GODISFÖRBUDET: Filmstaden svarar efter kritikstormen

2022 04 11

– De allra flesta vill väl förstås följa den uppmaningen men vi kommer inte att visitera någon.

Det säger Filmstadens marknadsdirektör Helena Eklund till Aftonbladet efter biojättens beslut att förbjuda medhavt godis och läsk under biobesök.

Kritikstorm

Ett beslut som har fått det svenska folket att rasa. På sociala medier har kritiken inte varit nådig. 

– Filmstaden bojkottar medhavt snacks, jag bojkottar Filmstaden. Småaktigt skit, skriver en användare på Twitter.

– Filmstaden förbjuder medtaget snacks. Wow. Sämre publicitet får man leta efter, skriver en annan.

Svarar på kritiken

Helena Eklund poängterar att Filmstaden inte kommer att använda sig av visitering för att avslöja personer som smugglar in godsaker i salongerna.

– Det ska ju ändå vara ett trevligt biobesök, så det är inte meningen att det ska vara ett sådant bemötande, säger hon till SVT.

För dyrt

Barnfamiljer har påpekat att Filmstadens krav kommer att svida i plånboken och flera uppger att de numera tänker stanna hemma från bion.

– Hur tycker ni man ska ha råd som familj med tre barn? (900 kr) Jag lutar starkt åt att se film hemma istället, skriver en flerbarnsförälder på Twitter.

Kan få rabatt

Filmstadens marknadschef framhäver att det finns alternativ för kunder som upplever att priset är för dyrt.

– Vi försöker se till att det ska vara en bra bredd på det utbudet vi har, även vad gäller pris. Så om man tar barnfamiljer till exempel så finns det en särskild meny som är framtagen för barnen. Då får man rabatt vid köp av flera menyer, säger Helena Eklund, till SVT.

Ett tondövt beslut

Även personer inom filmbranschen har regerat negativt på Filmstadens beslut.

– Ett tondövt beslut tycker jag. Nu i skuggan av pandemin är ju det viktigaste att få tillbaka publiken till biograferna. Inte att göra det svårare eller dyrare, sager manusförfattaren Edward af Sillén till Aftonbladet.

Foto: A. Cogua resp P. Myrtorp

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump upphäver alla Bidens presidentorder

2025 11 28

Donald Trump säger att han häver alla Bidens beslut.

President Donald Trump har länge varit en hård kritiker mot sin föregångare Joe Biden.

Nu går Trump ett steg längre – och meddelar att han häver mängder av beslut som har fattats av Joe Biden.

”Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe”

Donald Trump uppger att han upphäver alla beslut som Joe Biden har undertecknat med så kallad autopen, alltså automatisk penna.

Det meddelar presidenten i ett inlägg på Truth Social, där han sin vana trogen kallar Biden för ”Sleepy Joe”.

– Alla dokument som undertecknats av Sleepy Joe Biden med Autopen, vilket utgjorde ungefär 92 procent av dem, upphör härmed att gälla och saknar ytterligare verkan, meddelar Donald Trump i inlägget.

Trump antyder att Biden inte själv låg bakom besluten.

– Autopen får inte användas om inte godkännande uttryckligen ges av USA:s president. De radikala vänstergalna som omgav Biden runt det vackra Resolute-skrivbordet i Ovala rummet tog presidentposten ifrån honom, hävdar Trump.

”Upphäver alla order”

Därför återkallas nu alla beslut som Biden har undertecknat med autopen, enligt Trump, som också passar på att använda ett annat öknamn som han har gett sin föregångare – ”Crooked Joe Biden”.

– Jag upphäver härmed alla exekutiva order, och allt annat som inte direkt undertecknades av Crooked Joe Biden, eftersom de personer som skötte Autopen gjorde det olagligt, hävdar den amerikanska presidenten.

Trump hotar dessutom med att Joe Biden kan ställas inför rätta – om han hävdar att det är han själv som har skrivit under presidentordrarna med autopen.

– Joe Biden var inte inblandad i Autopen-processen och om han säger att han var det kommer han att ställas inför rätta anklagad för mened, dundrar Donald Trump i inlägget på Truth Social.

I samband med det senaste valet gjorde Trump en stor poäng av att ifrågasätta Joe Bidens hälsa och hans förmåga att själv leda arbetet i Vita huset.

Joe Biden hoppade sedermera av valrörelsen och lät Kamala Harris ta över som demokratisk kandidat i presidentvalet, som sedan vanns av Donald Trump.

Foto: Official White House Photo by Adam Schultz resp Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Vita husets order – ”Döda alla”

2025 11 28

Vita Huset har gett order om att ”döda alla”.

USA:s attacker mot båtar som påstås vara kopplade till knarksmuggling har mött hård kritik.

Nu har detaljer läckt ut om det första tillslaget – där försvarsminister Pete Hegseth gav order om att ”döda alla”.

Ordern: ”Döda alla”

Den första av USA:s många attacker mot båtar som påstås smuggla narkotika ägde rum i Karibiska havet den 2 september.

Då hade försvarsminister Pete Hegseth gett en mycket tydlig order, rapporterar Washington Post.

– Ordern var att döda alla, uppger en källa med insyn, enligt tidningen.

Vita huset ville alltså inte att någon på båten skulle överleva attacken.

För att verkställa den ordern räckte det dock inte med en attack.

Operationen, som följdes av Hegseth, började med att en robot avfyrades från Trinidads kust.

Därefter såg befälhavarna, som följde händelsen via en drönarkamera, hur båten brann i flera minuter.

Trots det visade det sig att två personer hade överlevt.

Men ordern var att döda alla.

LÄS OCKSÅ: Jättestöd till Ukraina - "Största sedan invasionen började"

Två överlevde – då slog de till igen

Det visade sig att två män hade överlevt attacken och klamrat sig fast vid den brinnande båten.

Då beordrades en ny attack – för att verkställa försvarsministerns order om att alla på båten måste dö.

När den andra roboten avfyrades sprängdes de två männen i luften, enligt tidningen.

Det efterföljande protokollet om attacken uppges dock ha redigerats så att det ska se ut som att man hade för avsikt att rädda överlevande. Vita huset har också hävdat att man har attackerat båten två gånger för att den ska sjunka – inte för att man ville döda överlevande.

Lång rad attacker

Sedan den första attacken utfördes har USA, på order av Vita huset, utfört en lång rad liknande attacker.

Minst 22 båtar har attackerats, och minst 71 påstådda narkotikasmugglare har dödats.

Kritiker menar att attackerna är olagliga och att de ansvariga i framtiden riskerar att ställas inför rätta för mord eller krigsbrott, uppger tidningen.

Men Donald Trump hävdar att USA befinner sig i krig med drogkarteller, och har även hotat med att slå till på land i Venezuela.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Nato G Skidmore

Text: Redaktionen