GRÖNA LUND: Rapport om olycka

2023 07 17

På måndagen kommer uppgifter om en olycka på nöjesfältet Gröna Lund.

Det är vid attraktionen Insane som incidenten ska ha ägt rum. Karusellen beskrivs som en attraktion där man svingas runt i en “gondol” med benen fria.

– I den här åkturen hänger du med benen dinglande fritt och upplever både vilda snurrar och galna G-krafter, skriver Gröna Lund om Insane på sin hemsida.

Blev vittne

Det är en mamma och hennes två barn som vittnar om olyckan, rapporterar Expressen.

Familjen befann sig på plats i nöjesparken i syfte att övervinna rädslan efter den tragiska dödsolyckan i berg- och dalbanan Jetline tidigare i somras.

Jag ville visa att det inte alltid händer olyckor, säger mamman till tidningen.

Hjärnskakning och kroppssmärtor

När trion var på väg in till attraktionen skedde olyckan, berättar mamman.

Gondolen var på väg att svinga tillbaka – och en medarbetare som befann sig på plattformen hann inte komma undan.

Den anställda föll och slog i huvudet i en vägg. Senare konstaterades att personen drabbats av en hjärnskakning.

Hon beskriver även att hon upplevt smärtor i kroppen.

Nöjesparken bekräftar

Gröna Lund bekräftar att olyckan har ägt rum. Den ska ha skett i fredags, men det är först idag måndag som den uppmärksammas i medierna.

En anmälan om arbetsplatsolycka har gjorts av nöjesparken och polisen har startat en förundersökning som ska ta reda på om ett arbetsmiljöbrott har skett.

Enligt Gröna Lund hade personen fått klartecken av körpersonal att beträda området.

– Medarbetaren kontrollerade tyvärr inte att sista gondolen kommit in på stationen. När den sista gondolen kom ner slängde sig medarbetaren därför ned på marken, framhåller nöjesparkens tillförordnade informationschef Max Lagerbäck till Expressen.

Halverat besöksantal

Sedan Gröna Lund öppnade igen efter dödsolyckan har man tappat drygt hälften av besökarna, jämfört med motsvarande sommarperiod 2022.

Man har därför erbjudit ett flertal anställda att ta extra semester.

Det är för att besöksantalet och trycket är lägre än normalt, sade Max Lagerbäck till Aftonbladet förra veckan.

Blandade känslor

Enligt Gröna Lund har besöksantalet sjunkit från 8 000 personer varje dag förra året till drygt 3 000 per dag den senaste tiden.

Personalen har reagerat med blandade känslor på erbjudandet om extra ledighet.

– Det är inget jag känner igen från andra arbetsplatser. Då kanske man blir uppmanad att hjälpa till lite med annat, eller får nya uppgifter, säger en anställd som Aftonbladet talat med.

Foto: Daniel S

Text: Redaktionen


Experter slår larm om månen

2025 01 18

Experter slår nu larm om månens sårbarhet.

Månen har alltid fascinerat människan, och i modern tid har människan till och med besökt den.

Men månen är också sårbar.

Det menar den internationella organisationen World Monuments Fund, som nu inkluderar månen på 2025 års lista över 25 kulturarv som anses ligga i ”riskzonen”.

Inkluderas för första gången

World Monument Fund är experter på kulturarv och utkommer vartannat år med en lista över viktiga kulturarv och platser som anses vara sårbara och utsatta för risker av olika slag.

Och nu väljer man alltså att inkludera månen på den listan.

Enligt fonden befinner vi oss i början av en ny rymdålder, och på månen finns det över 90 historiskt viktiga platser som är relaterade till människan.

– För första gången är månen inkluderad på listan, för att återspegla det akuta behovet av att känna igen och bevara de artefakter som vittnar om mänsklighetens första steg bortom jorden – ett avgörande ögonblick i vår delade historia, säger Bénédicte de Montlaur, VD och koncernchef för World Monument Fund, enligt CNN.

”Ökande risker”

Bland de historiskt och kulturellt viktiga platserna på månen finns bland annat Tranquility Base, där människan satte sin fot på månen för första gången.

På platsen finns Neil Armstrongs fotavtryck fortfarande bevarat, tillsammans med mer än 100 andra artefakter som vittnar om Apollo 11 och dess mission, enligt organisationen.

– Föremål som kameran som fångade den tv-sända månlandningen; en minnesskiva som lämnats kvar av astronauterna Armstrong och Buzz Aldrin; och hundratals andra föremål är symboler för detta arv, uppger organisationens VD.

– Ändå står de för ökande risker, mitt i accelererande månaktiviteter, som genomförs utan adekvata bevarandeprotokoll.

Länder som Kina, Ryssland och USA har ett stort intresse för rymden och för månen, och därför understryker organisationen vikten av att bevara månens kulturarv som människan har lämnat efter sig.

Foto: Josh Miller

Text: Redaktionen


Skatteverket går ut med viktig uppmaning till alla med e-legitimation

2025 01 18

I bedrägeritider är det bra att vara vaksam.

Det meddelar Skatteverket.

Under de senaste åren har olika typer av bedrägerier ställt till med stora problem.

Många svenskar har förlorat pengar på grund av bedrägerierna, och myndigheter är måna om att se till att svenskarna är så svårlurade som bara möjligt.

Går ut med uppmaning

Skatteverket går på torsdagen ut med en viktig uppmaning till alla som har e-legitimation.

Detta för att försöka öka vaksamheten.

– En e-legitimation är en identitetshandling. Det är därför viktigt att hantera din e-legitimation med varsamhet. Använd den aldrig på uppmaning av någon annan, understryker myndigheten.

Mejl och sms

Skatteverket fortsätter.

– Var också vaksam om du får e-post eller sms med länkar till webbsidor där du uppmanas logga in med e-legitimation. Även det kan vara ett bedrägeriförsök.

Så håller du bedragarna borta

I tider då bedragarna arbetar hårt för att lura folk på pengar är det extra bra att vara försiktig med känsliga uppgifter.

E-legitimation är som bekant en värdehandling, och webbsidan Elegitimation har på uppdrag av DIGG - Myndigheten för digital förvaltning, gått ut med flera tips.

– Det är vanligt att bedragare hör av sig och säger att de representerar någon som man litar på, till exempel Polisen eller banken. De kan till exempel säga att det har hänt något akut och att du genast måste logga in med din e-legitimation. 

– Gör aldrig det! Om du gör det finns det risk för att du släpper in dem så att de kan komma åt dina pengar eller känsliga uppgifter.

Fem tips

Här är fem tips som Myndigheten för digital förvaltning rekommenderar via sidan:

- Använd aldrig din e-legitimation om du blir uppringd.

- Klicka inte på okända länkar via e-post eller sms.

- Låt inte någon annan logga in åt dig.

- Lämna aldrig ut ditt personnummer.

- Anmäl alltid bedrägerier till polisen på telefonnummer 114 14.

Bedragare arbetar konstant på att hitta nya sätt att lura folk på, och kapar ofta välkända varumärken för att göra det.

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen