13 april 2026

Fullkomligt raseri mot Orbán-regeringen: “Gått över alla gränser”

2024 09 27

Om Ryssland hade invaderat Ungern skulle den ungerska regeringen ha lagt sig platt.

Det säger Balázs Orbán, den högsta rådgivaren till premiärminister Viktor Orbán, i ett nytt uttalande.

Utspelet kommer i en podcast där Balázs Orbán, som trots sitt efternamn inte är släkt med premiärministern, sågar Ukrainas beslut att försvara sig mot den ryska invasionen.

Det rapporterar bland annat Politico och AP.

– Varje land har rätt att bestämma sitt eget öde, och ledarna tar ansvar, säger Balázs Orbán och tillägger att om samma situation hade hänt i Ungern skulle de inte ha tagit upp kampen mot ryssarna.

Den läxan lärde man sig i samband med Ungernkrisen och upproret mot den Sovjetinsatta regeringen 1956 då tusentals frihetskämpar förlorade livet, säger Orbán.

"Dött i onödan"

Rådgivaren fortsätter:

– Vi skulle förmodligen inte ha gjort vad president Zelensky gjorde för två och ett halvt år sedan, eftersom det är oansvarigt. Eftersom han uppenbarligen satte sitt land i ett krigsförsvar dog alla dessa människor, allt detta territorium gick förlorat. 

– Återigen, det är deras rätt, det är deras suveräna beslut, de hade rätt att göra det. Men om vi hade blivit tillfrågade skulle vi inte ha tipsat om det.

"Gått över alla gränser"

Kritikstormen mot Orbán-regeringen i allmänhet och rådgivaren i synnerhet har knappast låtit vänta på sig.

Péter Magyar, partiledare för mitten-högerpartiet Tisza, har redan krävt Balázs Orbáns omedelbara avgång.

– Balázs Orbán, premiärministerns politiska direktör, har gått över alla gränser, skriver Magyar på Facebook.

– Med dessa meningar förnedrade Balázs Orbán minnet av tusentals ungerska frihetskämpar, av vilka hundratals – till skillnad från Balázs Orbán – var redo att offra sina liv för sitt lands frihet och oberoende.

"Skulle lämna Ungern till Ryssland"

Ferenc Gyursány, tidigare premiärminister tillika ledare för den demokratiska mitten-vänsterkoalitionen talar i liknande termer.

– Orbán-regeringen skulle lämna över Ungern till ryssarna utan strid, framhåller han på sociala medier.

Balász Orbán har i efterhand försvarat sitt uttalande.

– Vi måste vara försiktiga med mycket dyrbara ungerska liv, säger han enligt Politico.

– Ungerns ståndpunkt är tydlig: vi ser ingen mening med det ukrainsk-ryska-kriget där hundratusentals människor har dött för ingenting.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen