Går till attack – fullständig kalabalik i Rysslands grannland

2024 04 15

Ett stort slagsmål har brutit ut i Georgiens parlament.

Tumultet startade i samband med att det styrande, ryssvänliga Georgian Dream-partiet lade fram ett kontroversiellt lagförslag.

I ett anförande meddelade ledamoten Mamuka Mdinaradze att lagförslaget om ”utländska agenter” ska beredas.

Det hårt kritiserade förslaget innebär att organisationer som får mer än 20 procent  av sin finansiering från utlandet måste registrera sig som ”utländska agenter”. Annars riskerar de hårda straff.

En liknande lag infördes i Ryssland av diktatorn Vladimir Putin 2012. Sedan dess har Putinregimen använt sig av lagen för att slå ner på oliktänkande.

Nu oroar sig oppositionen i Georgien att landets premiärminister Irakli Kobakhidze kommer använda lagen i samma syfte. Många fruktar en utveckling där Georgien närmar sig Ryssland i stället för väst.  

Fullständig kalabalik

Protesterna mot lagförslaget har varit stora.  Under måndagens session i parlamentet tog sig dock protesterna en ny form.

Oppositionspolitikern Aleko Elisashvili gick till attack under Mamuka Mdinaradzes anförande.

Ett filmklipp visar hur Elisashvili överfaller regeringspartiets ledamot under hans tal. Den georgiska oppositionspolitikern tar sig fram till talarstolen och slår Mdinaradzes i huvudet.

Se videon genom att trycka på en länk längst ner i artikeln.

Efter knytnävsslaget utbröt ett stort bråk i lokalen. Flera politiker deltog i tumultet.

Samtidigt pågick stora protester utanför parlamentet.

– Filmer visade hur Elisashvili möttes av jublande demonstranter utanför parlamentsbyggnaden, rapporterar Reuters.

Ryssland invaderade 2008

Georgien befinner sig i den ryska diktaturens intressesfär.

Putinregimen vill  undvika att den gamla sovjetstaten går i en demokratisk och västvänlig riktning.

År 2008 invaderade ryska styrkor Georgien efter att landet närmade sig väst och Nato. Vid alliansens toppmöte 2008 i Bukarest kom dess medlemmar överens om att Georgien kan bli medlem i alliansen om de uppfyller alla nödvändiga krav.

Kontrollerar regioner

I början av augusti 2008 tågade ryska trupper in i landet och ryskt flyg bombade flera mål i Georgien. Striderna pågick under flera veckor.

I slutet av månaden erkände Ryssland utbrytarrepublikerna Sydossetien och Abchazien och har sedan dess kontrollerat regionerna

Ansökt om EU-medlemskap

Några veckor efter Rysslands invasion av Ukraina ansökte Georgien om medlemskap i EU.  Lagen om ”utländska agenter” riskerar att hämna landets chanser att bli en del av unionen.  

Se filmen här

SE VIDEON GENOM ATT KLICKA HÄR

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Skattesmäll väntar 200 000 svenskar nästa år

2025 12 10

En mängd svenskar riskerar en tydlig skattehöjning från 2026.

När reglerna för investeringssparkonto görs om 2026 väntar både skattelättnader och en betydande skattehöjning.

Runt 200 000 svenskar riskerar att hamna på fel sida gränsen och kan vänta sig en skattesmäll.

Dyrt ovanför gränsen

Från och med 2026 fördubblas det skattefria sparandet på ISK och kapitalförsäkring till 300 000 kronor, samtidigt som schablonskatten höjs till 1,065 procent efter att statslåneräntan skenat upp till 2,55 procent.

Det innebär att skatten stiger från 890 kronor till 1 065 kronor per 100 000 kronor, en ökning med 175 kronor.

För alla som ligger under 300 000 kronor blir skatten däremot noll.

– Skatten på ISK stiger nästa år, men samtidigt blir ett större sparbelopp helt skattefritt. Det gör att många faktiskt får lägre skatt, trots höjningen av schablonräntan, uppger Nordnet i en analys av förändringen.

Det skattefria utrymmet gäller per person och omfattar hela sparandet i både ISK och kapitalförsäkring.

Men effekten slår mycket olika beroende på kapitalnivå.

– För större kapital innebär det en tydlig skatteökning inför nästa år, meddelar Nordnet.

LÄS MER: Transportstyrelsen uppmanar bilister och fotgängare – gäller en månad framåt

Stora kapital straffas

Enligt Länsförsäkringars beräkningar landar brytpunkten där skatten blir oförändrad jämfört med 2025 på strax över en miljon kronor i sparande.

Under detta belopp minskar skatten, över det stiger den.

För dem som har stora kapital – en miljon kronor och mer – blir ökningen tydlig.

– När det kommer till att ha en miljon på ett investeringssparkonto (ISK), så är det omkring 200 000 svenskar som har det. Enligt Finansliv hade ungefär 9 400 personer 10 miljoner kronor eller mer på sina sparkonton, uppger Zmarta.

Det är just dessa som riskerar en märkbar skattesmäll när de nya reglerna träder i kraft.

– Brytgränsen där skatten blir oförändrad ligger strax över en miljon kronor. För kapital över den nivån stiger skatten, och för lägre kapital sjunker den tack vare det höjda grundavdraget, konstaterar Länsförsäkringar i sina kalkyler.

LÄS MER: Rusta överraskar – pangbesked från lågpriskedjan

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen


10 dec 2025

Ryssland varnar för Sverige

2025 12 10

Ryssland pekar bland annat ut Sverige som något slags hot mot den ryska nationen.

Utspelet kommer från den ryska befälhavaren Alexander Moiseyev, som säger att Natoländerna “avsevärt” har ökat sin underrättelseverksamhet i den arktiska regionen.

Förutom Sverige är det i synnerhet Finland som beskrivs som en aktör Ryssland anser sig behöva varna för, enligt Moiseyev.

– Intensiteten i Natoländernas underrättelsetjänst har ökat avsevärt. Det finns planer på att placera ur fler strategiska övervakningsdrönare av Phoenixtypen i Finland, säger befälhavaren till statliga ryska nyhetsbyrån Tass, vilket uppmärksammats av den finländska tidningen Iltalehti.

Växlat upp närvaron

Arktis är en känslig region i sammanhanget, inte minst ur ett svenskt perspektiv. Stormaktskonkurrensen i området har bland annat varit en fråga för Sveriges riksdag och Sverige ingår sedan 1996 i Arktiska rådet tillsammans med Danmark och Grönland, Finland, Island, Kanada, Norge, USA och just Ryssland.

Under de senaste åren har Ryssland växlat upp sin närvaro och öppnat flera gamla sovjetiska militärbaser i Arktis.

– Det blir öppnare maktpolitik i det arktiska området. Det är en stor förändring, som Finland och också Sverige måste förbereda sig för, har Eoin Micheál McNamara, forskare vid Utrikespolitiska institutet i Finland, tidigare sagt till Hufvudstadsbladet.

LÄS MER: ”Inom två veckor” – jättebesked för Ukraina närmar sig

Utspelet: Sverige i "anti-rysk hysteri"

Enligt Alexander Moiseyev har västländer successivt växlat upp byggandet av isbrytare och investerat i “moderna multifunktionella obemannade system”, skriver Iltalehti.

– Alla dessa åtgärder tyder på att militär kapacitet byggs upp i den arktiska regionen för att begränsa Ryska federationen, men jag vill betona att vi inte rör oss mot deras gränser, de rör sig mot våra gränser, säger den ryska befälhavaren.

Moiseyev påstår även att Sverige och Finland under de senaste två åren anslutit sig till den “anti-ryska hysterin”.

LÄS MER: “Champagnen öppnas i Moskva” – varningsflagg hissad i Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen