GRÖNA LUND: Person skadad på nöjesfältet – ambulans larmad

2024 09 24

En person har blivit skadad på Gröna Lund och åkt med ambulans till sjukhus.

En olycka har inträffat på nöjesfältet Gröna Lund i Stockholm.

En person har skadats och senare förts med ambulans till sjukhus.

Det är en anställd på nöjesfältet som har drabbats av olyckan, rapporterar Expressen.

Den anställde uppges ha fått stora mängder frozen yoghurt över sig.

Tömdes kraftigt

Olyckan har inträffat i samband med att maskinen som tillverkar frozen yoghurt skulle rengöras.

Det ville sig inte bättre än att den iskalla yoghurten sprutade ut med full kraft mot den anställde, enligt en anmälan till Arbetsmiljöverket.

– Maskinen tömdes inte innan rengöring vilket resulterade i att trycket i maskinen tömdes kraftigt över medarbetaren. Medarbetaren fick yoghurt i vätskeform över sig, skriver anmälaren, enligt tidningen.

Olyckan inträffade tidigare i september.

Till en början gick det ganska bra för den drabbade – men senare samma dag tog händelsen en ny vändning.

Drabbades av krampanfall

Efter olyckan fick den anställde sjukvård på plats på nöjesfältet, och kunde sedan fortsätta sitt arbetspass, rapporterar Aftonbladet.

Senare på dagen försämrades dock medarbetarens tillstånd.

Den anställde drabbades av krampanfall.

Personen fick då åka ambulans till sjukhus, skriver Expressen.

Oklart samband

Det är inte klarlagt huruvida olyckan med frozen yoghurt-maskinen och krampanfallet senare på dagen hänger ihop.

Men händelsen har alltså anmälts till Arbetsmiljöverket.

Den anställde uppges ha fått en sårskada på huvudet, men mår i övrigt bra, enligt tidningen.

Populär yoghurtglass

Frozen yoghurt kallas även för yoghurtglass, och är en glassliknande dessert där man använder yoghurt i stället för mjölk, matfett och egg, som används i vanlig glass.

Gröna Lund har nu stängt för säsongen, men har dock öppet bland annat under halloween.

Foto: Daniel S

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Enormt extremväder breder ut sig

2026 07 05

Utvecklingen är tydlig.

Antalet extremväder blir fler och fler.

Det är inte längesedan en historisk värmebölja låg över Europa, då flera nya värmekord slogs.

Nu breder en gigantisk marin värmebölja ut sig i Stilla havet, rapporterar Washington Post.

– Marina värmeböljor är perioder med ovanligt höga havstemperaturer som hotar livet i havet, förklarar SMHI.

– Dessa extremhändelser har förekommit historiskt, men blir nu allt vanligare på grund av den globala uppvärmningen.

Enormt stor

Den extrema värmen i Stilla havet sträcker sig nu över en yta som är åtta gånger större än USA. Det motsvarar drygt 13 procent av jordens yta, enligt Washington Post.

De ovanligt höga vattentemperaturerna, som väntas få omfattande effekter på vädret under lång tid, når från Peru till Filippinerna.

– Flera månaders värme kan innebära stor påverkan i vinter och vår, säger klimatforskaren Dillon Amaya, till tidningen.

Två anledningar

Bakom de extremt höga temperaturerna ligger två separata värmeböljor. Dels en i södra Stilla havet som tagit form på grund av väderfenomenet El Niño, som är ovanligt stark i år. Dels en värmebölja som vilar över norra Stilla havet.

I närtid väntas de extrema temperaturerna leda till en kraftig tyfon i de västra delarna av Stilla havet.

Dessutom tyder mycket på att en värmekupol är på väg att ta form över västra USA, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland

Ny värme över Europa

Samtidigt väntas en ny värmebölja över Europa.

I Spanien har de statliga myndigheterna gått ut med en orange varning inför veckan som ligger framför, rapporterar Euronews.

– Varningen gäller stora delar av landet när en andra värmebölja slår till, med temperaturer på uppemot 44 grader, uppger nyhetskanalen.

Östersjön

Det är inte bara världshaven som blir varmare. Samma tendens syns i Sveriges direkta närhet.

– Östersjön, som har värmts upp snabbare än något annat kustnära hav, är särskilt sårbar, uppger SMHI.

– För att skydda de marina miljöerna är det avgörande att minska utsläppen av växthusgaser och stärka skyddet för våra hav.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: fiquetdidier1

Text: Redaktionen