GALET: Desperat kampanjkupp av Erdogan

2023 05 14

Den mycket spännande valkampanjen i Turkiet är nu över.

Den högerkonservativa och islamistiska presidenten Erdogans kampanj har nu avslutats och samma sak gäller för den sekulära och socialdemokratiska utmanaren Kemal Kilicdaroglus kampanj.

I stället för kampanjläge råder nämligen valdag i Turkiet i dag.

Som en diktator

Vallokalerna öppnade klockan 08 turkisk tid vilket motsvarar 07 svensk tid.

Erdogan får nu hård kritik för slutspurten av sin hätska valkampanj och inte minst för ett av hans allra sista kampanjdrag som har stora likheter med hur diktatorer emellanåt agerar.

Det handlar om att totalstyra media och Erdogans kontroversiella sista-minuten-drag utgörs av att samma TV-intervju med Erdogan sändes på flera TV-kanaler samtidigt.

Hela 24 TV-kanaler

Inte nog med att Erdoganintervjun sändes på två eller tre kanaler på en och samma gång – i stället sändes den på hela 24 TV-kanaler samtidigt, rapporterar Turkish Minute.

Det spelade ingen roll hur mycket Turkiets befolkning än zappade mellan TV-kanalerna – det var ändå bara Erdogan på alla TV-kanaler samtidigt.

Tillbaka till demokrati

Motkandidaten Kemal Kilicdaroglu rasar.

– Ska jag ge ytterligare ett löfte, inleder han ett meddelande till väljarna.

– Medan vi regerar det här landet kommer du aldrig mer se alla TV-kanaler sända samma innehåll.

Kilicdaroglu har under hela valkampanjen lovat att montera ned Erdogans hårt kritiserade diktatorstil och istället återskapa demokrati i landet.

Arresterats och fängslats

I samband med kritiken mot Erdogans TV-kupp betonar Kilicdaroglu vikten av demokrati.

– Det är en underbar och verkligt magnifik sak, framhåller Kilicdaroglu.

Under Erdogans våldsamma styre har en mängd oberoende turkiska tidningar och medier stoppats och journalister har arresterats och fängslats.

Erdogans motkandidat lovar att återge Turkiet fri och öppen media.

Svart och vitt

– Vi vill bli en del av den civiliserade världen, säger Kilicdaroglu.

– Vi vill ha fri media och ett totalt oberoende rättsväsende.

– Erdogan tänker inte så. Han vill bli ännu mer auktoritär. Skillnaden mellan oss och Erdogan är skillnaden mellan svart och vitt, säger Kilicdaroglu till BBC News.

Klockan 16 i dag

Förutom presidentval hålls även parlamentsval i Turkiet idag.

Vallokalerna stänger klockan 17 turkisk tid vilket motsvarar klockan 16 svensk tid.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


17 november 2025

NATOGENERAL: Ryssland kan förbereda nytt krig

2025 11 17

En Natogeneral varnar för att Ryssland redan förbereder ett nytt krig.

En framstående Natogeneral varnar för att Ryssland nu förbereder sig för ett helt nytt krig.

– Det här är ett förkrigstillstånd, säger han.

”Motståndaren förbereder sig för krig”

Polens premiärminister Donald Tusk har bekräftat att den stora explosion som inträffade på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin på söndagen var ett sabotage.

Det går inte att utesluta att Ryssland ligger bakom attacken, enligt den polska regeringen.

Nu varnar den polska generalen Wiesław Kukuła för att ”motståndaren förbereder sig för krig”, rapporterar Wiadomosci.

– Det vi har idag är inte ett krig, det är ett förkrigstillstånd eller något vi vanligtvis kallar ett hybridkrig, säger Wiesław Kukuła i en polsk radiointervju, enligt tidningen.

Generalen varnar för att aggression mot landet förbereds och att motståndaren bland annat kan försöka skada förtroendet för statliga institutioner.

– Motståndaren har börjat förbereda sig för krig. De bygger en viss miljö här, som syftar till att undergräva allmänhetens förtroende för regeringen, organ som försvarsmakten och polisen. För att skapa förutsättningar som är gynnsamma för potentiell aggression på polskt territorium, menar Kukuła.

LÄS OCKSÅ: Kunder varnas för lampor: "Livsfarliga"

”Farhågor har bekräftats”

Samtidigt understryker han att hybridkrigföring av olika slag inte alltid behöver leda till väpnad konflikt.

– Jag betonar återigen: det viktigaste idag är vår attityd, vår reaktion, säger Natogeneralen, enligt tidningen.

Polens premiärminister Donald Tusk har alltså bekräftat att explosionen på den polska järnvägen, där man bland annat transporterar vapen till Ukraina, var ett avsiktligt sabotage.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftats. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, har premiärministern meddelat på X.

Den polska regeringen har varnat för att omedelbart peka ut Ryssland som skyldiga till attentatet, samtidigt som man säger att det inte kan uteslutas att Putinregimen ligger bakom.

Tusk har också meddelat att landets militär kallas in till ett krismöte med anledning av händelsen.

LÄS OCKSÅ: "Vår sista sommar i fred" - Tyskland varnar hela Europa

Foto: Ministry of Defence Russia

Text: Redaktionen


OVÄNTAD BESKED: Hon kan ta över efter Trump

2025 11 17

Vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Det är några av de namn som har pekats ut som republikanska presidentkandidater i valet 2028 och därmed president Trumps potentiella efterträdare.

Nu får de konkurrens av ett oväntat namn.

Kongressledamoten Marjorie Taylor Greene chanser att bli vald till presidentkandidat har fördubblats, rapporterar Newsweek.

– Denna vecka har hon gått om potentiella kandidater som Ron DeSantis (Floridas guvernör, reds.anm.) och Donald Trump Jr., skriver tidningen med hänvisning till de senaste oddsen från spelsajten Polymarket.

I storbråk med presidenten

Uppsvinget inträffar samtidigt som Marjorie Taylor Greene är indraget i ett storbråk med president Trump.

Kongressledamoten har krävt att dokumenten om den avlidna sexualbrottslingen Jeffrey Epstein ska offentliggöras – något som Trump länge har motsatt sig. 

Presidenten har svarat med hårda angrepp mot sin tidigare allierade. På sin sociala medieplattform Truth Social har Trump kallat henne för ”galen” och deklarerat att han inte längre kommer att stödja hennes omval. 

Enligt Taylor Greene har presidentens ord försatt henne i fara.  

– Privata säkerhetsföretag kontaktar mig och varnar för min säkerhet, samtidigt som en hel del hot mot mig underblåses av världens mäktigaste man. Mannen jag stöttade och hjälpte att bli vald, skriver hon på X.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

Kontroversiell kandidat

Enligt Newsweek kan hennes kritik mot Trump och hållningen i Epsteinfrågan ligga bakom Marjorie Taylor Greene ökade chanser att bli nominerad som presidentkandidat.  

Kongressledamoten, som tidigare var en av Donald Trumps trognaste allierade, är känd för sina kontroversiella åsikter och uttalande. Hon har bland annat uppmärksammats för sina omstridda uttalanden om stormningen av Kapitolium, sin kritik mot restriktioner under covid-19 och sitt stöd till konspirationsteorin QAnon.

LÄS OCKSÅ: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen