Glädjebesked för katt- och hundägare – efterlängtad prisnedgång

2024 11 14

Efter en tuff period med många kostnadsökningar kommer ett efterlängtat besked för djurägare i Sverige.

Veterinärkostnaderna har minskat markant den senaste tiden.

Det visar statistik som SCB tagit fram på uppdrag av sajten Kattly.

– Veterinärkostnader går emot den allmänna trenden i samhället – en mycket välkommen utveckling för landets katt- och hundägare, framhåller Kattly i en kommentar till undersökningen.

Tvärtemot trenden

Sedan oktober 2023 har veterinärkostnaderna minskat med 7,2 procent. Mellan januari och oktober 2024 har priserna för veterinärtjänster sjunkit med nästan 15.

Samtidigt har den allmänna prisbilden i samhället ökat under samma period. Under januari till oktober har KPI för alla varor och tjänster ökat något.

– Detta innebär att prisbilden för veterinärtjänster blivit betydligt mer fördelaktig för djurägare – en oväntad och mycket positiv utveckling i ett klimat präglat av generella prishöjningar, rapporterar Kattly.

”Enklare att ta hand om djuren”

Prisutvecklingen är ett välkommet besked för alla djurägare i Sverige.

Det betonar Joakim Flisberg, grundare av Kattly.

– Vi på Kattly.se värdesätter denna positiva prisutveckling på veterinärtjänster mycket högt. Vi arbetar dagligen för att stödja Sveriges katt- och djurägare och de lägre priserna gör det enklare för dem att ta hand om sina djur, säger han i ett uttalande.

Fakta: Husdjur i Sverige

- I drygt en tredjedel (34%) av landets hushåll lever svenskar tillsammans med något eller flera husdjur

- Katterna är det populäraste husdjuret. 20 procent av alla hushåll har en katt, medan 14 procent har en hund och fem procent ett mindre husdjur som kanin eller fågel

- Antalet katter i landet har ökat med 200 000 individer sedan 2020. Allra flest katter bor det i västra delarna av landet, i Halland och Västra Götaland, där det huserar totalt 355 000 katter

- Majoriteten av katterna bor tillsammans med en eller flera vuxna utan barn i hushållet. Av katthushållen har 56 procent en katt, medan 32 procent har två katter och 12 procent har tre eller flera katter

Källa: Agria resp Novus

Foto: S. Westfall

Text: Redaktionen


18 aug 26

”Lägg undan pengar” – stor ökning väntar hushållen

2026 08 18

Svenska hushåll uppmanas att lägga undan pengar inför hösten och vintern.

Uppmaningen kommer från Patrik Södersten, elprisexpert på Fortum.

Han flaggar för att de höga elpriserna väntas bestå under en längre tid.

Svenska hushåll kan därför räkna med betydligt högre priser under hösten och vintern jämfört med samma period i fjol.

Södersten framhåller att det därför kan vara klokt att upprätta en särskild budget för att tackla prisökningarna.

– Vi har haft torrt väder hela året vilket påverkat nivåerna i vattenmagasinen negativt under lång tid och sommarens väderlek har tyvärr inte förbättrat förutsättningarna. Det kan vara klokt att kika på förra vinterns elräkningar och lägga undan motsvarande summa för att vara förberedd, säger han.

”En krona per kilowattimme”

Energikrisen som uppstått till följd av Irankriget spär på osäkerheten på elmarknaden.

Stängningen av Hormuzsundet, i kombination med låga nivåer i gaslagren och sommarens värmeböljor i Europa, riskerar att leda till fortsatt höga elpriser den närmaste tiden, uppger Södersten.

Han hänvisar till att genomsnittspriset i elområde SE3 ligger på 77 öre per kilowattimme under årets första sju månader. Det markerar en ökning med 64 procent jämfört med fjolåret, då genomsnittspriset landade på 47 öre/kWh.

– Backspegeln är ett sätt att bedöma läget, men man kan också kika på hur marknaden och elbörserna förutspår utvecklingen och där görs bedömningen att elpriset kan landa på runt en krona per kilowattimme i vinter, säger Fortums elprisexpert, 

LÄS MER: Stor rusning på villamarknaden

Lås priset tillfälligt

Inför vintern kan det även vara klokt att kika på ett fast elavtal.

Att tillfälligt låsa priset under en period, exempelvis över vintermånaderna, kan vara en smart lösning för om man är känslig för prissvängningar, konstaterar Södersten.

– Vi ser ett något högre intresse för olika varianter av prislåsningar hos våra kunder just nu, säger han.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i

Foto: V. Solar

Text: Redaktionen


18 aug 26

Larm om Visa och Mastercard

2026 08 18

Det kommer nu larm om svenska bankkort, inklusive de två stora märkena Visa och Mastercard.

Varningen utfärdas av cybersäkerhetsföretaget NordVPN.

Enligt företaget ligger flera svenska bankkort ute till försäljning på dark web, en dold och krypterad del av internet där användare kan vara anonyma.

De stulna betalkorten reas i princip ut.

– På dark web säljs stulna betalkort för ett medianpris på omkring 11 dollar – mindre än vad en kaffe och en kanelbulle kan kosta på stan, rapporterar NordVPN.

Dessutom kan användare på dark web komma över kapade id-handlingar för några extra hundralappar.

– Ett svenskt ID-kort eller körkort kostar cirka 34–35 dollar. En så kallad ”fullz”, alltså en komplett uppsättning personuppgifter kopplade till en individ, kostar runt 90 dollar, framhåller företaget.

”Lätt att stjäla”

Kartläggningen visar även att svenska Office 365-konton säljs för omkring 27,50 dollar, vilket motsvarar cirka 260 kronor. Inloggningsuppgifter till streamingtjänster som Netflix säljs för mindre än 50 kronor och konton på sociala medier värderas till omkring 115 kronor.

– Många föreställer sig att datastöld är en dramatisk och riktad attack. I verkligheten är det ofta betydligt mer vardagligt: lösenordet till din e-post, ditt Netflix-konto eller sparade kortuppgifter, säger Marijus Briedis, CTO på NordVPN.

– Den information du knappt tänker på är precis den som är vanligast och billigast på dark web, just eftersom den är lätt att stjäla

LÄS OCKSÅ: Stor rusning på villamarknaden

Så skyddar du dig

Den som vill skydda sina personuppgifter behöver inte göra några omfattande förändringar, enligt Marijus Briedis.

– Cybersäkerhet handlar i grunden om att ta kontroll över sina digitala vanor. Genom att använda starka och unika lösenord, aktivera multifaktorautentisering, använda VPN på offentliga nätverk och tänka efter kring vilken information man delar kan man minska risken betydligt, säger han och tillägger:

– Cyberkriminella söker ofta efter den enklaste vägen in, så små förändringar i vardagen kan göra stor skillnad.

ANDRA LÄSER: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Jarmoluk

Text: Redaktionen