GLADA NYHETER: Jätteframsteg i kamp mot obotlig sjukdom

2023 01 06

Amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA kan idag ge ett mycket glädjande besked.

Man har nämligen godkänt en ny alzheimermedicin i USA som beskrivs som mycket lovande, rapporterar Wall Street Journal.

– Vi har försökt i flera decennier och vi måste vinna, säger Marwan Sabbagh, specialist på Alzheimers vid Barrow Neurological Institute i Phoenix och konsult på Biogen, som tillsammans med Eisai producerat läkemedlet som går under namnet Iecanemab.

En "milstolpe"

Alzheimers, den vanligaste formen av demenssjukdom, har inget botemedel.

Tyvärr innebär de nya amerikanska framstegen ännu inte heller ett sådant, men däremot kommer det att bidra till att bromsa utvecklingen av sjukdomen betydligt effektivare än tidigare.

Detta genom att reducera proteinet amyloid i hjärnan hos människor som befinner sig i ett tidigt stadie av sjukdomen.

Forskarna beskriver framgångarna och myndigheternas godkännande som en “milstolpe” när det gäller att hitta nya behandlingar mot Alzheimers.

Behandlar inte bara symtom

På sin hemsida beskriver FDA betydelsen av beslutet.

– Alzheimers sjukdom försvårar livet för dem som lider av den och har förödande effekter på deras nära och kära, säger Billy Dunn, chef för Office of Neuroscience i FDA:s Center for Drug Evaluation and Research.

– Det här alternativet är den senaste behandlingen för att påverka den underliggande sjukdomsprocessen av Alzheimers, istället för att bara behandla symtomen av sjukdomen.

Skador i hjärnan

Att behandla symtomen är det som man hittills varit begränsad till att göra, så även i Sverige.

Det finns ingen behandling som tar bort demenssjukdomen. Den beror på skador i hjärnan som inte går att läka. Men det finns mycket stöd att få för dig som har en demenssjukdom, konstaterar 1177.se.

– Vid Alzheimers sjukdom finns det läkemedel som kan lindra vissa symtom under en period. Läkemedlen kan till exempel göra att din koncentration, ditt minne eller ditt språk blir lite bättre.  

Inte för alla

I USA lever 6,5 miljoner människor med Alzheimers sjukdom. År 2060 spås den siffran ha växt till 13,8 miljoner, enligt CNN.

Det är dock inte säkert att alla som lider av sjukdomen kommer kunna ta del av den nya medicinen.

– Jag kommer att ordinera detta läkemedel till rätt person, i rätt dos och på ett mycket noggrant kontrollerat sätt. Men det här läkemedlet är inte för alla, säger Richard Isaacson, läkare och verksam vid Florida Atlantic University’s Schmidt College of Medicine.

Till exempel bör man avstå behandlingen om man går på blodförtunnande medicin.

– Jag skulle ha en uppriktig diskussion med mina patienter, säger han till CNN.

Foto: E. Shakharova

Text: Redaktionen


26 januari 2026

SWEDBANK: Gräns dras vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 01 27

Relationen mellan pengar och lycka är sedan länge ett omdebatterat ämne.

Studier har visat ett visst samband mellan ökad inkomst och nivå av lycka.

Nu presenterar Swedbank, i samarbete med Sparbankerna och Handelshögskolan i Stockholm, en färsk rapport på ämnet.

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i ett uttalande.

– En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll.

Gränsen dras vid 50 000 kronor

Det finns flera olika faktorer som påverkar upplevelsen av lycka, men ålder och inkomst är en av dem.

– Lyckan ökar med ålder och inkomst, men högre lön än 50 000 kronor verkar inte göra människor så mycket lyckligare, uppger Swedbank, med hänvisning till rapporten.

– Andelen som är olycklig är däremot betydligt högre bland de med lägst inkomst.

Två av tre väljer lycka

Rapporten innehåller också en studie hur människor värderar pengar i jämförelse med lycka.

Två av tre skulle hellre höja sin känsla av lycka än att höja sin inkomst.

– Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka vid Handelshögskolan i Stockholm.

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter

Fler slutsatser

Rapporten bekräftar också att de som kan lägga undan pengar i sparande upplever större lycka, och de som spenderar pengar på upplevelser, istället för att köpa grejer, generellt är lyckligare.

– Man kan påverka sin lycka genom att hantera sin ekonomi klokt, säger Madelén Falkenhäll.

– Med ett sparande får man större möjligheter att påverka sitt liv, det ger trygghet och framtidstro. Att göra en budget och att lägga sina pengar på upplevelser och fritidsintressen snarare än shopping skapar också förutsättningar för lycka.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


Forskare varnar för undergången – domedagsklockan ställs om idag

2026 01 27

Den omtalade “domedagsklockan” kommer att ställas om på tisdagen.

“Domedagsklockan” är en symbolisk klocka vars syfte är att visa hur nära jorden är en mänskligt orsakad undergång. Den skapades ursprungligen för att bedöma risken för ett kärnvapenkrig mellan USA och Ryssland under kalla kriget.

Ju närmare visaren är midnatt – desto närmare är katastrofen, enligt forskarna.

Sedan förra året står klockan på 89 sekunder i midnatt. 

Närmare tolvslaget än någonsin. 

Och enligt forskare är det "oundvikligt" att klockan inte flyttas fram när den ska uppdateras i eftermiddag, rapporterar Daily Mail.

– Enligt min mening borde klockan kunna flyttas fram med minst en sekund. Vår största oro är det existentiella hot som de mer än 12 000 kärnvapnen i världen idag utgör, säger Alicia Sanders-Zakre, nobelpristagare och policychef på Internationella kampanjen för att avskaffa kärnvapen, till tidningen.

"Mer orolig än någonsin"

Det är inte bara kärnvapenrisken som utgör underlag när forskarna ska fatta beslut om klockan. Även snabba framsteg inom AI och ett överhängande hot från klimatförändringar kan påverka om visaren ska framåt, bakåt eller stå still.

– Personligen är jag inte längre så orolig för att kärnvapen ska användas i ett proxykrig som Ukraina, men jag är mer orolig än jag någonsin har varit för en direkt kärnvapenkonflikt mellan världens supermakter, säger SJ Beard, forskare vid Centre Centre for the Study of Existential Risk vid University of Cambridge, till Daily Mail.

– Den multilaterala världsordningen har nu helt kollapsat, och vi befinner oss redan i en multipolär verklighet, där alla länder måste välja sida mellan auktoritära starka män.

LÄS MER: “Kreml i chocktillstånd” – krävs på 225 miljarder dollar

"För första gången saknas avtal"

Hamza Chaudury, chef för AI och nationell säkerhet vid Future of Life Institute, menar att klockan borde flyttas fram fem till tio sekunder på grund av att det så kallade START-fördraget, som begränsar nationers strategiska vapenarsenaler, löper ut om några veckor.

För första gången sedan kalla krigets början kommer det inte att finnas något bilateralt vapenkontrollavtal som begränsar de strategiska arsenalerna mellan USA och Ryssland, säger han.

Beskedet om “domedagsklockan” kommer på tisdagseftermiddagen. Förra året ställde forskarna fram klockan en sekund.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Miranda

Text: Redaktionen