GRÖNA LUND: Rapport om olycka

2023 07 17

På måndagen kommer uppgifter om en olycka på nöjesfältet Gröna Lund.

Det är vid attraktionen Insane som incidenten ska ha ägt rum. Karusellen beskrivs som en attraktion där man svingas runt i en “gondol” med benen fria.

– I den här åkturen hänger du med benen dinglande fritt och upplever både vilda snurrar och galna G-krafter, skriver Gröna Lund om Insane på sin hemsida.

Blev vittne

Det är en mamma och hennes två barn som vittnar om olyckan, rapporterar Expressen.

Familjen befann sig på plats i nöjesparken i syfte att övervinna rädslan efter den tragiska dödsolyckan i berg- och dalbanan Jetline tidigare i somras.

Jag ville visa att det inte alltid händer olyckor, säger mamman till tidningen.

Hjärnskakning och kroppssmärtor

När trion var på väg in till attraktionen skedde olyckan, berättar mamman.

Gondolen var på väg att svinga tillbaka – och en medarbetare som befann sig på plattformen hann inte komma undan.

Den anställda föll och slog i huvudet i en vägg. Senare konstaterades att personen drabbats av en hjärnskakning.

Hon beskriver även att hon upplevt smärtor i kroppen.

Nöjesparken bekräftar

Gröna Lund bekräftar att olyckan har ägt rum. Den ska ha skett i fredags, men det är först idag måndag som den uppmärksammas i medierna.

En anmälan om arbetsplatsolycka har gjorts av nöjesparken och polisen har startat en förundersökning som ska ta reda på om ett arbetsmiljöbrott har skett.

Enligt Gröna Lund hade personen fått klartecken av körpersonal att beträda området.

– Medarbetaren kontrollerade tyvärr inte att sista gondolen kommit in på stationen. När den sista gondolen kom ner slängde sig medarbetaren därför ned på marken, framhåller nöjesparkens tillförordnade informationschef Max Lagerbäck till Expressen.

Halverat besöksantal

Sedan Gröna Lund öppnade igen efter dödsolyckan har man tappat drygt hälften av besökarna, jämfört med motsvarande sommarperiod 2022.

Man har därför erbjudit ett flertal anställda att ta extra semester.

Det är för att besöksantalet och trycket är lägre än normalt, sade Max Lagerbäck till Aftonbladet förra veckan.

Blandade känslor

Enligt Gröna Lund har besöksantalet sjunkit från 8 000 personer varje dag förra året till drygt 3 000 per dag den senaste tiden.

Personalen har reagerat med blandade känslor på erbjudandet om extra ledighet.

– Det är inget jag känner igen från andra arbetsplatser. Då kanske man blir uppmanad att hjälpa till lite med annat, eller får nya uppgifter, säger en anställd som Aftonbladet talat med.

Foto: Daniel S

Text: Redaktionen


26 nov 2025

JUST NU: Chockbesked för ryska folket – Kreml behöver pengar akut

2025 11 26

Putinregimen behöver akut få in skattemedel för att lösa budgeten och finansiera Rysslands rekordstora utgifter på militären.

Nu chockhöjs därför skatten i Ryssland.

En andra momshöjning kommer att placera landets skattenivåer i toppskiktet i hela världen när hundratals miljoner rubel ska krävas in från ryska konsumenters plånböcker, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Detta samtidigt som en tredjedel redan uppger att de saknar pengar till mat.

– Befolkningen kommer att bära en betydande börda av att betala ytterligare skatteskulder, varnar experter från Institutet för ekonomisk prognostisering vid Ryska vetenskapsakademin, framhåller tidningen.

Ska kompensera för oljetappet

Momssatsen ska höjas till 22 procent under 2026 vilket kan uppgå till drygt 1,4 biljoner rubel för inhemsk moms och upp till 450 miljarder rubel för moms på import, hävdar akademin.

Samtidigt behåller Ryssland en förmånligare momssats på samhällsviktiga varor, varför 10 procent av befolkningen med högst inkomst bedöms kommer att betala 32 procent av den extra skatten.

– Den ökade skattebördan kommer att användas fullt ut för att kompensera för minskningen av olje- och gasintäkterna, uppger det institutet.

LÄS MER: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Kan få konsekvenser

Enligt experterna kommer dock inte skattehöjningen stärka budgeten.

Mer troligt är att det ökar instabiliteten och leder till ekonomisk avmattning, minskade företagsvinster och en "betydande avmattning i investeringar”, skriver The Moscow Times.

– De ökande offentliga investeringarna kompenserar dock inte för nedgången i privata investeringar och den övergripande avmattningen i den ekonomiska tillväxten, vilket i sin tur ökar budgetsystemets instabilitet på medellång sikt, menar Institutet för ekonomisk prognostisering vid Ryska vetenskapsakademin.

LÄS MER: Uppgifter: Putin var nära att avgå

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 nov 2022

“Helt sinnessjukt” – bryter mot förbud i luciafirandet

2025 11 26

På skolor runtom i hela Sverige pågår förberedelserna för fullt inför årets luciafirande.

Men firandet är inte villkorslöst.

För två år sedan förbjöd flera skolor i Stockholmsregionen föräldrar från att delta i firandet, på grund av att det ansågs kunna väcka obehag hos de yngre eleverna.

Det här året är det ett annat förbud, och framför allt underlåtenheten att följa reglerna, som väcker starka reaktioner.

I Danderyd har skolor numera nämligen börjat porta föräldrar som trotsar förbudet mot att fotografera och filma barnen under firandet, rapporterar TV4 Nyheterna.

– Det är helt sinnessjukt att man inte respekterar när man får tydliga instruktioner, säger författaren och influencern Katrin Zytomierska till kanalen.

Rektorn bestämmer

Enligt Ulla Hurtig Nielsen (M), skolpolitiker i Danderyd, är det formellt rektorn som fattar beslut om föräldrar ska få närvara vid luciatågen eller inte.

Hon understryker att det är viktigt att traditioner får leva kvar, men framhåller också att det borde kunna tas hänsyn till krav att föräldrar enbart får fotografera sitt eget barn.

– Vad många inte vet är att det i Danderyd finns många barn med skyddad identitet, vars föräldrars jobb gör dem särskilt utsatta, säger Ulla Hurtig Nielsen till lokaltidningen Mitt i.

Förslaget: böter på 10 000 kronor

Beskedet från Stockholmsskolorna har även orsakat reaktioner på sociala medier. Flera frågar sig vad meningen är med luciatåg om inte föräldrarna får titta på och andra undrar varför föräldrarnas vilja ska prioriteras före barnens välmående.

En del bekräftar också att det filmas hejvilt på luciafirandet i skolorna.

Katrin Zytomierska har ett förslag på hur man skulle kunna lösa dilemmat: inför böter på 10 000 kronor för den förälder som filmar ett annat barn och lägger ut det.

I ett land som Sverige så tror jag inte att någon skulle våga lägga ut någonting om det var en högre bot, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

Etablerades på 1900-talet

Luciafirandet har sitt ursprung i den kristna tron och firas till minne av just helgonet Lucia, en kristen jungfru från italienska Syrakusa som dog 304.

I Sverige etablerades firandet av Lucia under tidigt 1900-talet och har idag väldigt lite gemensamt med den tidiga kristna högtiden.

Lucia firas även i övriga nordiska länder samt i delar av Italien där det dock skiljer sig väldigt mycket från den svenska varianten.

LÄS MER: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Foto: Bengt Nyman

Text: Redaktionen