Ger besked om Sveriges erkännande av Palestina

2023 10 10

Två av fyra Tidöpartier öppnar för att dra tillbaka Sveriges erkännande av Palestina.

Liberalerna och Sverigedemokraterna är överens.

Det rapporterar SvD.

– Politiken där vi har gullat med den palestinska sidan har inte fungerat, säger Liberalernas utrikespolitiska talesperson Joar Forsell till tidningen.

Enligt L-politikern finns det tre primära skäl till varför Sverige borde dra tillbaka erkännandet.

För det första har den palestinska regeringen inte tagit avstånd från terrorstämplades Hamas attacker mot Israel.

För det andra menar Forsell att Palestina inte uppfyller de kriterier som krävs för att betraktas som en legitim stat –  ett tydligt territorium, ett folk som är definierat, ett våldsmonopol, och en statsmakt som kontrollerar området.

Avslutningsvis anser L-politikern att ett tillbakadragande av erkännandet skulle underlätta möjligheterna att nå en fredlig lösning i framtiden.

Sverige skulle återigen kunna gå fram med ett erkännande om parterna enas om en fredlig lösning, betonar Joar Forsell.

SD och L överens

Joar Forsell får medhåll av Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson.

I söndagens partiledardebatt i SVT lyfte SD-ledaren att Sverige borde se över erkännandet av Palestina som stat.

– Det är en uppmaning från mig till regeringen att se över det, sa han.

Utrikesministern ger besked

Nu svarar utrikesminister Tobias Billström (M) på SD:s och Liberalernas krav.

Han utesluter ett tillbakadragande av erkännandet.

– Hamas har inget intresse av en palestinsk statsbildning. Det är något som den här terroristorganisationen är motståndare till. Skulle vi då dra tillbaka erkännandet av Palestina som stat i enlighet med de FN-resolutioner och parametrar som finns skulle det gynna Hamas, säger han till SvD.

M-kritik efter erkännandet 2014

I oktober 2014 beslutade den dåvarande S-ledda regeringen att erkänna staten Palestina.

– Sveriges traditionellt nära band med staten Israel kompletteras nu med en jämbördig relation också till den andra parten i den tvåstatslösning som israeler, palestinier och ett enat internationellt samfund ser som vägen till varaktig fred i Mellanöstern.

–  Det är ett viktigt steg som bekräftar palestiniernas rätt till självbestämmande, framhöll utrikesminister Margot Wallström (S) i DN.

Moderaternas Karin Enström, som vid tidpunkten var partiets utrikespolitiska talesperson, kritiserade beslutet.

– Vi moderater tycker det är för tidigt att erkänna Palestina nu, eftersom det görs ensidigt och inte har samordnats med övriga EU-länder och det strider mot Sveriges principer för diplomatiska erkännanden.

– Jag tror inte att detta kommer att påverka eller få igång fredsprocessen och jag tror inte att andra länder kommer att följa efter, det hade fått bättre effekt att verka för ett gemensamt agerande från alla EU-länder, sa hon till SVT.

Foto: Frida Drake

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 juni 2026

Varning för sms som inleds med två specifika ord

2026 06 04

Svenskar har mottagit kusliga sms.

Att bli utsatt för bedrägeriförsök kan kännas mycket obehagligt, och om man går i fällan riskerar man dessutom att förlora pengar.

Nu varnar polisen för sms som inleds med två specifika ord.

Två ord – och en vädjan

Polisen har mottagit en rad anmälningar om bedrägeriförsök de senaste dagarna.

Sms:en inleds ofta med två ord som ska få mottagaren att tro att det är ens eget barn som hör av sig.

”Hej mamma!” är orden som inleder sms:en, rapporterar polisen i Alingsås, där flera anmälningar har mottagits.

Dessa två ord följs i regel av att bedragaren vädjar om ”hjälp”. Bedragaren utger sig alltså för att vara mottagarens eget barn.

Mottagaren uppmanas av bedragaren att ta kontakt på ett okänt nummer, enligt polisen.

– Bedragarnas syfte kan till exempel vara att få dig att föra över pengar, komma över känsliga bankuppgifter eller ta lån i ditt namn, enligt polisen.

Stort mörkertal

Bedrägerier av det här slaget har blivit allt vanligare.

Den senaste tiden har det vällt in anmälningar i Alingsås, som alltså tycks vara extra utsatt just nu.

– Polisen har upprättat ett tiotal anmälningar om bedrägeriförsök med detta modus, uppger polisen.

Det kan dock vara toppen av ett isberg.

Polisen misstänker att det faktiska antalet bedrägerier och bedrägeriförsök av det här slaget kan vara mycket större.

LÄS OCKSÅ: Dystert besked för svenska tv-tittare - ras med 30 procent

Gör så här om du blir utsatt

När bedragare utger sig för att vara ens eget barn så uppger de ofta att de fått ett nytt nummer samt att de behöver akut ekonomisk hjälp, exempelvis med att betala en faktura.

Den som känner sig misstänksam kan ringa upp sitt barn på det vanliga numret, eller ställa kontrollfrågor på sms som bedragaren inte har en chans att kunna svara på genom att googla eller liknande.

Man ska aldrig följa uppmaningar om att klicka på länkar eller fylla i bankuppgifter.

Om man misstänker att man har blivit utsatt för ett bedrägeriförsök via telefon eller sms så ska man göra en polisanmälan, uppmanar polisen.

Om man tror att man har drabbats av ett bedrägeri så bör man även kontakta sin bank.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: "Siffran ska fördubblas" - Ukraina slår rekord

Foto: Utsman Media

Text: Redaktionen