Gav omdöme på Tradera – blev allvarligt hotad

2024 02 17

Att lämna ett vanligt kundomdöme på Internet har blivit väldigt populärt – men det kan sluta mycket obehagligt.

Det har en intet ont anande kvinna som handlat online i Sverige fått erfara.

Tripadvisor, Tradera, Clas Ohlson

Tripadvisor, Uber, Hotels.com, Trustpilot, Reco, Clas Ohlson och Tradera är bara några få av alla platser där kunder kan ge omdöme, betyg och recensioner i alla de former.

Det handlar om hur man blivit bemött som kund eller upplevt en produkt eller vistelse i samband med en resa eller köp.

Sidorna med omdömen har formligen exploderat och för många företag är det mycket viktigt att erhålla högt betyg på nätet.

Köpte filmer

Men det kan också spåra ur och få allvarliga konsekvenser. Det har nu en kvinna som handlade på köpsajten Tradera fått erfara på ett mycket obehagligt sätt.

Kvinnan skulle köpa ett antal filmer och genomförde sin affär på Tradera med en man i 50-årsåldern, rapporterar UNT.

Men när köparen räknade efter så upptäckte hon att det saknades en film varpå hon försökte få kontakt med säljaren.

Men det var förgäves och hon fick inget svar av mannen som är hemmahörande i Stockholmstrakten.

Ringde upp och hotade

När mannen inte svarade så valde kvinnan att skriva ett negativt omdöme på Tradera.

Då som först vaknade han till och ringde upp kvinnan i fråga.

Hans ärende var emellertid inte att ställa allting tillrätta utan istället gick han till verbal attack mot offret.

Han var väldigt upprörd över det dåliga betyget han hade fått på Tradera.

Han skrek åt henne i telefonen att han skulle bränna ner hennes hus rapporterar Expressen.

– Ser jag ett j*vla negativt omdöme kommer ni att få ett h*lvete det kan jag lova, skrev mannen även i ett sms, uppger tidningen.

Fälls i tingsrätten

Gärningsmannen döms nu till 60 dagsböter på sammanlagt 7 200 kronor av Uppsala Tingsrätt som anser att han gjort sig skyldig till olaga hot.

Den 50-årige mannen nekar till att ha begått något brott .

Händelse ägde rum sommaren 2021 men det är först nu som det hela har resulterat i en fällande dom.

Foto: C. Kutz

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera döda – USA har gått till attack

2025 09 03

Sent på tisdagskvällen uppgav USA:s utrikesminister Marco Rubio att den amerikanska militären har attackerat ett fartyg utanför Venezuela.

– Den amerikanska militären har genomfört en attack i södra Karibien mot ett narkotikafartyg som hade avgått från Venezuela och som opererades av en utpekad knarkorganisation, framhöll Rubio.

Nu ger president Trump mer information om attacken.

Trump uppger att elva personer har dödats i attacken, rapporterar CNN.

– På min order har amerikanska styrkor utfört en riktad attack mot identifierade narkotikaterrorister från Tren de Aragua inom SOUTHCOM:s ansvarsområde, skriver presidenten på Truth Social.

Anklagar diktator  

Enligt Trump agerade de utpekade terroristerna på uppdrag av Venezuelas diktator Nicolas Maduro.

– TDA är en utsedd utländsk terroristorganisation under Nicolás Maduros kontroll. De ansvarar för massmord, narkotikahandel, sexhandel samt vålds- och terrorhandlingar över hela USA och västra halvklotet.

– Låt detta vara en varning till alla som ens överväger att föra in droger i USA. SE UPP! 

Trump avslutar inlägget med att dela ett filmklipp på attacken.

Se videon genom att klicka på en länk längst ner i artikeln.  

Kommer attackera igen

Utrikesminister Rubio varnar för nya attacker.   

– Vi kommer att fortsätta bekämpa drogkarteller som översvämmar amerikanska gator och orsakar amerikaners död, säger han till CNN.

På frågan om attacken är juridiskt motiverad, svarar han:

– Jag tänker inte uttala mig för Vita husets jurister, men jag kan säga att alla nödvändiga åtgärder vidtogs i förväg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump utlyser nödläge

4 000 marinsoldater på plats

Den senaste tiden har USA utökat sin militära närvaro i närheten av Venezuela. Flera krigsfartyg har satts in för patrullering i farvattnen runt Latinamerika och Karibien. Omkring 4 000 marinsoldater har placerats ut.

Samtidigt har USA utfärdat en belöning på 50 miljoner dollar för information som leder till gripande av Nicolás Maduro. Venezuelas diktator misstänks för narkotikasmuggling. Enligt det amerikanska jutitiedepartementet använder diktatorn terrororganisationer för att smuggla in droger i USA.

SE VIDEON PÅ ATTACKEN GENOM ATTA KLICKA HÄR (LÄNK TILL TRUMPS TRUTH SOCIAL)

Foto: Donald Trump Truth Social

Text: Redaktionen


Willys ger stort besked till kunderna: ”Är en evolution”

2025 09 03

Willys storsatsar med ett helt nytt koncept.

Lågpriskedjan har moderniserat ett 40-tal butiker runt om i landet. Butikerna har omvandlats till så kallade ”5.0-butiker” – ett helt nytt koncept från Willys som syftar till att uppgradera både utseende och innehåll.

De uppdaterade butikerna har fått nytt planogram, digital skyltning samt en mer trivsam belysning och atmosfär, rapporterar Dagligvaunytt.

Sortimentet har samtidigt breddats med större fokus på helgmat, frukt- och grönt, färskvaror och deliprodukter.

– 5.0 är en evolution. Det är en lågprisbutik, det tummar vi inte på, men vi vill skapa en butik där man hittar det man behöver för alla tillfällen, säger Willys etableringschef Heinz Möller till tidningen.

”Mycket bredare”

Heinz Möller berättar att 5.0-butikerna erbjuder ett bredare sortiment.

–  Ja, framför allt delisortimentet och frukt och grönt är mycket bredare. Sedan har vi utvecklat miljön och kundvarvet så att det ska vara enkelt att handla och se hur brett sortiment vi har.

LÄS MER: Efter raseriet – Willys expanderar

Vädjar till Sveriges kommuner

Willyskoncernen har tidigare utryckt frustration över de hinder som stoppar kedjan från att etablera nya butiker i många av Sveriges kommuner.

– Vi hade kunnat öppna betydligt fler butiker och i betydligt snabbare takt, men tyvärr sätter många kommuner upp onödiga etableringshinder. Det finns flera exempel där vi har försökt etablera butiker i 10-15 år utan att lyckas, och ibland utan att vi förstår varför, har etableringschef Heinz Möller förklarat.

– Det är inte att värna om sina kommuninvånares intresse av att kunna handla billigare mat.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs efter 131 år

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen