Greta Garbos fantastiska New York-hem till salu

2022 06 21

Till försäljning av den nätta summan på 73 miljoner kronor.

Lägenheten i New York där den älskvärda svensk-amerikanska skådespelerskan bodde i under 40 års tid – fram till sin död 1990 – är nu till salu, rapporterar The New York Post.

Kan gå med förlust

Bostaden har lagts ut för 7,25 miljoner dollar, nästan 73 miljoner svenska kronor, men om den säljs för det begärda priset skulle det innebära en förlustaffär för den nuvarande ägaren.

Senast som Garbos lägenhet såldes gick den nämligen för 8,5 miljoner dollar, en affär som ägde rum 2017.

Ett klipp för den som vid den tidpunkten sålde bostaden – som från början enbart krävde knappt 6 miljoner dollar, skriver tidningen.

Stora Garbo-fans

De nuvarande ägarna uppges vara John och Marjorie McCaw. Den förstnämnda ska tidigare ha varit ordförande i förlagsbolaget McGraw Hill, erfar The New York Post.

Paret ska dessutom vara stora Garbo-fans och har behållit flera föremål som funnits kvar från tiden Greta Garbo själv bodde i bostaden.

“En vördnad”

Förra gången lägenheten såldes fanns flera av Garbos möbler och konstverk kvar i bostaden. Enligt skådespelerskans systerson Craig Reisfield visade köparna då “en vördnad för min faster”.

– Jag tror att de kommer att bli fantastiska förvaltare, kommenterade systersonen det nya ägarbytet 2017, enligt Wall Street Journal.

Flera inredningsdetaljer kvar

Även när lägenheten säljs den här gången tycks flera inredningsdetaljer från Garbos tid finnas kvar. The New York Post skriver att de nya bilderna på bostaden uppvisar flera likheter med när den sålts tidigare.

Bland annat är sovrummets väggar och sänggavel fortfarande klädda i Garbos rosa silke, och mattor ligger kvar som skådespelerskan sägs ha designat själv.

Utsökt utsikt

Utsikten blir naturligtvis också ett stort plus för lägenhetens nya ägare – den kommer nämligen att ha första parkett för en utsökt vy över East River.

– De passerande båtarna påminde henne (Garbo) om hennes älskade Stockholm, står det i annonsen.

Bilder från lägenheten

Se de otroliga bilderna från lägenhetens sovrum, vardagsrum, kök med mera nedan.

Foto: DDreps

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen