Frystes ut under metoo – nu gör han comeback med Melania Trump

2025 04 07

Den utskällde regissören är tillbaka i Hollywoodvärmen efter att ha frysts ut under metoo.

De allra flesta trodde att hans karriär i Hollywood var över.

Under metoo 2017 anklagades han för sexuella övergrepp mot sju olika kvinnor.

Nu står det ändå klart att Brett Ratner gör comeback – med en Trumpfilm, rapporterar IMDB.

Bakom populära filmserien

Mannen bakom de populära actionkomedifilmerna i “Rush Hour”-trilogin har inte arbetat i Hollywood sedan 2017, då studion Warner Bros sparkade honom och ställde in alla hans projekt.

Men trots anklagelser om övergrepp från sju olika kvinnor under metoorörelsen är Brett Ratner nu tillbaka i Hollywood, där han regisserar en dokumentärfilm om den nuvarande presidentfrun Melania Trump.

Galna summan: 400 miljoner

Den utskällde regissören har hela tiden kategoriskt förnekat anklagelserna mot honom, och åtalades aldrig för något brott.

Rättigheterna till filmen vanns av Amazon i en deal värd över 40 miljoner dollar, cirka 402 miljoner kronor. 

Dokumentärfilmen blir den första film som Ratner regisserar sedan 2017.

“Oöverträffad titt”

Enligt en talesperson från Amazon kommer filmen att bjuda på “en oöverträffad titt bakom kulisserna” på Trump.

– Prime Video kommer att dela mer information om projektet när inspelningen fortskrider och releaseplanerna slutförs. Vi är glada över att få dela den här unika berättelsen med våra miljontals kunder runt om i världen, säger talespersonen enligt IMDB.

Trump producerar

Trots massiv kritik mot Ratners medverkan från flera håll ska inspelningarna nu vara i full gång, med Ratner vid rodret, enligt Variety.

Den första damen står själv som producent för projektet, tillsammans med New Element Medias Fernando Sulichin.

Foto: Official White House Photo – Andrea Hanks

Text: Redaktionen


JUST NU: Moskva under attack

2025 07 19

Rysslands huvudstad är under attack för tredje dagen i rad.

Ukraina fortsätter att attackera Moskva med drönare.

För tredje dagen i rad är den ryska huvudstaden under attack.

Explosioner har hörts i såväl Moskva som storstaden Rostov-on-Don, som ligger i de södra delarna av landet, rapporterar RBC Ukraine.

Moskva attackerat

Explosioner rapporterades under natten till lördagen i Moskva och Rostov-on-Don, och Ryssland hävdar att man utsatts för en drönarattack, rapporterar lokala Telegram-kanaler och ryska medier.

Moskvas borgmästare Andrej Sobjanin säger att drönare har skjutits ned när de närmade sig den ryska huvudstaden.

– Räddningspersonal arbetar på platsen där bråte föll, säger han.

Det finns i nuläget inga uppgifter om personer har kommit till skada.

Försenade tåg i Rostov

Explosioner hördes också i närheten av städerna Dmitrov och Zelenograd i Moskvaregionen. 

I Rostovregionen rapporterar myndigheterna också om en drönarattack. 

Enligt Russian Railways ställdes tågtrafiken in på linjen Likhaya-Zamchalovo på grund av skador på kontaktledningssystemet. 

Ryska medier vittnar också om omfattande transportstörningar. 

Intercitytågen var flera timmar försenade.

Läs mer: Rysk kvinna hittad i grotta

Avancerar i Sumy

Samtidigt kommer uppgifter om att ryska styrkor avancerar i Sumyregionen – som ryssarna har prioriterat under en tid.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Bilder visar

Geolokaliserade bilder som publicerades den 18 juli indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade väster om Varachyne, nordost om Sumy City.

– En rysk milbloggare hävdar att ryska styrkor avancerade längre sydväst om Varachyne än vad geolokaliserade bilder från den 18 juli visade. En annan rysk milbloggare hävdar att ryska styrkor avancerade in i nordöstra Kindrativka norr om Sumy City, uppger ISW.

– Ryska styrkor anföll norr om Sumy City nära Kindrativka och Andriivka och nordost om Sumy City nära Yunakivka och Varachyne den 17 och 18 juli. Ukrainska styrkor gick till motattack nära Kindrativka och Andriivka och nordost om Sumy City nära Sadky och Yablunivka.

Foto:

Text: Redaktionen


Länsstyrelsen sätter ned foten – gäller alla som badar i sjöar

2025 07 19

Länsstyrelsen i Värmland går ut med en uppmaning till alla som badar.

I samband med det fina vädret är det många svenskar som har begett sig till badstränder över hela landet.

Nu kommer en uppmaning från såväl Länsstyrelsen i Värmland som en ledande biolog till alla badande svenskar:

Sluta kissa i badsjöarna.

Riktar uppmaning

Anledningen till uppmaningen är att urinet kan skada sjöarna på längre sikt.

Urin kan nämligen bidra till övergödning och algblomning.

– Urin som vi ger ifrån oss är väldigt näringsrikt. Det kan bli algblomningar, och en del av dem vara toxiska och ge problem, säger Grete Algesten, vattenförvaltare vid länsstyrelsen i Värmland, till P4 Värmland.

“Kan ha stor påverkan”

Algesten får medhåll av Anna Björn, biolog och enhetschef på Skansens Östersjöcentrum.

Hon förklarar att det synnerligen kan påverka de mindre badsjöarna.

– 1 liter urin göder 5-7 kilo alger. I det stora hela påverkar det inte så mycket om en person kissar i vattnet, men i din lilla badvik kan det ha stor påverkan, säger hon till SVT.

Även myndigheten

Även Havs-och vattenmyndigheten har en liknande uppmaning.

– Kissa inte i vattnet. Den mängd som en person normalt kissar under ett dygn ger gödning till ett kilo alger, framhåller myndigheten.

Kan vara giftigt

Vissa arter av växtplankton och cyanobakterier bildar gifter som kan ge negativa hälsoeffekter hos djur och människor. 

Algblomningarna kan ge hudirritation i samband med bad och utgöra en hälsofara, främst för små barn och husdjur. 

Det är därför klokt att undvika bad vid kraftig algblomning för inte riskera att få i sig vattnet.

– Under perioder av lugnt väder och hög vattentemperatur kan plankton samlas i ytvattnet. Ytvattnet färgas då i olika nyanser av blågrönt eller brunt och kan fläckvis bli grynigt eller strimmigt och näst intill ogenomskinligt - resultatet liknas ofta vid rabarbersoppa, fortsätter myndigheten.

– Vattnet täcks av en hinna eller klumpar och kan även vara kraftigt grumlat av små trådar eller gryn. Om siktdjupet i vattnet är mindre än en meter är det en varningssignal om att koncentrationen av alger kan vara hög.

Foto: Sacha T'Sas

Text: Redaktionen