Fyra ryska generaler dödade

2022 03 16

Ukrainas Väpnade Styrkor har nu likviderat ytterligare en hög rysk befälhavare. Sammanlagt uppges nu lika många ryska generaler ha dödats som under hela Sovjetunionens tioåriga krig i Afghanistan.

Det rapporterar ukrainska tjänstemän som framhäver att Moskvas befälhavare i allt större utsträckning tvingas att leda sina arméer från fronten, rapporterar BBC.

Fjärde generalen som stupar 

Den dödade generalen uppges vara den ryske generalmajoren Oleg Mityaev, som enligt uppgifter har dödats av ukrainska styrkor under intensiva strider i utkanten av den belägrade hamnstaden Mariupol, meddelar Anton Gerashchenko, rådgivare på Kyivs inrikesministerium, på Telegram.

Bildpublicering

Gerashchenko uppger att Mityaev var befälhavare för den 150:e motoriserade gevärsdivisionen och publicerade även en bild på vad han påstår är den döda officeren.

Uppgifterna har ännu inte verifierats av Moskva, rapporterar BBC.

Lika många som i Afghanistan

Gerashchenkos död innebär att lika många ryska generaler har stupat i kriget i Ukraina som under Sovjetunionens invasion av Afghanistan, enligt ryska nyhetssidan Valenteshop.   

Det är anmärkningsvärda siffror och inte minst med tanke på att Sovjetunionens krig i Afghanistan pågick under hela tio års tid, perioden 1979 – 1989.

General nummer 2

Sammantaget bedöms Ryssland har 20 generaler som leder diktaturens angrepp på Ukraina men nu skall alltså fyra av dem redan ha stupat.

Nyligen rapporterade Ukrainas Väpnade Styrkor att generalmajor Andriy Kolesnikov hade eliminerats. Han har varit befälhavare av Östra Militära Distriktet och 29:e armékommandot.

General nummer 3

I måndags förra veckan delgav ukrainska källor att även generalmajor Vitaly Gerasimov, 44 år, hade dödats i strid.

Han var befälhavare över den 41:a kombinerade Arméenhet av Rysslands Marktrupper. Han var en krigsveteran från det andra Tjetjenienkriget, kriget i Syrien samt Rysslands olagliga invasion av Krim 2014.

Gerasimov skall ha stupat nära Charkiv där Putinregimens soldater gjort sig skyldig till omfattande attacker som kostat många liv.

General nummer 4

Fyra dagar tidigare avled även generalmajor Andrei Sukhovetsky som var vice befälhavare för den 41:a kombinerade Arméenhet av Rysslands Marktrupper. Hans död har bekräftats av rysk media, uppger DA.

Putin ligger efter

Natokällor uppger till BBC News att Putin ligger långt efter när det gäller att nå sina mål i Ukraina och att han sannolikt inte kommer att lyckas när allt är över.

Samtidigt betonar källan att Ryssland har kapacitet att orsaka stor ytterligare skada.

Ryska framryckningar

Ryska trupper har gjort betydande framryckningar i de båda utbrytarregionerna Luhansk och Donetsk men har så här långt inte lyckats omringa huvudstaden Kyiv.

En väntad rysk flottattack på Odesa har inte heller materialiserats.

Brist på mat och bränsle

Nato bedömer att ryska armén lider brist på bränsle och mat samt har drabbats av ett betydligt större antal dödsoffer än diktatorn Putin hade väntat sig.

Samtidigt befarar Nato att Putin är på väg att hämta förstärkningen i form av soldater från Syrien och legosoldater från den ökända och brutala Wagnergruppen.

Nya vapen till Ukraina

Natokällan framhöll även att medlemsländerna fortsätter att sända vapen till Ukraina inklusive sovjetiska vapen vilket Ukrainas Väpnade Styrkor har övningserfarenhet av.

Nato sänder även västerländska anti-stridsvagns- och anti-flygvapenmissiler enligt uppgift till BBC News.

Foto: Nexta, Twitter

Text: Redaktionen


Hundratals från Bandidos på väg till Sverige – Danmark slår larm

2025 01 24

Flera hundra medlemmar från den ökända MC-klubben Bandidos väntas komma till Sverige på lördag.

Alldeles nyligen pekades Bandidos ut som den mest brottsaktiva MC-klubben i landet, enligt Acta Publica.

– Narkotikan är en stor del av klubbens verksamhet, konstaterar researchgruppen i en rapport och tillägger:

– De grova brott som personer i Bandidosmiljön dömts eller åtalats för under många år och även under 2024 visar att dessa brott tolereras.

Kommer från hela världen

På lördag firar Bandidos i Helsingborg 30 år.

Hundratals medlemmar från hela Europa samt USA och Asien kommer att ansluta till evenemanget och festen som ska hållas i Hasslarp, strax utanför Helsingborg.

Det sker samtidigt som det i Danmark inletts en historisk rättsprocess om att förbjuda MC-klubben.

I grannlandet beskrivs Bandidos som den mest våldsamma gänggruppen och den största gruppen organiserade kriminella i landet.

– Det betyder att det enligt vår uppfattning är så att det som en vanlig del av Bandidos MC:s verksamhet i Danmark har begåtts och begås omfattande och allvarlig brottslighet till skada för det danska samhället, säger Halit Sert, en av åklagarna i ärendet, till TV2.

Även Finland vill förbjuda klubben.

Flera är dömda

Rättegången sker i Helsingör – bara några kilometer över sundet från Helsingborg.

I den skånska staden finns det runt 20 medlemmar i Bandidos, enligt en granskning av Helsingborgs Dagblad.

De flesta av dem förekommer i brottsregistret, framför allt för olika former av narkotikabrott. I två fall finns domar för synnerligen grovt narkotikabrott respektive grovt vapenbrott. En är dömd för mord, ett brott som dock begicks före medlemskapet.

Bandidos själva vill inte kommentera granskningen, men har vid upprepade tillfällen hävdat att brotten begås av enskilda individer och inte MC-klubben.

Ola Fredriksson, researcher på Acta, håller inte helt med.

– Det är både och, säger han till HD.

LÄS MER: Hells Angels och Bandidos i gemensam aktion

Finns på nio orter

Bandidos MC finns på nio orter i Sverige: Stockholm, Karlstad, Vänersborg, Skara, Kungälv, Göteborg, Växjö, Höör och Helsingborg.

Den svenska regeringen och SD arbetar med en ny lag som ska kunna döma människor för samröre med gängkriminella. Ett lagförslag väntas läggas fram under året, men kan bli verklighet först efter riksdagsvalet 2026.

Om så blir fallet torde Bandidos få svårt att undvika att sorteras inom den grupp som kriminaliseras, erfar Acta Publica.

Foto: Joe Mabel

Text: Redaktionen


Massiv attack – ryssar springer för livet

2025 01 24

Ukraina har utfört omfattande luftattacker mot mål i Ryssland.

Drönare har bland annat avfyrats mot strategiska mål i huvudstaden Moskva.

I den ryska staden Ryazan, cirka 20 mil från Moskva, har en stor oljeanläggning attackerats.

Nu sprids filmer och bilder på attacken.

I ett filmklipp syns det hur stora eldklot stiger mot himlen samtidigt som skräckslagna personer springer från platsen.

– Människor flyr från platsen i bilar och till fots när eldkloten stiger upp mot himlen, rapporterar BBC som verifierat filmklippen.

Massiv attack

Fredagens drönarattack anses vara en av de största mot Ryssland sedan krigets början.

– Ryssland har drabbats av den massivaste drönarattacken sedan början av detta år. I Ryazan brinner ett oljeraffinaderi och ett kraftverk, rapporterar den belarusiska nyhetsbyrån Nexta.

Vapenfabrik i lågor

Andriy Kovalenko, chef för Ukrainas myndighet mot desinformation, bekräftar att oljeanläggningen i Ryazan har träffats.

En fabrik som tillverkar militär utrustning ska också ha attackerats. Fabriken, som är belägen i Brjansk i västra Ryssland, uppges stå i lågor.

– Anläggningen producerar komponenter till robotar och andra vapen, uppger Kovalenko i ett inlägg på Telegram.

Attack mot bostadsområde

Kreml har bekräftat attackerna mot anläggningarna, men har inte gått ut med några uppgifter om antalet skadade eller döda. 

Enligt Kreml har det ryska luftförsvaret skjutit ned 121 ukrainska drönare. 

Samtidigt  som ryska oljeanläggningar brinner fortsätter Moskva att attackera ukrainska städer och byar.

Minst tre personer har dödats i en rysk drönarattack mot ett bostadsområde utanför huvudstaden Kyiv.

Enligt det ukrainska inrikesdepartementet har två män och en kvinna dödats i attacken. Flera bostadshus, byggnader och bilar har förstörts.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen