Greta Garbos fantastiska New York-hem till salu

2022 06 21

Till försäljning av den nätta summan på 73 miljoner kronor.

Lägenheten i New York där den älskvärda svensk-amerikanska skådespelerskan bodde i under 40 års tid – fram till sin död 1990 – är nu till salu, rapporterar The New York Post.

Kan gå med förlust

Bostaden har lagts ut för 7,25 miljoner dollar, nästan 73 miljoner svenska kronor, men om den säljs för det begärda priset skulle det innebära en förlustaffär för den nuvarande ägaren.

Senast som Garbos lägenhet såldes gick den nämligen för 8,5 miljoner dollar, en affär som ägde rum 2017.

Ett klipp för den som vid den tidpunkten sålde bostaden – som från början enbart krävde knappt 6 miljoner dollar, skriver tidningen.

Stora Garbo-fans

De nuvarande ägarna uppges vara John och Marjorie McCaw. Den förstnämnda ska tidigare ha varit ordförande i förlagsbolaget McGraw Hill, erfar The New York Post.

Paret ska dessutom vara stora Garbo-fans och har behållit flera föremål som funnits kvar från tiden Greta Garbo själv bodde i bostaden.

“En vördnad”

Förra gången lägenheten såldes fanns flera av Garbos möbler och konstverk kvar i bostaden. Enligt skådespelerskans systerson Craig Reisfield visade köparna då “en vördnad för min faster”.

– Jag tror att de kommer att bli fantastiska förvaltare, kommenterade systersonen det nya ägarbytet 2017, enligt Wall Street Journal.

Flera inredningsdetaljer kvar

Även när lägenheten säljs den här gången tycks flera inredningsdetaljer från Garbos tid finnas kvar. The New York Post skriver att de nya bilderna på bostaden uppvisar flera likheter med när den sålts tidigare.

Bland annat är sovrummets väggar och sänggavel fortfarande klädda i Garbos rosa silke, och mattor ligger kvar som skådespelerskan sägs ha designat själv.

Utsökt utsikt

Utsikten blir naturligtvis också ett stort plus för lägenhetens nya ägare – den kommer nämligen att ha första parkett för en utsökt vy över East River.

– De passerande båtarna påminde henne (Garbo) om hennes älskade Stockholm, står det i annonsen.

Bilder från lägenheten

Se de otroliga bilderna från lägenhetens sovrum, vardagsrum, kök med mera nedan.

Foto: DDreps

Text: Redaktionen


22 september 2025

JUST NU: Ryska plan i Natos luftrum

2025 10 23

Ryska militära flygplan har kränkt Litauens luftrum.

Beskedet kommer på torsdagskvällen.

Ryska stridsflygplan har återigen kränkt Natos luftrum.

Den här gången är det Litauens luftrum som de ryska planen har rört sig i otillåtet, meddelar landets president Gitanas Nausėda.

Presidenten bekräftar

Sedan de senaste kränkningarna av bland annat polskt och estniskt luftrum har det debatterats ordentligt huruvida Natoländerna ska skjuta ner kränkande flygplan.

Något enhetligt beslut har dock inte kommit – bara rekommendationer.

De ryska stridsflygplanen sköts inte ner över Litauen, men president Gitanas Nauseda är förbannad.

Nauseda förbannad

Så här låter det från den litauiske presidenten ikväll:

– I kväll kränkte ryska militärplan litauiskt luftrum. Detta är en flagrant överträdelse av internationell rätt och Litauens territoriella integritet, skriver han på X.

– Det bekräftar återigen vikten av att stärka den europeiska luftförsvarsberedskapen. Litauens utrikesdepartement kommer att kalla upp representanter för den ryska ambassaden för att protestera mot det hänsynslösa och farliga beteendet.

Enligt Reuters gick spanska jaktflygplan upp för att möta de ryska planen.

Läs mer: Dubbelattack mot Ryssland

Har varnat

Aleksej Meshkov – den ryska ambassadören i Frankrike – har tidigare gått ut med en varning till Natoländerna.

Han menar att det blir krig om Nato-länder skjuter ner ryska plan enligt Kyiv Independent.

– Du vet, det finns många Nato-flygplan som kränker ryskt luftrum, avsiktligt eller inte, men det händer ganska ofta. De skjuts inte ner efteråt, har han sagt tidigare utan att ge några exempel.

Inga kommentarer

Det har ännu inte kommit något meddelande från Nato gällande kränkningen av Litauens luftrum.

Inte heller ryska representanter har kommenterat saken ännu.

Läs mer: Total förvirring – Kreml ger nytt besked om Putin och Trump

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Putin mobiliserar tusentals – ”inte till Ukraina”

2025 10 23

Ryssland beordrar tusentals civila reservister till aktiv armétjänst.

Det är den ryska flottan som utfärdat order om att män som har tjänstgjort i militären, men som nu är civila, tvingas till mobilisering.

– De kommer att bli föremål för obligatorisk mobilisering i syfte att skydda strategiskt viktiga anläggningar, säger den ryske viceamiral Vladimir Tsimlyanskiy, rapporterar Kyiv Post.

Har fått ett löfte

Den ryska militären ger de tvångsinkallade männen ett löfte.

Ryssland lovar att de män som ska tvingas tillbaka till uniform inte ska skickas till Ukraina för att slåss.

– Tsimlyanskiy försäkrade vid en presskonferens i Moskva att de offentliga myndigheterna inte mobiliserar män som ska skickas till Ukraina för att delta i strider, utan snarare för att fungera som säkerhetstrupper som svar på ökade ukrainska drönarhot mot ryska civila områden, uppger tidningen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Kina slutar köpa rysk olja

Långt ifrån säkert uppdrag

Enligt den ryske viceamiralen kommer de obligatoriskt mobiliserade styrkorna inte tjänstgöra i några riskfyllda områden.

– Deras uppdrag ska vara i säkerhet i det bakre området, uppger han.

Men att bevaka ryska militärbaser och kritisk infrastruktur är inte nödvändigtvis ett säkert uppdrag.

Ukraina genomför attacker mot ryska militära mål dagligen.

Ibland upp till 2 000 kilometer från gränsen till Ukraina.

– Sedan slutet av juli har Ukrainas prioriterade mål varit rysk energiindustri, infrastruktur samt tillverkning av vapen och ammunition, uppger Kyiv Post.

Stora förluster i Ukraina

Kreml har den senaste tiden genomfört flera kampanjer för att värva fler soldater till kriget i Ukraina.

Men när man nu mobiliserar genom tvång hänvisar man inte till de ryska stridsförlusterna i Ukraina som anledning.

Den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War hävdar däremot att Kremls mobiliseringsinitiativ görs för att hitta ersättare för soldater som dödats och sårats.

– Detta gör det möjligt för Kreml att anställa reservister i sitt krig i Ukraina, uppger organisationen, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: ”Hoppas den slås ut” – Polen hånar Ungern

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen