Greta Garbos fantastiska New York-hem till salu

2022 06 21

Till försäljning av den nätta summan på 73 miljoner kronor.

Lägenheten i New York där den älskvärda svensk-amerikanska skådespelerskan bodde i under 40 års tid – fram till sin död 1990 – är nu till salu, rapporterar The New York Post.

Kan gå med förlust

Bostaden har lagts ut för 7,25 miljoner dollar, nästan 73 miljoner svenska kronor, men om den säljs för det begärda priset skulle det innebära en förlustaffär för den nuvarande ägaren.

Senast som Garbos lägenhet såldes gick den nämligen för 8,5 miljoner dollar, en affär som ägde rum 2017.

Ett klipp för den som vid den tidpunkten sålde bostaden – som från början enbart krävde knappt 6 miljoner dollar, skriver tidningen.

Stora Garbo-fans

De nuvarande ägarna uppges vara John och Marjorie McCaw. Den förstnämnda ska tidigare ha varit ordförande i förlagsbolaget McGraw Hill, erfar The New York Post.

Paret ska dessutom vara stora Garbo-fans och har behållit flera föremål som funnits kvar från tiden Greta Garbo själv bodde i bostaden.

“En vördnad”

Förra gången lägenheten såldes fanns flera av Garbos möbler och konstverk kvar i bostaden. Enligt skådespelerskans systerson Craig Reisfield visade köparna då “en vördnad för min faster”.

– Jag tror att de kommer att bli fantastiska förvaltare, kommenterade systersonen det nya ägarbytet 2017, enligt Wall Street Journal.

Flera inredningsdetaljer kvar

Även när lägenheten säljs den här gången tycks flera inredningsdetaljer från Garbos tid finnas kvar. The New York Post skriver att de nya bilderna på bostaden uppvisar flera likheter med när den sålts tidigare.

Bland annat är sovrummets väggar och sänggavel fortfarande klädda i Garbos rosa silke, och mattor ligger kvar som skådespelerskan sägs ha designat själv.

Utsökt utsikt

Utsikten blir naturligtvis också ett stort plus för lägenhetens nya ägare – den kommer nämligen att ha första parkett för en utsökt vy över East River.

– De passerande båtarna påminde henne (Garbo) om hennes älskade Stockholm, står det i annonsen.

Bilder från lägenheten

Se de otroliga bilderna från lägenhetens sovrum, vardagsrum, kök med mera nedan.

Foto: DDreps

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen