Greta Garbos fantastiska New York-hem till salu

2022 06 21

Till försäljning av den nätta summan på 73 miljoner kronor.

Lägenheten i New York där den älskvärda svensk-amerikanska skådespelerskan bodde i under 40 års tid – fram till sin död 1990 – är nu till salu, rapporterar The New York Post.

Kan gå med förlust

Bostaden har lagts ut för 7,25 miljoner dollar, nästan 73 miljoner svenska kronor, men om den säljs för det begärda priset skulle det innebära en förlustaffär för den nuvarande ägaren.

Senast som Garbos lägenhet såldes gick den nämligen för 8,5 miljoner dollar, en affär som ägde rum 2017.

Ett klipp för den som vid den tidpunkten sålde bostaden – som från början enbart krävde knappt 6 miljoner dollar, skriver tidningen.

Stora Garbo-fans

De nuvarande ägarna uppges vara John och Marjorie McCaw. Den förstnämnda ska tidigare ha varit ordförande i förlagsbolaget McGraw Hill, erfar The New York Post.

Paret ska dessutom vara stora Garbo-fans och har behållit flera föremål som funnits kvar från tiden Greta Garbo själv bodde i bostaden.

“En vördnad”

Förra gången lägenheten såldes fanns flera av Garbos möbler och konstverk kvar i bostaden. Enligt skådespelerskans systerson Craig Reisfield visade köparna då “en vördnad för min faster”.

– Jag tror att de kommer att bli fantastiska förvaltare, kommenterade systersonen det nya ägarbytet 2017, enligt Wall Street Journal.

Flera inredningsdetaljer kvar

Även när lägenheten säljs den här gången tycks flera inredningsdetaljer från Garbos tid finnas kvar. The New York Post skriver att de nya bilderna på bostaden uppvisar flera likheter med när den sålts tidigare.

Bland annat är sovrummets väggar och sänggavel fortfarande klädda i Garbos rosa silke, och mattor ligger kvar som skådespelerskan sägs ha designat själv.

Utsökt utsikt

Utsikten blir naturligtvis också ett stort plus för lägenhetens nya ägare – den kommer nämligen att ha första parkett för en utsökt vy över East River.

– De passerande båtarna påminde henne (Garbo) om hennes älskade Stockholm, står det i annonsen.

Bilder från lägenheten

Se de otroliga bilderna från lägenhetens sovrum, vardagsrum, kök med mera nedan.

Foto: DDreps

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen