Frustration bland Socialdemokraterna – SD är anledningen

2023 03 07

Det råder irritation bland Socialdemokraterna på grund av en Sverigedemokratisk framgång.

SD var det parti som ökade mest bland kvinnliga väljare i valet, men har alltjämt lägst andel förtroendevalda kvinnor i kommun, region och riksdag.

Annika Strandhäll (S) menar att Socialdemokraterna borde lyft fram straffskärpningar för mäns våld mot kvinnor i högre utsträckning.

Hon är även frustrerad över att SD ökade bland kvinnor och anser att partiet saknar trovärdighet i jämställdhetsfrågor, rapporterar DN.

– Det är bara att titta på de ordförandeposter i utskotten de fick efter valet, det är bara män där, säger hon.

“Mer legitimt”

Strandhäll, som är ordförande i Socialdemokraternas kvinnoförbund, har analyserat varför hon tror SD fick ökat stöd från kvinnliga väljare i valet.

– När kvinnor såg att SD omfamnades av borgerligheten fick det konsekvenser. Jag tror att det bidragit till att SD nu uppfattas som salongsfähiga. Kvinnor uppfattar att det är mer legitimt att rösta på dem, säger hon.

Så röstade kvinnorna

Om bara kvinnor hade röstat i valet 2022 så hade Socialdemokraterna alltjämt varit landets största parti med 34 procent.

Samtidigt hade Moderaterna landat på 17 procent och SD hade fått 16 procent av väljarnas röster.

I botten hade KD och MP legat med 6 procent vardera samt Liberalerna som bara fick 4 procent av de kvinnliga väljarnas röster, enligt SVT Valu 2022.

“För kvinnors intressen”

Mellan 2018 och 2022 ökade SD med fyra procentenheter bland de kvinnliga väljarna.

Därmed var SD det parti som ökade mest bland kvinnor i riksdagsvalet 2022.

– Förbundets främsta uppgift är att arbeta för kvinnors intressen och inflytande såväl inom partiet som ute i samhället, och har därmed en viktig roll när det gäller att få fler kvinnor att bli medlemmar i förbundet och att våga engagera sig, samt när det gäller att ge stöd och uppmuntran till alla aktiva kvinnor så att de lättare ska kunna utvecklas och avancera inom partiet, framhåller SD:s kvinnoförbund gällande deras arbete.

Inte nischat sig

SD:s partisekreterare Mattias Bäckström Johansson menar att de inte “nischat” sig mot någon tydlig målgrupp.

Han understryker att partiets frågor är viktiga oberoende av vilket kön man har.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Massiv smäll för Putins armé – kritiskt mål attackerat

2025 07 03

En av Rysslands viktigaste vapenfabriker kan ha slagits ut.

Det handlar om batterifabriken Energia i staden Jelets.

Fabriken, som är belägen i Lipetsksregionen i sydvästra Ryssland, har attackerats med flera drönare.

Det bekräftar Lipetsks guvernör Igor Artamonov och flera lokala vittnen.

Enligt den ryska guvernören utbröt en brand i ”närheten av anläggningen” i samband med attacken. Vidare uppger Artamonov att närliggande byggnader har evakuerats och att inga dödsoffer har rapporterats.

Lokalinvånare vittnar i sin tur om att flera explosioner hörts i området där fabriken ligger, rapporterar den ryska nyhetskanalen Telegram Astra.

Ukraina kommenterar

Ryska myndigheter har inte uttalat sig om eventuella skador på fabriken.

Den ukrainska generalstaben antyder dock att attacken var framgångsrik.

– Försvarsmakten fortsätter att vidta åtgärder för att undergräva de ryska truppernas militära förmåga och tvinga Ryssland att upphöra med sin väpnade aggression mot Ukraina, framhåller generalstaben i ett uttalande.

LÄS MER: Amerikanskt jätteavtal med Ukraina

”Kritisk anläggning”

Om fabriken har förstörts vore det ett stort bakslag för den ryska krigsmakten.

Energia är Rysslands största tillverkare av batterier och ackumulatorer till den ryska militären. Både EU och USA har infört sanktioner mot fabriken på grund av dennas viktiga roll för den ryska krigsmakten.

Komponenter som tillverkas i fabriken används i bland annat drönare, stridsflygplan, radioapparater och ledningssystem.

– Energia är en av de mest kritiska anläggningar för Ryssland, säger Andriy Kovalenko, chef för Ukrainas center mot desinformation, enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen


JUST NU: Amerikanskt jätteavtal med Ukraina

2025 07 03

Ukraina har ingått ett omfattande avtal med det amerikanska företaget Swift Beat.

Det bekräftar den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj i ett inlägg på X.

Presidenten beskriver avtalet som mycket viktigt för Ukrainas försvarsförmåga.

Enligt Zelenskyj kommer Swift Beat att producera hundratusentals drönare till den ukrainska militären i år.

– Med potential att avsevärt öka produktionen under det kommande året, framhåller presidenten.

Flera satsningar

Avtalet innefattar också storskalig produktion av andra militära medel.

– Avlyssningsdrönare för att skjuta ner fiendens drönare och missiler, fyrhjulingar för spaning och eldkoordinering, såväl som långdistansattackdrönare – allt detta kommer att produceras i mycket stort antal för att hjälpa oss att uppnå våra försvarsmål och skydda ukrainska liv, skriver Zelenskyj.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina

Är i Danmark

Avtalet undertecknades i Danmark.

Volodymyr Zelenskyj befinner sig i Aarhus i samband med Danmarks officiella övertagande av ordförandeskapet i EU.  

Presidentens hoppas kunna få flera avtal på plats under besöket.

– I dag fortsätter vi vårt arbete i Danmark och med nya avtal av detta slag – med fokus på gemensam produktion, gemensam utveckling och gemensamt försvar. Jag tackar alla som hjälper oss, skriver han.

”Hör hemma i EU”

Danmarks statsminister Mette Frederiksen understryker att det var ett självklart beslut att bjuda in Zelenskyj.

–  Ukraina hör hemma i EU. Det ligger i både Danmarks och Europas intresse. Därför kommer det danska ordförandeskapet att göra allt för att hjälpa Ukraina på vägen mot ett EU-medlemskap, säger hon i ett uttalande.  

EU-rådets ordförande António Costa och kommissionens ordförande Ursula von der Leyen är också på plats i Aarhus.

LÄS MER: Trump går ut med skarp varning – till partivänner 

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen