Frustration bland Socialdemokraterna – SD är anledningen

2023 03 07

Det råder irritation bland Socialdemokraterna på grund av en Sverigedemokratisk framgång.

SD var det parti som ökade mest bland kvinnliga väljare i valet, men har alltjämt lägst andel förtroendevalda kvinnor i kommun, region och riksdag.

Annika Strandhäll (S) menar att Socialdemokraterna borde lyft fram straffskärpningar för mäns våld mot kvinnor i högre utsträckning.

Hon är även frustrerad över att SD ökade bland kvinnor och anser att partiet saknar trovärdighet i jämställdhetsfrågor, rapporterar DN.

– Det är bara att titta på de ordförandeposter i utskotten de fick efter valet, det är bara män där, säger hon.

“Mer legitimt”

Strandhäll, som är ordförande i Socialdemokraternas kvinnoförbund, har analyserat varför hon tror SD fick ökat stöd från kvinnliga väljare i valet.

– När kvinnor såg att SD omfamnades av borgerligheten fick det konsekvenser. Jag tror att det bidragit till att SD nu uppfattas som salongsfähiga. Kvinnor uppfattar att det är mer legitimt att rösta på dem, säger hon.

Så röstade kvinnorna

Om bara kvinnor hade röstat i valet 2022 så hade Socialdemokraterna alltjämt varit landets största parti med 34 procent.

Samtidigt hade Moderaterna landat på 17 procent och SD hade fått 16 procent av väljarnas röster.

I botten hade KD och MP legat med 6 procent vardera samt Liberalerna som bara fick 4 procent av de kvinnliga väljarnas röster, enligt SVT Valu 2022.

“För kvinnors intressen”

Mellan 2018 och 2022 ökade SD med fyra procentenheter bland de kvinnliga väljarna.

Därmed var SD det parti som ökade mest bland kvinnor i riksdagsvalet 2022.

– Förbundets främsta uppgift är att arbeta för kvinnors intressen och inflytande såväl inom partiet som ute i samhället, och har därmed en viktig roll när det gäller att få fler kvinnor att bli medlemmar i förbundet och att våga engagera sig, samt när det gäller att ge stöd och uppmuntran till alla aktiva kvinnor så att de lättare ska kunna utvecklas och avancera inom partiet, framhåller SD:s kvinnoförbund gällande deras arbete.

Inte nischat sig

SD:s partisekreterare Mattias Bäckström Johansson menar att de inte “nischat” sig mot någon tydlig målgrupp.

Han understryker att partiets frågor är viktiga oberoende av vilket kön man har.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ryska soldater kapitulerar

2026 02 20

Ryska trupper har lagt ned sina vapen.

Ryska soldater har frivilligt överlämnat sig till ukrainska styrkor i den hårt pressade staden Kupiansk.

Detta efter att ha kontaktat ett ukrainskt chatbot‑projekt som uppmanar trupper att ge upp, rapporterar RBC Ukraine.

Trupper kapitulerar

En grupp ryska soldater har valt att lägga ner sina vapen och kapitulera till ukrainska styrkor i Kupiansk i nordöstra Ukraina.

Soldaterna befann sig länge utan logistik eller rotationer och hittade till slut en väg ut genom att använda chatbotten “I Want to Live” – ett ukrainskt projekt som hjälper ryska trupper att kapitulera och säkert övergå till ukrainsk kontroll.

– Jag skrev till Telegram‑tjänsten “I Want to Live“. Boten svarade och registrerade all min information. Sedan skickade jag min plats och min position, säger en av de ryska soldaterna som överlämnade sig.

Soldaterna uppehöll sig i Kupiansk i ungefär sex månader och tvingades gömma sig i bostadsområden när deras egen armé började skjuta mot dem i ett försök att hindra deras överlämning.

De lyckades ändå lämna staden medan ukrainska styrkor följde med som skydd.

LÄS MER: KRAVET: Ryska soldater ska lämna sex länder

Fientlig eld från egen sida

Under processen upptäcktes gruppen av en rysk drönare och tvingades söka skydd när deras eget artilleri och attack‑FPV‑drönare började beskjuta dem.

Situationen blev så desperat att de var tvungna att söka skydd i privatbostäder innan de kunde nå en säker zon.

– Det är intensiv propaganda – de sitter och väntar på något oklart. Men de har inte många alternativ — det är antingen att dö eller kapitulera, sade en av de tillfångatagna och uppmanade sina före detta kamrater att ge upp istället för att stanna kvar.

Fortsatt spänt läge

Kupiansk har varit en strategiskt viktig punkt under konflikten och ukrainska styrkor har sagt att de kontrollerar stora delar av staden, även om strider och attacker i området fortsätter.

Tidigare rapporter visar att bara få ryska trupper finns kvar inom vissa stadsdelar och att ukrainska styrkor i stor utsträckning har återtagit kontrollen över området.

Den senaste kapitulationen är ett ovanligt exempel på ryska trupper frivilligt lämnat stridslinjen efter att ha insett att de saknar förnödenheter, stöd och möjlighet att genomföra effektiva operationer.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ryskt jätteerbjudande till Donald Trump

Foto: Bohan_伯韩-Shen_沈-

Text: Redaktionen


15-åring hittad död i pulkabacke

2026 02 20

En pojke har förlorat livet i Norge på fredagen.

De tragiska uppgifterna kommer från Gjøvik som ligger 120 kilometer norr om Oslo.

Polis och ambulans ryckte ut på fredagseftermiddagen efter larm om vad som beskrevs som en livlös kropp i en pulkabacke.

Livräddande insatser påbörjades – men den 15-årige pojkens liv gick inte att rädda, rapporterar VG.

15-åring död

Pojkens anhöriga är underrättade, och arbete pågår med att ta hand om både dem och vittnen till olyckan.

– Polis och ambulanspersonal är på plats, och Gjøvik kommuns krisstöd har informerats, säger polisadvokat Hildegunn Tronsli.

– Det är för tidigt att säga något om händelseförloppet och vad som är orsaken till olyckan, men det ska ha funnits flera vittnen till händelsen. Vittnen kommer att förhöras löpande, och kriminaltekniker kommer att genomföra undersökningar på platsen.

I pulkabacke

Enligt initiala uppgifter till NRK ska det röra sig om en pulkaolycka.

Flera jämnåriga ungdomar, liksom lärare från skolan, ska ha bevittnat händelsen.

– Elever och anställda är nu samlade i skolans samlingssal och tas om hand av kommunens psykosociala krisstöd. Vårdnadshavare har informerats om att de kan komma till skolan för att vara tillsammans med sina barn där. Skolan håller öppet under eftermiddagen, skriver kommunen i ett pressmeddelande.

Läs mer: 21 procent dyrare på en månad – käftsmäll för hushållen

Oklart exakt vad som hänt

Om än det framgår att olyckan ska ha inträffat i en pulkabacke är det oklart exakt vad det är som har hänt.

– Vi befinner oss i ett helt inledande skede, och detta framstår som en mycket tragisk olycka. Våra tankar går först och främst till de anhöriga, framhåller polisen.

Ingen misstänkt

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person ska vara misstänkt för brott i samband med dödsfallet.

Ingen annan ska ha skadats i samband med olyckan.

Läs mer: Prisras på svenskarnas favoritgodis

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen