Glatt besked – här blir det sol och +26 i helgen

2023 08 18

Regnet har vräkt ner på många håll – men nu kommer strålande solsken!

Efter en blöt och dyster sommar runt om i landet kommer nu Sveriges vädermyndighet med en viktig påminnelse – ännu är sommaren inte slut.

Solsken på ingång

Sveriges Meteorologiska och Hydrologiska Institut – mer känt som SMHI – rapporterar att solsken är på ingång i stora delar av landet på lördagen.

Och det råder ingen tvekan om var det allra soligaste vädret väntas.

– I norr, uppger meteorolog Katarina Andersson,

– Moln i söder, sol i norr, sammanfattar hon.

Lördag morgon

På lördag morgon och förmiddag väntas sol i följande delar av Sverige:

- Norra Norrland

- Södra Norrland

- Svealand i form av norra och östra Dalarna, norra Västmanland och norra Uppland.

- I Götaland blir det bara en del solglimtar och då gäller det gränsen kring Halland och Skåne samt möjligen kring Kalmar och Öland.

Lördag lunch

Mitt på dagen på lördagen ligger solen kvar i samma område.

Dessutom väntas solen sticka fram i Värmland och mellersta Västmanland.

Det väntas också bli relativt varmt.

– I den varmare luften över Götaland kan temperaturen nå 25 grader.

Så pass varmt väntas det bli i Skåne, Västkusten, Blekinge och Småland.

Lördag eftermiddag

Senare på dagen stiger temperaturen upp till 26 i Skåne med chans till sol i delar av västra delen av landskapet.

I hela Norrland och Svealand blir det istället omkring 20 grader.

På kvällen blir det allt soligare i Skåne, Halland, Blekinge, södra Kalmar län, Öland och möjligen Gotland.

Hela norra Sverige får soligt väder hela dagen.

Söndagen

Det blir återigen en solig start på dagen i stora delar av Norrland på söndagen.

Men solglimtarna i södra Sverige ersätts istället av ett rejält regnväder.

Det inleds i Skåne och Västkusten redan kring midnatt natten till söndagen och sveper sedan vidare norrut.

Kraftigt regn

Vid lunchtid är det regn över stora delar av Småland, Östergötland och Västergötland och ända upp till Dalarna och Jämtland.

– Tidvis kraftigt regn.

– Regnet väntas under söndagen fortsätta upp över södra Norrland, rapporterar meteorolog Katarina Andersson på SMHI:s webbsida.

Nästa vecka har södra Sverige chans att ta revansch för det dåliga vädret i helgen.

Då väntas nämligen en hel del sol i Götaland.

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Putin kan störtas – kupp på gång

2026 03 30

Oron för en kupp sprider sig i Ryssland.

En våg av pessimism och missnöje sköljer genom Rysslands elit och bland människor som brukar vara regimvänliga.

Nu spekuleras det i att Putin kan utsättas för en kupp.

Hån och missnöje

Rysslands framryckning på slagfältet har i princip stannat av, samtidigt som ukrainska drönar- och missilattacker blir allt mer kännbara för det ryska civilsamhället.

Nu märks oron och missnöjet även bland ryska nationalister och regimvänner, rapporterar Daily Express.

– Vi har fått en spark i bollarna igen, säger stats-TV-propagandisten och krigskommentatorn Aleksandr Sladkov, efter attacker mot ryska oljeterminaler i Finska viken, enligt tidningen.

Han tycktes håna Putin och regimen och gjorde jämförelser med den brittiska komediserien Blackadder.

– Mycket sägs bakom kulisserna om vår möjligen listiga plan. Men vissa tvivlar: vad är det för listig plan som innebär att våra företag slås ner som flugor med en flugsmälla? säger tv-propagandisten.

Även krigsbloggaren Yuriy Podolyaka uttrycker missnöje med regimen, och menar att många i den ryska eliten håller med.

– Nu ser vår härskande klass den nuvarande toppledningen som en giftig figur – inte ens en tillgång, utan en belastning. De [eliten] vill verkligen att detta krig ska ta slut, för återkomsten av de gamla goda tiderna, när man fritt kunde resa till väst, inte frukta sanktioner, sälja kolväten och återta den europeiska marknaden, säger han.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Spekulationer om kupp

Blockeringen av sociala medier såsom Telegram har också skapat ett stort allmänt missnöje.

Nu spekuleras det i att en kupp är på gång i Ryssland.

– Händelserna kring att blockera Telegram och skapa skäl till allmänt missnöje är avsiktliga och påminner om förberedelser för en statskupp, en.... revolution, eller något liknande, säger kommentatorn Evgeny Andrushchenko, enligt tidningen.

Advokaten och krigsförespråkaren Ilya Remeslo hävdar att situationen kring kriget har urartat totalt, och att Putin måste ”åtalas som krigsförbrytare”.

Sociologen och analytikern Igor Eidman flaggar för ett ”myteri” inom den härskande klassen.

– Detta är en konspiration av en betydande del av den ryska eliten, som är intresserade av att acceptera Trumps erbjudande om att frysa kriget, säger han.

– Denna grupp är extremt missnöjd med att Putin i praktiken avvisar Trumps utsträckta hand, tillägger han.

Eidman misstänker att en grupp insiders "förbereder sig för att göra sig av med Putin", enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen