GLÄDJEBESKED: Sänker matpriserna

2023 05 24

Ett glädjande besked når Sveriges matkonsumenter på onsdagen..

Matpriserna sänks – igen.

Det meddelar uppstickaren Lidl i ett pressmeddelande idag.

Inför den stundande midsommarhelgen tar vi ytterligare steg för att bidra till att hålla tillbaka prisökningarna på mat och dämpa inflationstrycket, säger Jakob Josefsson som är Sverigechef på Lidl. 

Inför midsommar 

Initiativet inkluderar även frysta matpriser – det vill säga att produkter skyddas från höjningar – och kommer att gälla fram till minst 30 juni. 

Det innebär alltså att matkedjan försäkrar deras kunder om att priserna inte ska sticka iväg till den stundande storhelgen. 

– Vi vill att fler ska ha råd med bra mat till midsommar, säger Jakob Josefsson i samma pressmeddelande. 

100 nya varor 

I mars banade Lidl väg och var den första kedja att gå ut och meddela prissänkningar på livsmedel. 

Då fanns drygt 100 varor på listan – som nu adderas med ytterligare 100 matvaror.

Flera av produkterna som sänks i pris är i synnerhet storsäljare just kring midsommarhelgen.

- Hamburgerbröd

- Sill

- Gräddfil

- Skagenröra

- Grillkorv

- Tårtbottnar

- Vispgrädde

- Färsk hel kyckling

- Grillost

- Glass

- Öl

Fått ett uppsving

Lidl har under våren fått ett uppsving, vilket bekräftades i bolagets första kvartalsrapport under 2023.

Enligt Jakob Josefsson såg man en ökad kundtillströmning redan under fjolåret.

Han har också poängterat att affärsmodellen är att fokusera på sig själva, snarare än konkurrenterna.

– Vi växer ungefär dubbelt så mycket som branschen, sade Lidl-chefen till Svenska Dagbladet tidigare i maj.

5 600 anställda i Sverige

Lidl grundades i Tyskland 1930 och fick sitt nuvarande namn 1973.

2003 slog Lidl upp portarna i Sverige och idag jobbar 5 600 anställda i dess 205 butiker i Sverige.

33 procent av Lidls produkter kommer från leverantörer i Sverige framhåller matjätten.

LÄS MER: Obehagligt upptäckt för Lidl-kunder

Foto: Maria Lin Kim resp Tara Clark

Text: Redaktionne


Fem döda på Disney World – kuslig dödsvåg skakar nöjesparken

2025 11 20

Fem personer har, under delvis okända omständigheter, förlorat livet på Disney World inom loppet av bara några veckor.

Under hösten har nöjesparken i amerikanska Florida skakats av flera dödsfall, både akuta sjukdomsfall och misstänkta självmord.

Det senaste i raden blev känt för allmänheten bara häromdagen, rapporterar New York Post.

En oidentifierad gäst ska ha dödförklarats den 8 november på ett av de dyrare hotellen som ligger i anslutning till parken, uppger tidningen.

Det är  den femte personen som dött i en skrämmande rad av dödsfall på Disney World, som ofta kallas för den mest magiska platsen på jorden.

Vill inte kommentera

Polisen har inte avslöjat några detaljer om det senaste dödsfallet. Enligt New York Post ska personen ha upptäckts vid en av fastigheterna tillhörande lyxresorten Saratoga Springs på eftermiddagen det aktuella datumet.

Enbart ett par minuter senare kom uppgifter om att personen dödförklarats, vilket senare också bekräftades av rättsläkare.

Varken Disney eller polisen har gett några kommentarer om händelsen.

Minst två självmord

Vågen av dödsfall på Disney World inleddes den 14 oktober när 31-årige Summer Equitz hittades död på Contemporary Resort i ett förmodat självmord.

Hon hade försvunnit från sitt hem i Illinois bara timmar före upptäckten, enligt lokala myndigheter.

En vecka senare dog en gäst i 60-årsåldern på Disney Fort Wilderness Resort & Campground. Enligt polisen berodde dödsfallet på ett redan existerande medicinskt tillstånd.

Sedan dess har den tragiska trenden fortsatt.

Den 23 oktober hoppade 28-årige Matthew Alex Cohn från tolfte våningen på samma hotell som Summer Equity hittades död knappt två veckor tidigare. Även här misstänker polisen självmord.

Omkring en vecka senare, den 2 november, hittades en kvinna i 40-årsåldern livlös på budgethotellet Disney Pop Century Resort och dödförklarades kort senare.

Polisen misstänker inget brott i samband med dödsfallet, skriver New York Post.

Mår du eller någon i din närhet dåligt eller har självmordstankar finns det hjälp att få. Du kan till exempel kontakta:

Källa: 1177

Foto: Guillermo GR

Text: Redaktionen


20 november 2025

Hushåll med eldstäder uppmanas – ”var femte saknar det”

2025 11 20

20 procent av hushållen går in i eldningssäsongen utan viktigt skydd.

När vinterns eldningssäsong drar i gång uppmanas alla hushåll med eldstäder att se över sitt brandskydd – särskilt då var femte svenskt hushåll fortfarande saknar grundläggande utrustning.

Bristande brandskydd

I en ny sammanställning av över 70 000 skadeförebyggande besiktningar konstaterar Anticimex att 21 procent av de svenska småhusen har brister i sitt brandskydd.

I hela 4 procent saknas dessutom brandvarnare helt.

– Vi vill uppmana alla husägare att kontrollera att man har brandvarnare, brandsläckare och brandfilt hemma, säger Johanna Lindström, husexpert på Anticimex.

– Har man inte – köp direkt som en tidig julklapp till sig själv. Den investeringen kan rädda liv.

Den vanligaste bristen är avsaknad av brandfilt, något som saknas i 17 procent av husen.

Därefter följer brandsläckare som saknas i 8 procent av bostäderna.

LÄS MER: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Eldstäder i fokus

När temperaturen sjunker används eldstäder mer frekvent, och det ökar risken för soteld. Soteld uppstår när sot och tjära i skorstenen börjar brinna, ofta till följd av dålig sotning eller felaktig eldning.

Resultatet kan bli skador i skorstenen och i värsta fall en fullt utvecklad husbrand.

Anticimex och brandexperter betonar därför vikten av regelbunden sotning och rätt eldningsrutiner.

Att elda med torr ved, följa eldningsinstruktioner och ge elden rätt lufttillförsel är avgörande för att minska riskerna.

– Brandrisken ökar när vintern kommer och när mörkret faller tänder vi fler ljus och eldar mer, säger Lindström.

– Faktum är att det sker flest bostadsbränder i december och januari.

Fler brandvarnare behövs

Besiktningarna visar också att många hus har brandvarnare – men för få.

Rekommendationen är minst en brandvarnare per 60 kvadratmeter, samt i alla sovrum, vid köket och på varje våningsplan.

– Bor man i ett större hus behöver man flera brandvarnare, säger Lindström och framhåller att alla bör testa sina brandvarnare en gång i månaden.

Utöver brandvarnare uppmanas hushåll att kontrollera brandsläckarens ålder och tryck, samt att utrustningen är lätt att nå.

I 1 procent av husen står brandsläckaren placerad på en svåråtkomlig plats – en detalj som kan få stor betydelse om olyckan är framme.

LÄS MER: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds

Foto: C Banks

Text: Redaktionen