Godisbutik avslöjad – “Är helt förkastligt”

2025 01 04

En godisbutik i Stockholm har sålt olagliga produkter.

Det rör sig om en butik som har funnits i Sundbyberg.

Utöver godis har man där även sålt vad butiken själva beskrivit som “samlarobjekt”.

Dessa produkter har i själva verket varit cannabis innehållande den aktiva substansen THC.

Det rapporterar SVT.

“Helt förkastligt”

Kommunen har slagit till mot butiken som nu har stängt - och dess ägare har polisanmälts.

Enligt kommunen ska cannabisprodukterna av butiken ha sålts till unga personer i form av bland annat gummibjörnar.

– Det är helt förkastligt med sådan här droghandel mitt i vår fina stad, säger Peter Schilling (S), kommunstyrelsens ordförande i Sundbyberg.

Misstänkt för brott

Butiksägaren är en kvinna i 30-årsåldern som nu är misstänkt för brott.

Det råder dock bristfällig information om hur utredningen går.

– Jag lämnar ingen information. I nuläget är jag ganska långt från ett åtal, säger åklagare Alexandra Bittner.

Olagligt i Sverige

Kanada, flera amerikanska delstater och Tyskland har i varierande omfattning legaliserat konsumtion av cannabis.

I Sverige är det dock alltjämt olagligt - och ingenting pekar på att det kommer ändras inom en snar framtid.

– En tidig debut och ett fortsatt regelbundet och omfattande bruk av cannabis kan störa den normala utvecklingen av hjärnan, framhåller Folkhälsomyndigheten.

– Forskning visar också på andra effekter av cannabisbruk så som försämrade kognitiva funktioner, beroendeutveckling och ökad risk för psykotiska symtom

Vissa vill se ändring

Cannabislegalisering är en debatt som förs i många olika länder.

Förespråkare menar att legalisering kan leda till säkrare konsumtion och störda inkomstkällor för kriminella organisationer.

Folkhälsomyndigheten framhåller alltjämt att det finns flera negativa effekter, men medger att mer forskning om ämnet behövs.

– Det behövs fler och mer välgjorda studier där det går att utesluta omvända samband och påverkan av andra förklarande faktorer, exempelvis tobaksrökning, och utesluta att utfallen förklaras av gemensamma riskfaktorer.

Foto: V. Amano

Text: Redaktionen


JUST NU: Miljontals mobiliseras – diktator rustar för krig

2025 10 18

Kraftiga spänningar mellan två länder är på väg att trappas upp ytterligare.

Igår kom rapporter om att USA återigen attackerat ett fartyg i Karibien utanför Venezuela.

Donald Trump har hävdat att fartygen fraktat droger på väg mot USA.

– När de är lastade med droger är de "fair game", och det var alla dessa fartyg, sa Trump, rapporterade Reuters.

Har förklarat krig

USA har förklarat krig mot de omtalade knarkkartellerna, vilket ger den amerikanska militären juridisk möjlighet att attackera fartyg i Karibiska havet.

Stormakten har satt stor militär press på Venezuela genom att placera ut krigsfartyg, stridsflygplan och 10 000 soldater i regionen.

Nu svarar Venezuelas ledare Nicolás Maduro på den amerikanska maktdemonstrationen.

Mobiliserar miljoner

Venezuela mobiliserar nu trupper och miliser i miljoner.

– Maduro har hävdat att hans frivilliga miliser nu har mer än 8 miljoner reservister, även om experter har ifrågasatt den siffran liksom kvaliteten på truppernas utbildning, uppger CNN.

– Fram till den 17 oktober har 20 av 23 venezuelanska delstater militariserats som en del av Maduros militära mobilisering, kallad ”Självständighet 200”.

LÄS OCKSÅ: “Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj”

”Redo för strid”

Efter att USA flyttat sin militär närmare Venezuela ger Maduro signalen att landet inte kommer vika ner sig.

– Folket är redo för att slåss, redo för strid, säger Nicolás Maduro, rapporterar Wall Street Journal.

I ett tv-sänt tal fördömer Maduro den amerikanska närvaron i landet.

– Men vårt folk är tydligt, enat och medvetet. Vi har medlen för att än en gång besegra denna öppna konspiration mot freden och stabiliteten i Venezuela, säger han, rapporterar CNN.

Anklagar USA

Maduro har också anklagat den amerikanska administrationen för att försöka stjäla landets oljerikedomar.

Enligt fler källor är de amerikanska attackerna mot de påstådda narkotikabåtarna bara början.

– USA:s senaste militära angrepp på narkotikabåtar bara är början på en större insats för att befria regionen från narkotikahandel och potentiellt få bort Maduro från makten, uppger flera källor, enligt CNN.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump – “Kostar bara 76 miljarder”

Text: Redaktionen


17 oktober 2025

JUST NU: Trump ger besked om Tomahawk-robotar

2025 10 17

Trump ger besked om Tomahawk-robotar.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har träffat president Trump i Washington på fredagen.

Zelenskyj kom till USA med förhoppningen om att USA ska förse Ukraina med Tomahawk-robotar.

Nu har han fått ett besked av Trump.

Trump ger besked

En av Zelenskyjs största förhoppningar med besöket i Washington var att Trump skulle säga ja till att förse Ukraina med de amerikanska kryssningsrobotarna.

Men Ukrainas president har inte lyckats övertala Trump, rapporterar Axios.

Donald Trump säger istället att han vill få slut på kriget i Ukraina utan att behöva skicka Tomahawk-missiler, enligt tidningen.

Han är alltså inte redo att säga ja nu och hoppas att det inte ska bli nödvändigt i framtiden heller.

Efter torsdagens telefonsamtal med Vladimir Putin, hoppas Trump istället på att kunna förhandla fram ett fredsavtal med Ryssland.

Trots många misslyckade försök tror Trump att båda sidor vill ha fred.

– Jag tror att president Zelenskyj vill att det ska göras och jag tror att president Putin vill att det ska göras. Nu behöver de bara komma överens lite, säger Donald Trump, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump - "kostar bara 76 miljarder"

”Farliga vapen”

Donald Trump erkänner emellertid att det finns en risk att Putin bara ”spelar ett spel” för att vinna tid.

– Folk har ”spelat” med mig i hela mitt liv och jag har klarat mig riktigt bra, säger Trump.

Ukraina har erbjudit ett utbyte där USA får ukrainska drönare mot att Ukraina får Tomahawks.

Förslaget intresserar Trump, men den amerikanska presidenten säger samtidigt att USA behöver sina Tomahawks för sin egen säkerhet.

Han är också orolig för att orsaka en eskalering av kriget i Ukraina om han förser landet med Tomahawks, säger han.

– De är mycket farliga vapen. Det kan innebära en eskalering. Tomahawks är en stor sak, säger Donald Trump, enligt tidningen.

Zelenskyj har med andra ord inte fått det positiva besked om Tomahawks som han hade hoppats på.

Trumps besked är istället att han hoppas på att kriget får ett snabbt slut.

Donald Trump ska även träffa Rysslands diktator Vladimir Putin på ett toppmöte i Ungern. Datum för mötet har ännu inte fastställts.

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkonkurser

Text: Redaktionen