Fruktansvärt filmklipp från Ukraina – Kreml vägrar kommentera

2023 12 04

Ett filmklipp från slagfältet i Ukraina har fått stor spridning på meddelandetjänsten Telegram.

Videon påstås visa en brutal avrättning av soldater som bestämt sig för att kapitulera.

Förövarna i filmklippet pekas ut som ryska styrkor.

De avrättade är två ukrainska soldater.

Verifierats

Videoklippet, som har verifierats av AFP, visar hur de ukrainska soldaterna kommer ut från ett skydd med händerna över huvudet.

En tydlig signal på att männen har kapitulerat.

De ryska soldaterna uppmanar dem att lägga sig på marken.

En kort stund senare utbryter en skottlossning. Flera höga smällar hörs och rök stiger mot luften.

Därefter avbryts inspelningen abrupt.

Krigsbrott

Den ukrainska åklagarmyndigheten i Donets-regionen har granskat filmklippet.

Enligt myndigheten har platsen i videon identifierats som byn Stepove, som ligger nära den hårt utsatta staden Avdijivka i östra Ukraina. 

– Videon visar hur en grupp människor i ryska uniformer skjuter två obeväpnade militärer i ukrainska uniformer som har överlämnat sig som krigsfångar. Skottlossningen sker på nära håll, framhåller åklagarmyndigheten i ett uttalande.

– Utredare och åklagare har startat en utredning. Att döda krigsfångar är ett grovt brott mot Genèvekonventionen och klassas som ett allvarligt internationellt brott, fortsätter man.

Tystnad från Moskva

Ukrainas människorättsombudsman, Dmytro Lubinets, har fördömt händelsen.

– Det är ett krigsbrott, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Från rysk sida bemöts anklagelserna av en talande tystnad.

Kreml har inte uttalat sig om det påstådda krigsbrottet.

Fortsätter att attackera

Trots stora förluster fortsätter Ryssland att försöka inta Avdijivka i den östra Donetsk-regionen.

Under två månader har ryssarna försökt inta industristaden. De har lidit enorma förluster. Hundratals soldater uppges förlorats varje dag.

Men den ryska offensiven fortsätter.

Enligt den ukrainske militärchefen Vitalij Barabasj har de ryska trupperna fått order om att ”inta staden till vilket pris som helst”.

– De anfaller i två nya anfallsriktningar och försöker omringa våra trupper, säger han enligt AFP.

Foto: Bohan_伯韩 Shen_沈

Text: Redaktionen


Fransmän strömmar till Sverige – köper massor

2026 06 04

Allt fler människor från Frankrike har hittat till Sverige.

Ofta förknippas semester i Sverige med sommarmånaderna.

Men också under vintern strömmar många människor till Sverige. Inte minst till de norra delarna, där turismen i Norrbotten återigen har slagit rekord, rapporterar SVT.

– Norrbotten som vinterdestination ökar ständigt och det vi kan se som en indikation är att antalet gästnätter ökat med sex procent under säsongen. Vi ser också att ökningen sker över hela länet, säger Annika Fredriksson som är vd för Arctic Sweden Visitors Board, till kanalen.

Norge ofta i topp i landet

I Sverige som helhet har norrmännen dominerat under en lång tid, när det kommer till antalet gästnätter.

Men under 2023 skedde ett skifte, då de tyska turisterna gick om de svenska grannarna i väst.

- Detta är möjligen ett historiskt skifte eftersom norska turister i alla pandemifria tider varit de utländska besökare som övernattat mest i Sverige, uppgav Visit Swedens vd Susanne Andersson i ett uttalande i samband med att siffrorna släpptes.

Fransmännen strömmar till

I Norrbotten ser man ett nytt trendbrott.

För första gången kommer flest vinterturister från Frankrike, som också står för den största ökningen under årets kalla säsong, rapporterar SVT.

Som helhet ökade antalet gästnätter med sex procent. Men bland fransmännen var ökningen hela 27 procent.

Och tillströmningen innebär ett rejält ekonomiskt tillskott till regionen.

– Våra besökare spenderar väldigt mycket pengar. Det är enorma summor när det här räknas ihop, säger Annika Fredriksson, till kanalen.

LÄS MER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Viktigt att analysera

De olika trenderna när det gäller utländska turister är ibland svåranalyserade, menar Susanne Andersson på Visit Sweden.

Men det finns ändå en stor fördel att känna till dem.

- Det är svårt att dra relevanta slutsatser utan insikt i utvecklingen men detta kan vara viktigt att känna till när svenska besöksnäringsföretag ska planera sina kommande marknadsföringsinsatser, säger hon, i ett uttalande.

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: R. Garcin

Text: Redaktionen


3 juni 2026

UPPGIFTER: Trump försvunnen

2026 06 03

Donald Trump tycks ha försvunnit från offentligheten.

Förra veckan besökte Donald Trump militärsjukhuset Walter Reed.

Dagen efter var han var han på ett regeringsmöte.

Sedan dess har han inte synts till i offentligheten, enligt uppgifter.

”Har nu gått en vecka”

Presidentens långa frånvaro uppmärksammas bland annat av den amerikanske journalisten Aaron Rupar.

– President Trump har inga offentliga evenemang på sitt schema idag heller. Det betyder att det nu har gått en vecka sedan han offentligt deltog i något annat än en förinspelad intervju, skriver Rupar på X.

I den förinspelade intervjun bekräftade Trump bland annat sitt utbrott mot Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.

Men i övrigt har presidenten varit ovanligt frånvarande.

– Hans sista offentliga evenemang var hans kabinettmöte i onsdags, en dag efter hans besök hos Walter Reed, uppger Aaron Rupar.

Webbplatsen Roll Calls, som följer presidentens schema, bekräftar att Trump bara har haft evenemang som varit stängda för pressen den senaste veckan, rapporterar Iltalehti.

Ryktades vara död

Trumps ”försvinnande” från offentligheten leder till ryktesspridning och spekulationer, inte minst om presidentens hälsa.

Och det är inte första gången Trump håller sig borta från tv-kamerorna.

I augusti förra året uppstod ett rykte om att Trump hade dött, enligt tidningen. Detta efter att han hållit sig undan offentligheten under en ovanligt lång tidsperiod.

När ryktesspridningen tog fart på allvar och blev en nyhet, visade sig Trump dock offentligt igen.

LÄS OCKSÅ: Ransonering i Moskva - mardröm för Putin

Blåmärken på händerna

Även denna gång har Trumps frånvaro lett till rykten och spekulationer om hans hälsa – en fråga som diskuterats flitigt även tidigare.

Blåmärken på Trumps händer har väckt frågor om hans hälsotillstånd. Det har även uppmärksammats att presidenten ibland tycks somna vid offentliga tillställningar.

Besöket vid sjukhuset Walter Reed förra veckan var hans fjärde hälsokontroll sedan han återvände till Vita huset. I vanliga fall går presidenter bara på hälsokontroll en gång om året.

Vita huset hävdar dock att presidentens hälsa är utmärkt, även efter den senaste hälsokontrollen.

LÄS OCKSÅ: Närboende kan få mer pengar vid vindkraftsbygge

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen