Fyra saker som går att äta – trots att de möglat

2023 05 01

Över en miljon ton matavfall slängs varje år i Sverige.

Det är på tok för mycket, anser myndigheterna.

Och det är hushållen som står för den största delen – men ljusglimten är att trenden pekar på att mängden åtminstone minskar.

Det är ett enormt slöseri av jordens resurser. Du har dessutom betalat för maten, så du kastar också pengar när du kastar mat, säger Karin Fritz, matsvinnsexpert på Livsmedelsverket, till SVT.

Matpriserna bakgrunden

I takt med att matpriserna skjutit i höjden under det senaste året kan det också antas att konsumenter vill få så mycket mat för sina pengar som det går att få.

En familj i Tyresö har till exempel berättat att man sparar flera tusenlappar om året på att inte slänga mat.

– Det är tråkigt att det är de höga matpriserna som är anledningen till att konsumenterna tar hand om maten bättre, men det är bra att matsvinnet minskar. Jag hoppas verkligen att vi tar med oss beteendet framåt, säger Karin Fritz.

Möglig mat som går att äta

Den stora frågan är dock hur mycket man ska lita på bäst före-datumet – eller hur man ska göra med mat som visar synliga och kanske till och med oaptitliga tecken på att bli för gammal.

Till exempel mögel.

Men det finns dock vissa saker du fortfarande kan äta, trots att de börjat mögla. 

Hårdostar

Det gäller bland annat flera former av ostar – i synnerhet cheddar och parmesan eftersom de inte avger de fuktiga förhållanden som mögel behöver för att spridas.

– Om du hittar mögelkolonier på hårdost som är mindre än fem millimeter, skär av minst tio millimeter från alla sidor innan du äter, säger mögelforskaren Patrick Hickey till BBC.

Rekommendationen gäller dock inte för mjukost eller ost som kan smulas.

Sylt och marmelad

Två andra exempel är sylt och marmelad.

Enligt livsmedelssäkerhetsexperten Sylvia Anderson går det utmärkt att avlägsna mögel och äta det som finns under, skriver Insider.

– Det finns väldigt mycket socker, säger experten och framhåller att ämnet fungerar som ett konserveringsmedel.

Samma sak gäller dock inte för exempelvis yoghurt eller pastasåser.

Fasta frukter och grönsaker

Även fasta frukter och grönsaker med mindre fläckar av pälsliknande mögel, som du till exempel ofta kan se på jordgubbar efter en viss tid, kan ofta räddas. 

Tänk dock på att inte skära rakt genom möglet på grund av risken för korskontaminering.

Undvik även frukt som blivit slemmig, då detta är ett tecken på en bakterienärvaro som kan orsaka matförgiftning eller magsmärtor.

Foto: N. Hughes

Tex: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 maj 26

Avgift införs – när du tar ut kontanter

2026 06 06

Hos vissa bankomater i Sverige kommer en avgift att införas under sommaren.

Kontantfrågan är alltjämt het i Sverige.

Det är många som uttrycker sitt stöd för att stärka kontanternas roll i samhället.

Men bankomatföretaget Kontanten, som har 450 uttagsautomater runt om i landet, menar att ingen vill ta ansvar.

Framöver kommer en avgift att införas för att ta ut kontanter från Kontantens uttagsautomater.

Inför avgift

Avgiften debiteras per uttag och baseras på uttagsbeloppet.

Detta kommer att gälla från och med i sommar:

100–200 kr: 15 kr

300–1 000 kr: 20 kr

1 100–2 000 kr: 25 kr 

Det framgår emellertid inte något exakt datum för när avgifterna kommer att börja tas ut.

“Sista utväg”

I en debattartikel framhåller Kontanten att ekvationen inte längre går ihop.

– Efter långvariga försök till dialog förbereder vi nu som en sista utväg införandet av avgifter på kontantuttag i vårt nätverk av uttagsautomater, med planerad start under sommaren 2026. Detta är inte en utveckling vi önskat se, framhåller de i Aftonbladet.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

“Många negativa”

Marcus Liljeblad, Kontantens country manager i Sverige, berättar att det har kommit negativa reaktioner.

Men han menar också att andra är mer förstående.

– Det är naturligtvis många kunder som är negativa till att behöva betala, så har det absolut varit, säger han till DN.

– Samtidigt har andra haft förståelse för att det kostar pengar att upprätthålla detta och att alternativet på sikt skulle riskera att bli färre uttagsautomater.

Kommer synas

Avgiften kommer alltid att visas i automaten innan uttaget genomförs. 

Man kommer att få möjlighet att godkänna eller avbryta transaktionen innan uttaget slutförs. 

Bankomat – som har 1 200 automater i landet – ska inte ha några planer på att börja ta ut en avgift vid uttag.

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen