Fyra EU-länder går ut med djärvt försvarskrav – ”akut behov”

2024 06 28

Fyra av EU:s länder kräver att unionen gör en djärv försvarssatsning.

Det handlar om Polen samt de tre baltiska staterna Estland, Lettland och Litauen, som nu alltså har höjt rösten och ställt nya krav på EU:s gemensamma försvarspolitik.

De fyra länderna har en sak gemensam:

De gränsar alla till antingen Ryssland eller Vitryssland.

Nu vill länderna att EU gör en rejäl satsning på att hålla gränsen mot de två diktaturerna – bokstavligt talat.

700 kilometer lång

De fyra länderna vill att EU ska upprätta en gemensam försvarslinje längs gränsen mot Ryssland och Vitryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Det skulle i så fall bli en 700 kilometer lång försvarslinje, uppger tidningen.

Polen och de baltiska staterna har skrivit ett brev till EU-kommissionens ordförande, där det gemensamma förslaget lyfts fram.

I brevet finns också detaljer om projektets omfattning och vad det skulle kosta att upprätta en sådan gemensam försvarslinje, enligt tidningen.

– Skapandet av ett system för försvarsinfrastruktur längs EU:s yttre gräns mot Ryssland och Vitryssland kommer att möta det akuta och brådskande behovet av att skydda EU från militära hot och hybridhot, står det i brevet, enligt Kyiv Independent.

Ryssland allt mer hotfullt

Förslaget kommer mot bakgrund av att underrättelsetjänster i Europa och USA har varnat för en ökad rysk aktivitet i EU-länder, bland annat i form av sabotagehandlingar.

Syftet med dessa aktioner uppges vara en del av Rysslands strategi för att underminera stödet för Ukraina.

Enligt Polens och baltländernas förslag skulle den gemensamma försvarslinjen mot Ryssland upprättas av EU i samarbete med Nato, och i samordning med dess militära krav.

Uppgifter gör gällande att det skulle kosta cirka 2,5 miljarder euro att upprätta den försvarslinje som föreslås.

Enligt förslaget skulle alla EU-länder förbinda sig att bidra till projektet, både politiskt och ekonomiskt.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Kinas militär agerar – skickar stridsflyg

2025 04 17

Kinas militär visar musklerna i en del av världen där de vill stärka sitt inflytande.

Det råder stora spänningar mellan stormakterna USA och Kina.

Nu visar den kinesiska militären sina muskler genom att skicka stridsflyg till norra Afrika – samtidigt som USA bygger upp sina styrkor i det närliggande Mellanöstern.

Flygspårningsdata har i veckan visat att flera kinesiska militärplan har nått Egypten via Förenade Arabemiraten, rapporterar Newsweek.

Enorm satsning i Afrika

Kina kommer snart att hålla en stor gemensam militärövning med Egypten, enligt tidningen.

Ledaren Xi Jinping har utlovat hela 51 miljarder dollar för att stärka Kinas inflytande i Afrika, bland annat genom att stärka landets relationer till just Egypten.

Det här är andra gången på kort tid som Kina agerar i regionen, uppger tidningen.

Förra sommaren skickade Kina sju J-10-stridsplan till en flyguppvisning i Egypten.

Och nu agerar Kina alltså återigen i den känsliga regionen.

”Spänner musklerna”

Kinas och Egyptens flygvapen kommer att hålla en gemensam militärövning från mitten av april till början av maj.

Denna går under namnet ”Eagles of Civilization 2025”, enligt tidningen, som hänvisar till uppgifter från Kinas försvarsministerium.

En hel avdelning av Kinas flygvapen kommer att skickas till landet.

Detta samtidigt som läget är spänt mellan Kina och USA, som har en intensiv verksamhet i det närliggande Mellanöstern på grund av spänningar med Iran.

– Kinas militär spänner sina muskler i Mellanöstern samtidigt som det sker amerikanska flyganfall, rapporterar tidningen.

“Gyllene årtionde”

Kinas dictator Xi Jinping ser relationen med Egypten som ett ”omfattande strategiskt partnerskap”, enligt ett officiellt uttalande.

De två länderna är på väg mot ett ”gyllene årtionde”, menar den kinesiska ledaren.

Men framför allt är satsningen ett led i Kinas ansträngningar för att stärka sitt inflytande i Afrika och i det närliggande Mellanöstern.

Detta alltså samtidigt som läget mellan USA och Iran är mycket spänt. USA har genomfört attacker mot de Iranstödda huthirebellerna, och Iran har i sin tur riktat skarpa varningar mot USA i samband med länderna kärnvapensamtal, enligt tidningen.

Säkerhetsläget i Afrika och Mellanöstern är mycket spänt och komplicerat, och Kina vill visa att även de är en maktfaktor att räkna med i dessa regioner.

Foto: President of Russia Office resp Alejandro Luengo

Text: Redaktionen


Trumps drag i natt – publicerar bildbevis

2025 04 19

Donald Trump väljer att publicera en bild som enligt honom bevisar att deporterade Kilmar Ábrego García är gängmedlem.

Förra månaden skickades Kilmar Ábrego García av misstag ut ur USA. 

Detta när han deporterades från landet tillsammans med fler än 260 venezuelaner och salvadoraner, som sägs vara gängmedlemmar.

Erkände misstaget

Efter att regeringen Trump erkänt att ett administrativt misstag ledde till att Ábrego García fördes ut ur landet har nu USA:s högsta domstol bestämt att 29-åringen ska återföras.

Detta eftersom Ábrego García riskerar förföljelse av kriminella gäng i sitt hemland.

Praxis från 2019 gör nämligen gällande att personer som riskerar förföljelse inte ska deporteras.

Kom till USA illegalt 2011

Trumptjänstemän har dock fortsatt att motsätta sig ordern, och pekar på att Ábrego García ändå kom till USA under illegala former 2011.

Dessutom menar man att det nu vore "omöjligt" att ta tillbaka honom.

El Salvadors president Nayib Bukele meddelade också i veckan att han inte tänker låta Ábrego García återvända till USA.

Läs mer: Blytungt besked för Trump i natt

Publicerar bildbevis

Under fredagsnatten svensk tid väljer Donald Trump att publicera en bild på Truth Social, som enligt presidenten bevisar att Ábrego García är medlem i det ökända gänget MS-13.

– Detta är handen på den man som demokraterna anser bör föras tillbaka till USA, eftersom han är en sådan ”fin och oskyldig person”. De sa att han inte är medlem i MS-13, trots att han har MS-13 tatuerat på sina knogar, och två högt respekterade domstolar fann att han var medlem i MS-13, misshandlade sin fru, och så vidare, skriver Trump i inlägget.

Se bilden här

Trump påpekar också att en av anledningarna till att det amerikanska folket valde honom till president var just för att han skulle städa upp på gatorna.

– Jag valdes bland annat för att ta bort dåliga människor från USA. Jag måste få göra mitt jobb. GÖR AMERIKA STORT IGEN, skriver presidenten.

Se bilden Trump publicerat genom att klicka på den här länken.

Läs vidare: Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

Foto: Official White House Photo

Text: Redaktionen