Glädjande besked om smittspridningen

2021 05 19

Smittspridningen har fallit med hela 26 % i Region Stockholm den senaste uppmätta veckan.

Det framgår av regionens nya lägesrapport och veckan dessförinnan föll smittspridningen med 8 %.

– Det är en tydlig nedgång och vi hoppas att det är ett trendbrott som håller i sig. Men det är fortfarande en stor smittspridning och det gäller att fortsätta att följa rekommendationerna, betonar tillförordnade hälso- och sjukvårdsdirektören Johan Bratt till SvD.

De senaste tre dagarna har även antalet sjukhusvårdade minskat med 26 personer till 308 stycken. Men på intensiven är trycket fortfarande mycket stort

– Vi brukar ha cirka 90 platser öppna på iva, nu har vi 142. Det sliter på medarbetarna så det är jätteviktigt att smittspridningen minskar, säger sjukvårdsdirektören till SvD.

Samtidigt som antalet sjukhusvårdade äldre har minskat tydligt så finns det nu allvarligt sjuka personer mellan 40 och 50 år på sjukhusen i Region Stockholm.

Foto: Region Uppsala.

ANALYS

Utvecklingen är positiv och förhoppningsvis bidrar sommarvädret till en ännu ljusare utveckling framöver rörande smittspridningen. Men det är alldeles för tidigt att andas ut och en rad länder har drabbats av ökade problem även efter att en stor andel av invånarna vaccinerats. Slutsatsen är att det är fortsatt viktigt att hålla distansen och att följa alla andra rekommendationer.

[yop_poll id="52"]

02 jun 26

Historiskt väderbesked i Sverige – första gången sedan 1859

2026 06 03

Flera historiska värmerekord har slagits i Sverige.

Det visar färska siffror från mätstationer runt om i landet.  

Ett 50-tal stationer i Svealand och Norrland med mycket långa mätserier noterade rekordhög vårmedeltemperatur, uppger SMHI.

Årstiden blev bland annat rekordvarm i:

- Uppsala, mätstart 1722

- Stockholm, mätstart 1756

- Härnösand, mätstart 1787

Varmaste sedan 1859

I sin helhet blev våren i Sverige 2026 den varmaste som uppmätts sedan de landsomfattande mätningarna inleddes 1859.

– Värmen märktes tydligast i landets norra delar, där flera gamla rekord slogs med god marginal. På flera platser i Lappland hamnade vårens medeltemperatur dessutom över noll grader för första gången sedan mätningarna startade, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

En stark bidragande faktorn till rekordvärmen var den ovanligt milda marsmånaden, som gav våren en mycket varm start.  

– April och maj blev inte lika extrema i hela landet. I södra Sverige låg temperaturerna tidvis närmare det normala, medan norra Sverige fortsatte att ha temperaturer över det normala, uppger Lasse Rydqvist.

Högsta temperaturen

Vårens varmaste dag inträffade den 1 maj i Oskarshamn, då termometern visade 28,6 grader.

Årstidens lägsta temperatur, 23 minusgrader, noterades den 2 mars i Gielas i Lappland.

LÄS OCKSÅ: Dråpslag för många som väljer elbil – stödet kan försvinna 

Extremvärme i Europa

Samtidigt drabbades stora delar av Europa av en extrem värmebölja i maj. Värmerekord har noterats i bland annat, Portugal, Storbritannien och Frankrike.

Extremvärmen kopplas till väderfenomenet El Niño, som är ovanligt starkt i år.

Värmeböljan orsakades av en så kallade värmekupol, där varm luft från Nordafrika har fångats under ett kraftfullt högtrycksområde.

– Det handlar förenklat om ett kraftigt högtryck där varm luft stängs in och pressas nedåt, ungefär som under ett lock, framhåller Klarts Lasse Rydqvist.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


03 jun 26

Kraftigt regn drar in över Sverige

2026 06 03

Njut av solen för snart väntar riktigt blöta dagar.

Det flaggar SMHI för i sin senaste väderprognos.

Redan under onsdagseftermiddagen drar en första front med regn in över sydvästra Sverige.

Regnvädret biter sig kvar över landet under torsdagen och fredagen. På flera håll kan regnet bli kraftigt, uppger SMHI.

– På torsdag och fredag letar sig lågtryck och fronter in från sydväst och rör sig långsamt nordost över landet. Fronterna berör först södra delen av landet och för med sig både regn och skurar som lokalt kan vara kraftiga, framhåller myndigheten.

SVT:s väderprognos flaggar också för omfattande nederbörd under torsdagen.

– Ett mer omfattande regnområde drar in västerifrån över landet och vädret blir generellt ostadigt i söder, framhåller kanalens meteorologer.

Fram med paraplyet

Regnvädret beräknas hålla i sig under helgen.

Men det blir inte lika intensivt som under torsdagen och fredagen.

– Under lördag och söndag fortsätter fronter med regn att passera åt nordost över landet. Solen får då varvas med perioder av regn eller skurar samtidigt som det fortsätter att tidvis vara blåsigt, uppger SMHI.

LÄS MER: Historiskt väderbesked i Sverige – första gången sedan 1859

Välkommet

Fler regniga dagar behövs i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) har varnat för att grundvattennivåerna är kritiskt låga i fem län i området:

- Skåne

- Blekinge

- Gotland

- Kalmar

- Jönköpings

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Trumps könslag stoppas i USA 

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen