Glädjebesked för pensionärer – kan få betala mindre

2024 10 25

Nu kommer ett mycket positivt besked för pensionärer som har svårt att få ekonomin att gå ihop.

Många äldre har drabbats hårt av ökade kostnader de senaste åren.

Dyrare mat och el samt högre räntor är några av de faktorer som har tyngt hushållens ekonomi.

Men nu kan en av utgifterna komma att sänkas rejält för många pensionärer, rapporterar TV4.

”Otrolig förändring”

Det handlar om kostnaden för att gå till tandläkaren.

Idag presenterade regeringens utredare ett nytt förslag som innebär betydligt billigare tandvård för alla över 67, enligt kanalen.

Från och med 2026 kommer en vanlig tandvårdsbehandling, till exempel att laga en tand, bara att kosta mellan 100 och 400 kronor för personer över 67.

– Det innebär en otrolig förändring i kostnadsbilden för tandvård för äldre, säger Lars Fredriksson, övertandläkare på Folktandvården, till kanalen.

90 procent av kostnaden

Staten kommer att stå för 90 procent av kostnaden, förklarar han.

– Det stora är att man inför något som kallas ”tiotandvård” för de som fyller 67 år 2026. Det innebär att de att kommer få betala 10 procent av det referenspris som staten har satt, säger Lars Fredriksson.

Att man satsar så stort på just äldres tandvård beror på att många äldre har ett stort tandvårdsbehov, samtidigt som en del också har en ansträngd ekonomi.

Yngre har däremot bättre tandhälsa generellt sett, rapporterar kanalen.

”Väldigt mycket billigare”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) har tidigare sagt att den planerade reformen kommer att få stor betydelse för äldres ekonomi.

– Det kommer att bli väldigt mycket billigare för äldre att gå till tandläkaren än vad det är idag, har han sagt till SVT.

Regeringen har redan avsatt 3,4 miljarder i budgeten från och med 1 januari 2026 för att finansiera reformen, enligt kanalen.

Socialministern har beskrivit det som den största tandvårdsreformen på över 20 år.

Reformen finansieras genom att den avgiftsfria tandvården för unga 19-23 tas bort, men samtidigt får den gruppen fördubblat tandvårdsstöd, enligt socialministern.

Foto: Esther Ann

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


22dec25

Stor förvirring – Kreml förnekar helt

2025 12 22

USA:s utrikesminister JD Vance hävdar att ett ”genombrott” har skett i samtalen mellan Ukraina, Ryssland och USA.

– Det genombrott som jag känner att vi har gjort är att alla problem nu faktiskt ligger öppet på bordet, säger han till den brittiska tidningen UnHerd.

I intervjun säger Vance också att parterna ”gjort framsteg” i förhandlingarna.

Nu slår Ryssland tillbaka.

Kremls talesperson Dmitrij Peskov säger att han inte har en aning om vad USA:s vicepresident menar med ett ”genombrott”.

– Ärligt talat har jag ingen aning om vad det betyder, säger han till den ryska tv-kanalen Rossiya-1.

Inte säker på fredlig lösning

I helgen förde den amerikanska delegationen samtal med både ryska och ukrainska företrädare.

Enligt JD Vance har Ryssland och Ukraina olika prioriteringar som måste hanteras.

– Jag tycker att vi har gjort framsteg, men jag kan inte med säkerhet säga att vi kommer att nå en fredlig lösning, säger vicepresidenten till UnHerd.

– Jag tror att det finns en god chans att vi gör det och jag tror att det finns en reell risk att vi inte gör det, tillägger han.

Största hindret

Territoriella eftergifter är fortfarande den svåraste nöten att knäcka, uppger JD Vance.

– Jag tror att ryssarna verkligen vill ha territoriell kontroll över Donetsk, säger han och fortsätter:

– Ukrainarna ser det, fullt begripligt, som ett stort säkerhetsproblem. Samtidigt erkänner de privat att de så småningom förmodligen kommer att förlora Donetsk – men det kan dröja 12 månader eller längre än så.

Vances påstående om att Ryssland kan erövra hela Donetsk inom ett år saknar stöd. En kartläggning från tankesmedjan Institute for the Study of War och tidningen The Economist har tidigare fastslagit att det skulle ta omkring fem år för Ryssland att ta över Donetsk i nuvarande takt.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Viktigaste försvarsställningarna

Ukrainska styrkor kontrollerar omkring 30 procent av Donetsk och landets viktigaste försvarsställningar finns i regionen. Om Donetsk överlåts till Ryssland ligger vägen mot Kyiv öppen för ryska styrkor, enligt flera bedömare och experter.

LÄS OCKSÅ: Sju svenskar har dragit in 790 miljoner kronor

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen