för ekonomin, sjukvården och kollektivtrafiken”.

Vänsterpartiet har hittills inte kommenterat beskedet från Socialdemokraterna och de övriga partierna.

Det har däremot Moderaterna gjort.

Och de är inte glada. Gruppledaren Axel Conradi (M) kallar det för ett “historiskt svek mot väljarna” om L och KD om de “fullbordar sin vänstersväng”.

– KD och L lovade väljarna att stoppa Socialdemokraterna. Nu erbjuder de sig att bli deras stödhjul, säger han till lokaltidningen Mitt i.

Läs mer: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Fick rekordmånga röster

Centerpartiets gruppledare Michaela Haga har uttalat sig om den nya konstellationen.

– Det är glädjande att vi nu har fem partier i mitten som är redo att sätta sig ner och inleda fördjupade samtal om hur vi gemensamt kan ta ansvar för och utveckla Region Stockholm, framhåller hon till samma lokaltidning.

I Stockholms regionval fick Vänsterpartiet 11,9 procent avv rösterna, vilket var partiets högsta siffra någonsin i såväl Region Stockholm som ett tidigare landsting. V får därmed 18 av 149 stolar i kommunfullmäktige.

– Det är ett tydligt besked från väljarna: de vill ha mer vänsterpolitik, inte mindre. Vi kommer alltid att prioritera en behovsstyrd vård före dyra marknadslösningar och vill fortsätta jobba för en billig och stark kollektivtrafik, sade Anna Sehlin (V), förstanamn på Vänsterpartiets lista i regionvalet, i ett uttalande efter valet.

Läs mer: Coop-butik läggs ner – efter 107 år

Text: Redaktionen