Gjorde succé under pandemin – går nu i konkurs

2024 08 21

Ett företag som skördade framgångar under pandemin tvingas nu lägga ner.

Det handlar om e-handlaren Medea.

Det Helsingborgsbaserade bolaget arbetade med att importera visir och skyddshandskar under pandemin, någonting som vården som bekant var i stort behov av.

Efter att omsättningen minskat kraftigt därefter har bolaget sedermera fått stora ekonomiska problem.

Nu går Medea i konkurs, rapporterar Breakit.

En halv miljard

År 2020 och 2021 gjorde Medea vinst på över 100 miljoner kronor.

År 2022 omsatte bolaget nästan en halv miljard kronor, men året därpå sjönk omsättningen till 16,7 miljoner och resultatet blev till en förlust på 23 miljoner kronor.

– Det är lätt att vara efterklok. Med tanke på situationen i dag så ser man på det annorlunda, sade delägaren Alexander Adstedt till Helsingborgs Dagblad då.

Besked i kväll

På onsdagskvällen rapporterar Breakit att Medea har ansökt om konkurs, någonting som även har klubbats igenom.

Det är för närvarande oklart vad som kommer att ske med företagets tillgångar och portfölj, och konkursförvaltaren har inte kommenterat beskedet.

Fortsätter på inslagen väg

Medeas situation var unik, men det är sannerligen inte det enda bolaget som har fått det tufft.

Under 2024 har konkurserna fortsatt att öka, och i juli månad så handlade det om 728 bolag som fick kasta in handduken.

– I juli gick 728 företag i konkurs, en ökning med 14 procent jämfört med juli 2023, fastslår myndigheten Tillväxtanalys.

– Det var också det högsta antalet konkurser i juli månad sedan 1996. Därmed fortsätter den utveckling med fler konkurser än tidigare under 00- och 10-talet som började i maj 2023.

Ljusare tider framöver

I och med Riksbankens räntesänkningar finns det dock anledning att tro på ljusare tider framöver.

Samtidigt menar bland andra Svensk Handel att regeringen bör göra mer för att få fart på svensk ekonomi.

Detta efter flera år av sviktande konjunktur och konsumenter med urholkade plånböcker till följd av den höga inflationen som varit och Riksbankens snabba räntehöjningar.

Foto: CDC resp R. Dancre

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen