16 september 2026

Gröna Lund får helt ny attraktion – första i vår del av världen

2024 10 30

Gröna Lund meddelar att en ny attraktion kommer till parken nästa år.

Nöjesparken framhåller att de länge har letat efter någonting nytt att introducera till besökarna.

Efter att ha övervägt flera alternativ har de nu kommit fram till vad som ska upprättas i parken i början av nästa år.

Det rör sig om en “supergunga” som får namnet “Pumpen” - och som är den första i vår del av världen.

Det förklarar Gröna Lund i ett pressmeddelande.

Premiär i vår

Den nya attraktionen kommer att ha premiär i vår nästa år.

Gröna Lund förklarar:

– Vi är glada över att få presentera nästa års stora attraktionsnyhet - PUMPEN. Känn adrenalinet pumpa i supergungan "Pumpen", som garanterat kommer sätta din värld i gungning!

– Attraktionen passar för hela familjen – med pendlande och pumpande rörelser skapar den en åktur som bjuder på tyngdlöshet, fall och fart vilket ger rejält med pirr i magen för såväl tunggungare som nybörjare!

Vd:n exalterad

Enligt Gröna Lund så är det den första attraktionen av sitt slag i vår del av världen.

– När denna supergunga har premiär våren 2025 blir det den andra attraktionen av sitt slag i HELA världen och den första i norra Europa.

Vd Jan Eriksson är exalterad över introduktionen av “Pumpen” i början av nästa år.

– Oavsett om du är 4 eller 84 år kommer du att känna samma pirr i magen när du får uppleva både tyngdlöshet och fall i kombination med fart, säger han.

Det är “Pumpen”

“Pumpen” är producerad av Schweiziska RES Rides.

Längdgränsen är 95 cm i vuxet sällskap, 120 cm ensam.

Kapaciteten är 20 personer per åktur.

Åkhöjden är 12 meter och attraktionstypen går under namnet "Super Swing".

Kommer till Grönan Live

Gröna Lund har även kunnat meddela det första artistsläppet till nästa års Grönan Live.

Det rör sig om den kanadensiska stjärnan Alanis Morissette.

– Vi är stolta över att kunna presentera den fantastiska sångaren och låtskrivaren bakom bland annat de ikoniska låtarna "Ironic", "You Oughta Know" och "Hand in My Pocket". 

– Den 15 juni kl. 20.00 välkomnar vi ut Alanis Morissette för första gången på Gröna Lunds Stora Scen.

Klicka här för att se en bild på “Pumpen”

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen