GRÖNA LUND: Hotfull situation skakar om nöjesparken

2023 05 24

Uppmärksammade vittnesmål pekar ut omskakande uppgifter från nöjesparken Gröna Lund.

Stökiga och hotfulla gäng har spridit skräck bland Gröna Lunds gäster.

Det vittnesmålet kommer från pappan Jonathan Kärre som nyligen besökt nöjesparken i huvudstaden.

Ungdomsgäng agerade hotfullt mot andra gäster, spottade, trängde sig i köer och filmade små barn, berättar pappan för Expressen.

– Det var som att de testade gränser men att det inte fanns några konsekvenser för deras beteende, säger han till tidningen.

Fick ingen hjälp

Enligt Jonathan Kärre, som själv är journalist, försökte han konfrontera gänget – men fick direkt mothugg om att han skulle “sköta sitt och inte lägga sig i”.

Tjafs utbröt.

Och när pappan vädjade till Gröna Lunds personal för att få hjälp i den hotfulla situationen upplevde han att parken inte ens reagerade.

– När jag tog upp det med parkens gästservice tog de lätt på saken, säger han till tidningen.

Tung inledning

Gröna Lund har haft en mycket tung inledning på säsongen 2023.

I slutet av april, samma dag som parken öppnade, fastnade en berg- och dalbana 17 meter upp i luften och blev stillastående med passagerare ombord i en halvtimme.

Och för två veckor sedan ägde en misstänkt mordbrand rum på samma nöjespark.

Någon hade tuttat fyr inne på en toalett.

– Vi fick larm internt och tog oss omedelbart dit och såg att det var rökutveckling från toaletten, sade parkchefen Thomas Lindin till Sveriges Radio.

Oroligt även på Liseberg

Även på Liseberg i Göteborg har det förekommit anmärkningsvärt många fall av ordningsstörningar.

Sedan parken öppnade 22 april har man portat runt 50 personer.

– Vi ser en generell ökning på att det varit stökigare än tidigare år i parken. Det handlar framförallt om guldpass som vi har fått dra in och siffran är högre än tidigare år, sade Sofia Wikstedt, Pr-kordinator på Liseberg, till Göteborgs-Posten förra veckan.

Göteborgare "brötigare"

Till skillnad från Liseberg har Gröna Lund än så länge inte dragit in några årskort.

Enligt Lisebergs kommunikationschef, Mårten Westlund, beror det på att besökarna i Göteborg generellt är stökigare än dem i huvudstaden.

– Göteborgare är “brötigare” än stockholmare, säger han till Sveriges Radio.

LÄS MER: Liseberg slår larm: ”Är såklart superolyckligt”

Foto: M. Nezzo

Text: Redaktionen


1 maj

Ukraina läxar upp svenska militärer – ”riktigt dåliga”

2026 05 01

Den stora militärövningen Aurora 26 äger just nu rum i Sverige.

Från Ukraina har drönaroperatörer flugits in för att dela med sig av erfarenheter och kunskap till de övande soldaterna.

–  Vi kommer med färska erfarenheter och vi är redo att dela med oss, säger överstelöjtnant Pavlo som ansvarar för det ukrainska teamet under Aurora 26, enligt ett uttalande från Försvarsmakten.

”Riktigt dåliga”

Nu är övningarna i full gång och de ukrainska operatörerna är inte imponerade av den svenska militärens förmågor när det kommer till att försvara sig mot drönare.

– Igår var de riktigt dåliga på detta. De måste förstå hur de ska gömma sig från drönare, säger Vadym som är en av de ukrainska soldaterna på plats i Sverige, till SVT.

Övar i Laholm

Drönarövningarna äger bland annat rum i Laholm. Och de svenska militärerna på plats ställs inför svåra prövningar när ukrainarna illustrerar verkligheten på ett slagfält.

– Igår klagade de på att vi använde två drönare i zonen, men egentligen borde det varit många fler, säger Vadym, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Slipper robotattacker

Gruppen med ukrainska soldater och drönaroperatörer får genom resan till Sverige ett avbrott från striderna mot Ryssland.

–  Många av våra soldater kommer direkt från fronten, och det här innebär en chans att arbeta under lugnare förhållanden och hämta andan, säger Pavlo som ansvarar för gruppen, till Försvarsmakten.

– Det är skönt att det inte förekommer några robotattacker här, och vi hoppas att det förblir så. Men om behovet skulle uppstå vill vi hjälpa er att vara förberedda.

Red team

Ukrainarna fokuserar främst på att träna de svenska soldaterna att försvara sig mot hot uppifrån luften.

De kallas för Red team av Försvarsmakten.

– Gruppen kallas Red Team eftersom de agerar motståndare – röd sida – i övningen, säger Nicklas Fredriksson vid Försvarsmakten.

Övningarna ger många nya erfarenheter för det svenska försvaret.

– Vi kommer att omsätta dem till våra förhållanden och våra förutsättningar, säger Nicklas Fredriksson.

LÄS OCKSÅ: Helt ny ministerpost föreslås

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


30 april 26

”Kan döda oss alla” – Elon Musk förskräckt

2026 05 01

Techmiljardärerna Elon Musk och Sam Altman gör upp i domstolen i Kalifornien.

Detta efter att Musk lämnat in en stämningsansökan mot Altman, som är vd för bolaget Open AI.

Musk, som var med och startade bolaget 2015, menar att Altman har lurat honom. Enligt Musk skulle Open AI vara ett icke-vinstdrivande bolag som drevs öppet och ideellt.  

I stämningsansökan hävdar Musk att Open AI har brutit mot sitt ursprungliga uppdrag under Altmans ledning. Han pekar på att bolagets gjorts om till en vinstdrivande verksamhet och att AI-tekniken inte längre delas öppet med allmänheten.

Musk menar att utvecklingen är farlig för mänskligheten. I sitt första anförande under rättegången varnar han för att AI-kapplöpningen kan få förödande konsekvenser.

– Det skulle kunna döda oss alla, säger han enligt tidningen People.

– Vi vill inte ha ett Terminator- slut. Vi vill ha en framtid i Gene Roddenberrys anda, som i Star Trek, fortsätter Musk.

Chip i hjärnan

Elon Musk driver flera egna AI-projekt.

För tre år sedan grundade han AI-bolaget xAI – en direkt konkurrent till Open AI.

Musk har också ett nära samarbete med teknikföretaget Neuralink, som han var med och grundade 2016. Företagets ambition är att ta fram ett trådlöst chip som kan placeras i människors hjärnor. Målet är att människan ska kunna styra teknik med enbart tankekraft.

– Det är en symbios mellan människan och AI, som är bättre för mänskligheten, säger Musk om projektet enligt People,  

Sam Altmans inledande anförande väntas senare under rättegången, som förväntas pågå i ungefär en månad.

LÄS OCKSÅ: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin 

Varnat i flera år

Elon Musk har vid upprepade tillfällen varnat för konsekvenserna av AI-kapplöpningen.

I ett öppet brev 2023 varnade han och flera andra experter för att kapplöpningen om att utveckla AI-system är utom kontroll och hotar mänskligheten.

– De senaste månaderna har AI-labb varit låsta i en kapplöpning utom kontroll för att utveckla och distribuera allt kraftfullare digitala hjärnor som ingen, inte ens deras skapare, kan förstå, förutsäga eller på ett tillförlitligt sätt kontrollera, står det i brevet.

LÄS OCKSÅ: Dubbelkonkurs i bilbranschen – tusen anställda drabbas 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen