Google inför “radikal” förändring i folks mobiltelefoner

2024 01 19

Google har tillkännagivit stora förändringar i vanligt folks telefoner.

Den gigantiska sökmotorn har mer eller mindre ingen konkurrens i fråga om var folk väljer att söka efter information på nätet.

Men Google är inte nöjda med den succé man redan har gjort de senaste 20 åren.

Nu kommer företaget att uppgradera sökverktygen på folks mobiltelefoner på ett sätt som aldrig tidigare skådats.

Google: "Det är radikalt"

Google själva kallar det för en “radikal” förändring som inkluderar två nya former av AI-verktyg.

Rent praktiskt innebär det att användare bland annat kommer att kunna ringa in eller markera objekt som syns på deras skärmar för att få tag på mer information eller ställa komplicerade frågor om en bild eller en text.

– Företaget säger att det i tysthet har testat verktygen för att se hur generativ AI, tekniken som ligger till grund för virala chatbots inklusive ChatGPT, kan göra sökningar mer personliga och intuitiva sedan förra året, uppger CNN-korrespondenten Samantha Murphy Kelly.

Ringa in detaljer

Ett exempel på hur de nya funktionerna kommer att fungera är följande.

Ponera att du ser en bild sociala medier från någons semester med en detalj i bakgrunden, exempelvis en skylt eller någon form av landmärke.

Du kommer då att kunna rita en cirkel runt objektet eller markera vad du vill ha mer information om, vilket därefter genererar en sökning.

– Dessutom kommer människor från och med torsdagen att kunna rikta sin mobilkamera, eller ladda upp ett foto eller skärmdump, och ställa en fråga via Google-appen för att få information, förklarar CNN.

Till exempel kan du ta en bild på ett brädspel du inte känner till och få svar från verktyget om hur det spelas.

Börjar med Android

Inledningsvis kommer verktygen att börja implementeras på en rad Androidtelefoner. 

Men Googles planer tycks vara mer långtgående än så.

– Vi har bara skrapat på ytan av vad som är möjligt, berättar företaget i ett pressmeddelande.

Beskedet innebär att sökjätten tar ett stort steg i kapprustningen med bland andra Microsoft, Amazon och Meta där företagen tävlar om att aktivera liknande tekniker.

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna finns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttrycker länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen