13 april 2026

Fullkomligt raseri mot Orbán-regeringen: “Gått över alla gränser”

2024 09 27

Om Ryssland hade invaderat Ungern skulle den ungerska regeringen ha lagt sig platt.

Det säger Balázs Orbán, den högsta rådgivaren till premiärminister Viktor Orbán, i ett nytt uttalande.

Utspelet kommer i en podcast där Balázs Orbán, som trots sitt efternamn inte är släkt med premiärministern, sågar Ukrainas beslut att försvara sig mot den ryska invasionen.

Det rapporterar bland annat Politico och AP.

– Varje land har rätt att bestämma sitt eget öde, och ledarna tar ansvar, säger Balázs Orbán och tillägger att om samma situation hade hänt i Ungern skulle de inte ha tagit upp kampen mot ryssarna.

Den läxan lärde man sig i samband med Ungernkrisen och upproret mot den Sovjetinsatta regeringen 1956 då tusentals frihetskämpar förlorade livet, säger Orbán.

"Dött i onödan"

Rådgivaren fortsätter:

– Vi skulle förmodligen inte ha gjort vad president Zelensky gjorde för två och ett halvt år sedan, eftersom det är oansvarigt. Eftersom han uppenbarligen satte sitt land i ett krigsförsvar dog alla dessa människor, allt detta territorium gick förlorat. 

– Återigen, det är deras rätt, det är deras suveräna beslut, de hade rätt att göra det. Men om vi hade blivit tillfrågade skulle vi inte ha tipsat om det.

"Gått över alla gränser"

Kritikstormen mot Orbán-regeringen i allmänhet och rådgivaren i synnerhet har knappast låtit vänta på sig.

Péter Magyar, partiledare för mitten-högerpartiet Tisza, har redan krävt Balázs Orbáns omedelbara avgång.

– Balázs Orbán, premiärministerns politiska direktör, har gått över alla gränser, skriver Magyar på Facebook.

– Med dessa meningar förnedrade Balázs Orbán minnet av tusentals ungerska frihetskämpar, av vilka hundratals – till skillnad från Balázs Orbán – var redo att offra sina liv för sitt lands frihet och oberoende.

"Skulle lämna Ungern till Ryssland"

Ferenc Gyursány, tidigare premiärminister tillika ledare för den demokratiska mitten-vänsterkoalitionen talar i liknande termer.

– Orbán-regeringen skulle lämna över Ungern till ryssarna utan strid, framhåller han på sociala medier.

Balász Orbán har i efterhand försvarat sitt uttalande.

– Vi måste vara försiktiga med mycket dyrbara ungerska liv, säger han enligt Politico.

– Ungerns ståndpunkt är tydlig: vi ser ingen mening med det ukrainsk-ryska-kriget där hundratusentals människor har dött för ingenting.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 jun 26

UPPMANING: Tanka inte bilen

2026 06 30

Svenska bilister uppmanas att inte tanka sina bilar.

Bränslepriserna har sänkts något efter helgen, men det lönar sig att vänta.

På onsdag väntas prissänkningen synas direkt vid pump.

Liten säkning

Under dagen justeras riktpriset på bemannade stationer ned med 10 öre per liter.

Det innebär att bensin 95 nu kostar 17,09 kronor per liter, medan diesel ligger på 18,79 kronor per liter.

Samtidigt rör sig oljepriset svagt uppåt.

Brentoljan handlas strax under 73 dollar per fat, vilket normalt hade pressat upp pumppriserna.

Ändå väljer drivmedelsbolagen att genomföra en mindre sänkning.

Vänta med att tanka

Trots dagens lilla prissänkning pekar mycket på att det inte är rätt tidpunkt att fylla tanken.

Om man kan bör man alltså avstå.

På onsdag träder regeringens tillfälliga skattesänkning på bensin och diesel i kraft.

– 1 juli sänker vi skatten på bensin och diesel så att prisets sänks med ytterligare 3 kronor vid pump till och med 30 november, sade finansminister Elisabeth Svantesson (M) för drygt en vecka sedan.

Enligt branschaktörer väntas det ge ett tydligt utslag direkt vid pump.

Om marknaden håller sig stabil väntas priserna sjunka med omkring tre kronor per liter.

– I det mycket osäkra omvärldsläget är det här en åtgärd för att motverka stigande drivmedelspriser vilket underlättar för alla som är beroende av bilen, sade Elisabeth Svantesson (M), tidigare i våras.

De senaste åtgärderna från regeringen väntas göra att Sverige snart har Europas näst lägsta bensinpris, uppger EFN.

Märkbar skillnad

Skillnaden väntas bli märkbar direkt för vanliga bilister.

För en tank på 30 liter motsvarar den kommande sänkningen en besparing på nästan 100 kronor jämfört med att tanka före förändringen.

Om prognoserna håller kan bensinpriset sjunka till omkring 14,20 kronor per liter och diesel till cirka 15,90 kronor per liter.

För många hushåll handlar det just nu om tajming.

Att tanka idag kan innebära att du betalar flera kronor mer per liter än vad som väntas inom bara några dagar.

Foto: Engin akyurt

Text: Redaktionen


30 juni 2026

Swedbank: Gränsen går vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 06 30

Pengar bidrar till minskad stress och oro och i förlängningen större lycka.

Men enbart upp till en viss gräns.

Och den gränsen går vid en lön på 50 000 kronor. Därefter tycks inte pengar göra människor särskilt lyckligare, enligt en rapport från Swedbank.

John Karsberg är forskare vid Handelshögskolans center för lycka och välmående och har tagit del av studien.

– Lycka är gemenskap, möjligheten att påverka sin egen situation, balans i livet och även framtidstro. Men ett visst mått av pengar kan ju vara en förutsättning för att driva välmående och lycka, säger han till Di.

Hälften missnöjda med lönen

Rapporten, som släpptes i vintras, har återaktualiserats efter att riksdagspartierna de senaste veckorna lagt extra mycket fokus på hushållsekonomi i valrörelsen. Under Almedalsveckan har exempelvis Moderaterna lovat att barnfamiljer ska få upp till 5 000 kronor mer i plånboken om Tidöpartierna får nytt förtroende. Vänsterpartiet har samtidigt lovat en “bebispeng” på 15 000 kronor till nyblivna föräldrar.

Enligt Swedbank är det bara hälften av undersökningens deltagare som är nöjda med sin inkomst. 

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår. En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank. 

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Folk med låga inkomster väljer pengar

Storbanken visar att folk tenderar att välja pengar framför lycka i större utsträckning fram till en lön på 37 000 kronor. Därefter avtar trenden och bryts alltså ännu tydligare vid 50 000 kronor.

Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka på Center for Wellbeing, Welfare and Happiness vid Handelshögskolan i Stockholm. 

Handelshögskolan har dessutom frågat hur mycket folk skulle kunna tänka sig att betala varje månad för att bli ännu lyckligare, utifrån en tiogradig skala.

Omkring 3 000 kronor var det vanligaste svaret, enligt Di.

LÄS MER: Kritiskt läge inför hösten – tung smäll hotar hushållen

Foto D. Husted

Text: Redaktionen